poniedziałek, 7 stycznia 2019

FT:XXVIII. Złożoność

FT:XXVIII. Złożoność

Myślenie to proces zachodzący w mózgu polegający na kojarzeniu i wnioskowaniu. Myślenie abstrakcyjne właściwe jest wyłącznie człowiekowi. W matematyce szkoły podstawowej abstrakcyjne wielkości X,Y... w czwartej klasie zastępują realne liczby wcześniej reprezentujące liczbę jabłek czy gruszek a później owoców.

Świat, jego gospodarka i technologia, jest coraz bardziej złożony. Współcześnie światowe koncerny organizują cały proces rozpoznania lub kreacji potrzeby rynkowej, badań i projektowania, produkcje, marketing i sprzedaż złożonych produktów.
Miejsce państw w tych procesach stanowi o ich miejscu w świecie. Nie licząc się z kosztami do wyścigu cywilizacyjnego przystąpiła z opóźnieniem Japonia, za nią Tajwan a obecnie Korea Południowa i chyba też Chiny Ludowe.
Zachód swoją dominację nad światem od 400 lat buduje na złożoności. Broń palna ( znacznie bardziej złożona niż broń biała ) pozwalała dobrze zorganizowanym oddziałom agresora, przy minimalnych stratach własnych, zabijać krnąbrnych tubylców, ustanawiać i eksploatować kolonię.
Opracowane przez Holendrów metody konserwowania żywności pozwalały załogom statków w „dobrym” zdrowiu ( nie rozwiązali do końca problemu szkorbutu ) długo płynąć po oceanach. Budowa statków jest doskonalona do dzisiaj.
Broń jest coraz doskonalsza. Niemiecki czołg Tygrys z daleka niszczył dobre radzieckie czołgi T-34 i amerykańskie Shermany. Dopóki miał amunicje oraz paliwo i był sprawny, faktycznie był niemożliwy do pokonania na polu walki. Ale był za bardzo złożony i awaryjny.
Statystycznie niemiecki odrzutowy myśliwiec Me-262 zabijał w walce aż 9 nowoczesnych alianckich samolotów.
Amerykański elektroniczny przełącznik zbliżeniowy nazwany FUSE w amunicji przeciwlotniczej zwiększał skuteczność artylerii przeciwlotniczej circa dziesięciokrotnie.
Amerykańska elita jeszcze przed przystąpieniem do wojny skrystalizowała ideę wojny powietrznej dającej przewagę stronie silniejszej technologicznie – przemysłowo przy jednoczesnej minimalizacji ilości zabitych i rannych żołnierzy. System radaru podający informacje analogowemu komputerowi sterującemu mocnym działem przeciwlotniczym neutralizuje lotnictwo wroga. Flota samolotów na amerykańskim lotniskowcu mogła bezkarnie niszczyć każdy kraj, który nie ma broni jądrowej.
Na rynku światowym rzeczy nowoczesne i złożone są drogie ! Złożoność jest opłacalna jako że względnie mała jest konkurencja w tej grupie produkowanych rzeczy. Towary proste, możliwe do wyprodukowania w III Świecie są tanie.
W latach sześćdziesiątych powstało pojęcie przemysłów wysokiej techniki lub technologii. W przemysłach tych wdrażane są do produkcji wyniki szeroko prowadzonych prac naukowo - badawczych. Przemysły te są domeną i nośnikiem nowoczesności. Z reguły są one wysoko rentowne. Nowoczesne wyroby dobrze sprzedają się na rynku światowym po wysokich cenach. Przeważnie nakłady na D&R ( badania i rozwój ) przekraczają w tych firmach 4-5% wpływów ze sprzedaży. Jest kilka klasyfikacji przemysłów zależnie od stopnia ich technologicznego zaawansowania. Wszystkie klasyfikacje technologii przemysłów są bardzo podobne:
-Wysokiej technologii: lotniczy, komputerowy, elektroniczny i telekomunikacyjny, farmaceutyczny, optyczny, aparatury badawczej, naukowej i medycznej
-Średnio wysokiej technologii: maszyny i urządzenia, maszyny i aparaty elektryczne, pojazdy mechaniczne, chemia, lokomotywy i tabor kolejowy, motocykle i rowery oraz inne środki transportu
-Średnio niskiej technologii: produkty rafinacji ropy naftowej i koksowania węgla, metale i gotowe wyroby metalowe (ale nie maszyny i urządzenia), wyroby z tworzyw sztucznych i gumy ( ale nie same plastiki i gumy ) oraz z surowców niemetalicznych
-Niskiej technologii: wydobycie surowców, żywność, napoje i tytoń, tkaniny, odzież i futra, wyroby z drewna i wikliny, meble, papier i celulozę oraz wyroby z nich, książki i gazety, a także przerabiające odpady.

Jasne jest że im więcej będziemy mieli ekspansywnych, rentownych firmy wysokiej i średnio wysokiej technologi tym będziemy się szybciej rozwijać. Zaś im więcej będziemy tanio eksportować drogo wydobyty węgiel kamienny tym bardziej będziemy się staczać.
Bardzo dobre perspektywy są przed światowym przemysłem farmaceutycznym. Nasza pozycja jest w tej dziedzinie dość dobra. Gdyby tylko w firmach tych można sporo zapłacić myślącym ludziom to na 100% pod wpływem bodźców pojawią się różne wynalazki, które można szybko przekuć na rzekę dolarów. Dana struktura bodźców implikuje określone wyniki. Sytuacja gdy górnik będący robotnikiem niewykwalifikowanym zarabia dużo więcej niż „farmaceuta” w laboratorium fabryki leków jest chora. Polacy nie są ani głupsi ani mniej pracowici niż inni europejczycy. Wadliwy jest system społeczno – gospodarczy.
W języku polskim coś co jest złożone to "skomplikowane, zawiłe, składające się z wielu części i elementów" lub "obejmujące wiele aspektów i trudne do zrozumienia".

Do Zachodu z opóźnieniem ale z wielkim impetem i skutecznie dołączyły w XIX wieku USA, Niemcy i Japonia. Szybko pojawiły się tam duże i nowoczesne firmy. Elita tych państw doskonale rozumiała logikę procesu rozwoju gospodarczego.
W Imperium Brytyjskim gro zysków osiągano z handlu, finansów i pośrednictwa stopniowo zaniedbując technologię i przemysł !
Już w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku USA są największą i najnowocześniejszą gospodarką świata. Usunięcie funta jako waluty światowych rezerw i zastąpienie go dolarem stopniowo stawało się oczywistością. Od tego czasu USA są czołówką cywilizacji naukowo-technicznej. Obecnie drugą gospodarką świata jest Japonia, która do podjęcia reform Meiji była koszmarnie zapóźniona.
W dziedzinie komputerów ( powtarzają algorytm wymyślony przez człowieka a może kiedyś same będą „myśleć” ) USA maję przewagę od ich narodzin. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych koncern IBM produkował circa 60% komputerów na świecie i na komputer czasem mówiono IBM który stał się jego synonimem.

Złożoną pracę wynalazców i innowatorów cechuje kreatywność, wielokierunkowe myślenie abstrakcyjne i spekulatywne, formułowanie i rozwiązywanie nowych problemów, zdolności analityczne. Umiejętność docierania do informacji i dobre zdolności komunikacyjne.
Najcenniejszym kapitałem ludzkim są właśnie wynalazcy i innowatorzy, których jest dużo mniej niż 1 % populacji. Oni pchają cywilizacje do przodu. Dobry system społeczny pozwala się rozwinąć zdolnym dzieciom niezależnie od sytuacji rodziców.

Większość prac w każdej gospodarce to powtarzalne ciągi czynności o różnym stopniu komplikacji. W gruncie rzeczy rutynowe prace można zalgorytmizować i pracę zautomatyzować. Mimo iż proste rutynowe prace często wykonują ludzie nominalnie wykształceni to jest to tylko uzasadnione grą interesów grup społecznych i względami historycznymi.
Im prymitywniejsza jest gospodarka tym więcej jest w niej rutyny.
Każdy kraj i każda firma posiada określony kapitał produkcyjny. Firma ma działkę ziemi, budynki, maszyny, urządzenia, technologie, projekty, patenty, informacje, markę rynkową i pieniądze na koncie.
Każdy kraj i każda firma posiada określony kapitał ludzki. Pracownicy mają określone umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Pracownicy znają inne osoby w społeczeństwie. Mają na nie wpływ. Zbierają różne informacje. Nie wszyscy mieszkańcy kraju pracują . Część ludzi jest bierna zawodowo. Nic nie wytwarza i de facto zubaża kraj.

Kapitał ludzki i rzeczowy powinien przekładać się na wydajność pracy i produktywność. Na sprawność firmy mocno wpływa też jakość jej nierutynowego zarządzania i organizacji.
Produkcją rzeczy złożonych zajmują się głównie koncerny i to często o zasięgu światowym.
Na produktywność kraju ma też wpływ sprawność całego systemu instytucjonalnego państwa.
Zasoby naturalne kraju częściej są przekleństwem niż dobrodziejstwem co pokazuje choćby przykład bogatych w ropę krajów arabskich i pozbawionej dużych bogactw naturalnych Japonii oraz polski węgiel kamienny.
Analizując te czynniki można znaleźć ewidentne słabości firm i kraju.

Noworodek zostaje niemowlakiem. Dziecko uczy się chodzić, sikać do nocnika, mówić i myśleć. W szkołach dziecko się socjalizuje i nabywa wiedzy oraz umiejętności analizy.
Różne testy na Iloraz Inteligencji IQ mają mierzyć "inteligencje" badanych. Inteligencja jest pojęciem niezbyt precyzyjnym. IQ jest częściowo dziedziczny. Dzieci wykształconych matek, które je wychowują mają wyższa inteligencje. Pracujący nad sobą nastolatkowie potrafią swoje IQ powiększyć o kilkanaście punktów. Leniwi i ogłupiani przez środowisko mogą stracić do 20 punktów IQ. Inteligencja Polaków, Niemców i Amerykanów jest podobna lub taka sama. Rażąco w dół od świata odstają w IQ mieszkańcy Afryki.

Początkiem standaryzacji i masowej komunikacji był wynalazek druku przez Johannesa Gutenberga, który stworzył około 1440 roku wydajną, przemysłowa metodę druku. Gutenberg stworzył też pierwsze w świecie wydawnictwo. Pracownicy, współpracownicy i uczniowie Gutenberga rozpowszechnili jego wynalazki po całej cywilizowanej Europie. Drukowane książki taniały i stopniowo weszły do szerokiego użytku. Już w XVII wieku w średnich nakładach drukowano gazety. Pierwszą gazetę codzienną ( poza niedzielą ) drukowano w Lipsku w 1650 roku. W XVIII i XIX wieku rosły nakłady gazet i książek.

Obecnie standaryzowana jest budowa plików komputerowych przeznaczonych do różnych celów. Mogą być one przekazane między komputerami łączem telekomunikacyjnym bez drukowania. Plik staje się tym samym co kiedyś druk.
Informacja w pamięciach masowych komputerów jest zapisywana w postaci plików. Sposób zapisu plików na przenośnych dyskietkach jest unormowany czyli standardowy. Znaki są z reguły kodowane w 7 bitowym standardzie ASCII ( American Standard Code for Information Interchange ) ale pamiętane jako bajt. Ale koncern IBM często stosuje swój ośmiobitowy kod EBCDIC (Extended Binary Coded Decimal Interchange Code). O ile programistycznie kod ASCII ( znak zajmuje jeden bajt ) jest wygodny to kod ABCEDIC jest kłopotliwy. Na dodatek jest kilka jego odmian !

W "złotym wieku" I RP ( jeśli w ogóle coś takiego jak ten złoty wiek faktycznie istniało na co nie ma dowodów ) czytać i pisać umiało mniej niż 1% chłopów. Początkowo za wykształconego uchodził ktoś kto umiał pisać i siłą rzeczy czytać.

Z uwagi na powszechny analfabetyzm dawniej ktoś kto umiał pisać i czytać często zostawał "urzędnikiem".
Obecnie najprostszą pracę mają urzędnicy. Wykonują tylko proste powtarzalne procedury. W przypadku urzędnika państwowego procedury pracy wynikają z ustaw i rozporządzeń. Księgowy w fabryce prowadzi księgi zgodnie z ustawą i zarządzeniami. Nie ma tam miejsca na jakąkolwiek dowolność a już zwłaszcza innowacyjność.
Rzemieślnik ma dużo większą wiedzę i umiejętności niż urzędnik.
Zadania w dużych organizacjach dzieli się tak aby od nikogo nie żądać za dużej wiedzy i umiejętności. Pracownicy mają swoje specjalizacje czyli stosuje się zasadę Dziel i Rządź. Zadania dla poszczególnych pracowników muszą być takie aby można je było względnie łatwo ogarnąć ludzkim rozumem specjalisty.
Powtarzalną algorytmiczną pracę urzędników próbuje się automatyzować komputerami. Algorytmy pracy urzędników są proste.

Na drugim biegunie komplikacji pracy człowieka jest praca wynalazcy czy innowatora. Tego co on robi nie da się póki co objąć ( poniżej o TRIZ ) żadną procedurą i algorytmem. Można zaryzykować stwierdzenie że te algorytmy myślenia wynalazcy ( jeśli w przyszłości zostaną odkryte ) należą do klasy zadań NP - zupełnych a więc o eksponencjalnej złożoności obliczeniowej w funkcji wymiaru zadania.
Znamy w przybliżeniu budowę neuronu i mózgu ale nie wiemy jak on pracuje i mimo doskonalenia diagnostycznych narzędzi obrazowych nie jest pewne czy kiedykolwiek się dowiemy. Wiemy że ludzki mózg jest najbardziej wyrafinowaną rzeczą na Ziemi a może i we Wszechświecie.

Genialny, zdaniem autora, rosyjski wynalazca Gienrich Altszuller jest teoretykiem wynalazczości. Stworzył teorie rozwiązywania innowacyjnych zagadnień: TRIZ - Teoria Reszenija Izobretatielskich Zadacz. Autor teorii argumentował że ewolucja systemów i rozwiązań technicznych kieruje się obiektywnymi prawami. Zaproponował wykorzystanie tych praw do sformułowania procesu rozwojowego obranego systemu.
W 1948 Altuszuller napisał do Stalina list z zasadną, poważną krytyką stanu wynalazców i wynalazczości w ZSRR. Został aresztowany i skazany na łagier. Został zrehabilitowany w 1954 roku ale nie mógł znaleźć pracy. Pisał więc pod przykryciem książki Science Fiction. W Polsce wydano:
-Algorytm wynalazku, Wiedza Powszechna, Warszawa 1975. Oryginał Moskwa 1969.
-Elementy teorii twórczości inżynierskiej, Warszawa 1985, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne

Teoria TRIZ zakłada stopnie wynalazczości wedle stopnia trudności od trywiału do odkryć epokowych: Rozwiązanie oczywiste, Nieznaczne usprawnienie, Istotne usprawnienie, Nowy projekt, Odkrycie. Konstruktor czy badacz dąży do "idealnego rozwiązania końcowego". Sposób jego postępowania ma przełamać ograniczenia natury psychologicznej w kreatywności. Rozwiązania kompromisowe winny być odrzucane zaś badacz winien wzmacniać myśli i idee o charakterze kreatywnym.
Autor po analizie wielkiej ilości sowieckich patentów sformułował "40 chwytów wynalazczych sprzeczności":
1. Zasada podziału
2. Zasada wydzielenia
3. Zasada jakości lokalnej
4. Zasada asymetrii
5. Zasada łączenia
6. Zasada uniwersalności
7. Zasada zagnieżdżonych struktur (Matrioszki.
8. Zasada przeciwwagi
9. Metoda uprzedniego działania
10. Zasada wstępnego działania
11. Zasada wstępnie podłożonej poduszki
12. Zasada równoważności
13. Zasada inwersji
14. Zasada stosowania krzywizn
15. Zasada dynamiczności
16. Zasada nadmiernego lub częściowego działania
17. Zasada stosowania przejścia w inny wymiar
18. Zasada stosowania drgań mechanicznych, wzbudzeń
19. Zasada czynności wykonywanej okresowo
20. Zasada ciągłości
21. Zasada podwyższonej prędkości działania
22. Zasada zamiany (równoważności)
23. Zasada sprzężenia zwrotnego
24. Zasada pośrednika
25. Zasada samoobsługi
26. Zasada kopiowania
27. Zasada niskiej trwałości
28. Zasada wprowadzania niemechanicznych oddziaływań
29. Zasada płynności
30. Zasada stosowania elastycznych membran, błon
31. Zasada porowatości
32. Zasada zmiany barwy
33. Zasada jednorodności
34. Zasada odrzucania i regeneracji
35. Zasada zmiany wartości parametrów
36. Zasada przemian fazowych
37. Zasada rozszerzalności (termicznej.
38. Zasada stosowania silnych utleniaczy
39. Zasada stosowania elementów inercyjnych
40. Zasada stosowania materiałów kompozytowych

Z pomocą 39 parametrowej macierzy dąży się do poprawy wartości jednego z parametrów ale nie kosztem wartości pozostałych. Bardzo użyteczna jest w tym zadaniu "Macierz sprzeczności technicznych".
TRIZ podaje 11 reguł rozwiązywania sprzeczności fizycznych.
Altszuller twierdzi że systemy techniczne w swojej ewolucji podlegają obiektywnym prawom ewolucji. Przedstawił osiem praw ewolucji, które pozwalają uczestniczyć w ewolucji produktu.
Idea TRIZ przedstawia narzędzia ułatwiające wybór właściwego podejścia do rozważanego problemu. System TRIZ jest złożony !

Idee TRIZ czekają na instrumentalizacje programem komputerowych i ogromnymi bazami danych do niego. Taki program na pewno nie powstanie w antyinnowacyjnym ZSRR.
Panujący w ZSRR i PRL biurokratyczni utrwalacze rewolucyjnej fasady "dyktatury robotniczo-chłopskiej" robią dokładnie wszystko aby wybitne jednostki nie miały żadnych szans na rozwinięcie swoich talentów i zdolności.
W normalnym kraju Altszuller dostałby z 200-500 naukowców – programistów do pomocy z zadaniem zautomatyzowania, testowania i upowszechnienia procedur. Gdyby okazało się po kilku latach że efekty są marne i nie ma rokowań na przyszłość zespół trzeba by ograniczyć lub rozwiązać.
W rzeczywistości lojalny, kierujący się najlepszym interesem państwa i społeczeństwa Altszuller został skazany na 25 lat łagru. Miał szczęście że został zrehabilitowany. Zamiast nagrody dostał faktyczny wyrok śmierci jako że pojedyncze procenty skazańców przeżywały w łagrze 25 lat.
O ile w ZSRR zabijano pozytywnie wyróżniające się jednostki ( rozkułaczenie, „zdrada” ...) to USA ściągają je ze świata. W procesie drenażu mózgów, brain drain, wdrożonym na początku lat sześćdziesiątych, USA zachęcają specjalistów wysokiej klasy do podejmowania pracy u siebie oferując bardzo dobre warunki finansowe i możliwości rozwoju szczególnie w nowoczesnych dziedzinach. Istotnie wśród Brytyjczyków i Niemców którzy wyemigrowali do USA ilość osób z wyższym wykształceniem jest circa trzykrotnie większa niż średnia w ich krajach. Dodatkowo są to z reguły osoby mające istotny profesjonalny dorobek.

Nagroda Nobla jest przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe lub literackie oraz zasługi dla ludzkości. Wyjątkowo nagroda przyznawana jest dwukrotnie.
Maria Skłodowska-Curie dostała dwie nagrody Nobla: Za odkrycie promieniotwórczości i za uzyskanie czystego radu.
John Bardeen dostał dwie nagrody Nobla: Za wynalezienie tranzystora i za teorie nadprzewodnictwa.
Linus Pauling dostał dwie nagrody Nobla: Za poznanie struktur skomplikowanych substancji i za kampanię przeciwko próbom jądrowym.
Frederick Sanger dostał dwie nagrody Nobla: Za badania struktury białek i za opracowanie metody sekwencjonowania DNA
Mamy więc promieniotwórczość czyli fizykę atomową, tranzystor i białko z którego jest zrobiony człowiek. Epokowe odkrycia.

Gdyby Maria Skłodowska została w Polsce pozostałaby anonimowym nikim. Środowisko w którym działa człowiek ma ogromny wpływ na niego. Na Marię wielki wpływ miał jej wybitny mąż Piotr, także Noblista. Pięciu Noblistów wywodzi się z rodzin półpolskich.
Nasi Nobliści to tylko literaci Sienkiewicz, Reymont i Miłosz.

Młodego Polaka kształtują szkoły a dalej Politechniki i Uniwersytety. Ale jest jeszcze druga codzienna nauka rzeczywistością. Czego codzienne życie uczy Polaka. Tego że pracując uczciwie napewno się nie wzbogaci. Że dla korzyści osobistych i majątkowych warto wstąpić do partii, wojska lub milicji. Że liczą się plecy, układy, znajomości, kombinatorstwo i załatwianie czego tylko się da.
Wynik tej demoralizującej edukacji jest taki że nie mamy ani jednego naukowca - noblisty.
Mamy malutkich "naukowców" a w istocie biurokratów, którzy niczego nie wynaleźli i nie mają na koncie żadnych innowacji. Wykładowca przejęzyczył się (?) mówiąc mikroprofesor zamiast mikroprocesor ! "Naukowcy" specjalizują się w tłumaczeniu paroletnich zachodnich prac i przedstawianiu ich jako własne.
Wybitnych Polaków którzy na zachodzie dokonali ważnych odkryć jest cała masa ! Wadliwy jest nasz system pseudo - nauki. Studia kończą też po znajomości zupełne miernoty. Połączono dwie sprzeczności "niemożliwe" do połączenia - niską inteligencję z wyższym wykształceniem.

W krajach wysokiej cywilizacji bardzo cenieni są wynalazcy, naukowcy czy wielcy przedsiębiorcy. Tymczasem w nazwach naszych ulic królują politycy różnych epok, literaci i działacze robotniczy.

Algorytmy były odkrywane przed erą komputerów. Od dekad równolegle doskonalony jest hardware komputerów i algorytmy użyte w programach dla nich. Skutkiem tego zadania dawniej niemożliwe do wykonania są obecnie wykonywalne. Algorytmy są równie ważne jak hardware.
Symulacja eksplozji jądrowej pozwala zminimalizować ilość bardzo szkodliwych dla środowiska prób jądrowych.
Trwają prace nad symulacją na superkomputerach zjawisk na Ziemi ale do satysfakcjonującego końca prac jeszcze bardzo, bardzo daleko. Do popularyzacji tomografii komputerowej ( jest jej kilka odmian, jest to znakomite narzędzie diagnostyczne ) potrzebujemy znacznie wydajniejszych procesorów i lepszych algorytmów do rekonstrukcji obrazu z projekcji . Elektrokardiogram pacjenta niedługo lepiej sklasyfikuje algorytm - program niż lekarz. Itd.

Potrzeba jest matką wynalazków:

-Nowoczesny radar sterujący automatyczną artylerie przeciwlotnicza był odpowiedzią Ameryki na skuteczne akcje niemieckich bombowców a zwłaszcza terrorystyczne naloty na miasta i na sukcesy japońskiego lotnictwa. Przy stworzeniu w laboratoriach USA zespołów radaru, analogowego komputera wyliczającego pozycje działa i kierowanych nim dział przeciwlotniczych, pracowali Nobliści ! Dokonano epokowych odkryć. Niemożliwe do skutecznego zaatakowania lotniskowce USA stanowią od lat projekcję siły Ameryki na całym globie !
Następcą automatycznej artylerii przeciwlotniczej są rakiety przeciwlotnicze. Rakiety wstępnie kierowane są przez wyrafinowane radary z cyfrowym przetwarzaniem sygnałów DSP ( z daleka wykrywają cel ) a następnie kierują się na cel autonomicznie własnym radarem. Skuteczny system obrony przeciwlotniczej kraju jest kosztowny.
Bez nowoczesnej sieci radarów nie może działać rozwinięte lotnictwo pasażerskie ani towarowe.

-W systemach telefonii nośnej na przewodach koncentrycznych, zwłaszcza o dużej pojemności, konieczne jest stosowanie niskoszumnych i wysoce liniowych wzmacniaczy aby utrzymać poziom intermodulacji czyli zakłóceń na wymaganym niksim poziomie. Wpierw opracowano potrzebne liniowe lampy elektronowe i układy aplikacyjne dla nich a potem niskoszumne, szerokopasmowe tranzystory i aplikacje dla nich pracujące z "dużymi" prądami. Tranzystory są wykonane tak jak układy scalone VLSI o dużej rozdzielczości.
Konkurentem eliminującym już obecnie linie koncentryczne okazał się szerokopasmowy światłowód. Wynaleziona została dioda laserowa stosowana jako nadajnik szerokopasmowy. Pojemność informacyjna światłowodu jest ogromna co stwarza pole dla powszechnej, taniej transmisji danych - to nowy biznes do opanowania ! Zachodnia telekomunikacja jest potężną dziedziną gospodarki generującą duże dochody.
W nowoczesnych głowicach telewizyjnych odbierających sygnał telewizji kablowej zastosowano niskoszumne, super liniowe dwubramkowe Mosfety i scalone mieszacze. Im więcej jest dostarczanym programów telewizyjnych tym większe są problemy z intermodulacjami. Z nowymi głowicami jakość odbioru jest znakomita co skłania konsumentów do wymiany odbiorników telewizyjnych na nowe dlatego że starsze odbiorniki dają zakłócony obraz i dźwięk a ponadto nie mając zakresów kablowych większości programów nie odbierają. W systemie rynkowym firmy starają się dostarczyć konsumentom chętnie kupowany towar. Trzeba wymyśleć i wyprodukować coś kto dobrowolnie to kupi. Dywagacje o tym jaki jest sens dostarczania 50 lub więcej programów telewizyjnych nie zaprzątają uwagi firm elektronicznych.
Globalnym dostawcą filmów i programów rozrywkowych jest "przemysł" filmowy USA. To kolejny wymiar panowania USA nad światem czyli miękkie panowanie nad umysłami widzów i ich wyobraźnią.

-Stopy "żaroodporne". Wprowadzony przez Niemców w 1944 roku do walki myśliwiec Messerschmitt Me 262 miał napęd odrzutowy. Szybkie Messerschmitty Me 262 zestrzeliły ponad 900 samolotów alianckich z własnymi stratami około 100 maszyn. Me 262 był od alianckich myśliwców szybszy o conajmniej 150km/h. Jego cztery działa 30 mm miały potężną moc rażenia. III Rzesza spóźniła się z projektem odrzutowego myśliwca prowadzonym od 1938 roku aby zmienił on los wojny. Błędnie alokowano środki na rakiety V1 i V2 zamiast na inne bardzo dobre konstrukcje. Silnik odrzutowy samolotu Me 262 miał początkowo żenującą trwałość 20 godzin pracy ale był względnie tani w produkcji ! Prowadzone w USA szeroko zakrojone prace badawcze dały w rezultacie stopy "żaroodporne" o znakomitych parametrach pozwalające konstruować trwałe i niezawodne silniki odrzutowe. Materiał musi być żaroodporny, odporny na zmęczenie i pełzanie, korozję i utlenianie. Ma zachować stabilność fazową. Ostre wymogi są bardzo trudne do spełnienia. Technologia produkcji łopat turbin silników jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Profil łopat jest optymalizowany komputerowo podobnie jak cały silnik i sprawdzany w testach.
Uszkodzona łopata turbiny z prędkością okołodźwiękową przebija obudowę silnika, tnie skrzydło oraz wszelkie instalacje stwarzając śmiertelne zagrożenie dla samolotu i ludzi. Stąd tak wysokie wymagania na łopaty turbin.
Gro produkcji silników odrzutowych wykonują amerykańskie koncerny GE i Pratt Whitney oraz brytyjski Rolls Roys. Z racji małego grona producentów ZŁOŻONE, wymyślne chemiczne i procesowe innowacje są niedostępne dla innych. Nowe generacje silników lotniczych są oszczędniejsze i bardziej niezawodne. Superstopy te stosowane są także w energetyce, przemyśle jądrowym, zbrojeniowym i chemicznym oraz w mocno obciążonych częściach maszyn. Są drogie i objęte różnymi zakazami eksportu. Prace nad nimi trwają nadal i przynoszą dobre efekty !
Na średnich i długich dystansach królują pasażerskie samoloty odrzutowe. Ceny biletów lotniczych mają trend spadający i ilość pasażerów osiągnie kiedyś wielkie rozmiary. Mało kto ma tyle wytrzymałości aby tydzień lub dwa podróżować koleją czy transatlantykiem. Dla długodystansowego transportu lotniczego nie ma alternatywy. Transport lotniczy w USA to duży sektor gospodarki.
Zagrożenie wojną sprawia że kraje NATO i Układu Warszawskiego istotną część budżetu państwa przeznaczają na obronność a w tym na lotnictwo wojskowe. Piloci muszą odbywać loty treningowe i bardzo drogie silniki odrzutowców są remontowane i wymieniane. Trwałość silników odrzutowych w samolotach produkowanych przez USA jest ponad dwa razy większa niż w samolotach radzieckich dlatego że ZSRR nie ma opanowanej nowej technologi superstopów. Utrzymanie floty lotniczej jest kosztowne. Zrozumiały staje się motyw "zazbrojenia na śmierć" ZSRR przez USA w narzuconym wyścigu zbrojeń.

- Nowoczesna chemia i petrochemia ( przemysł chemiczny ma z grubsza 12 działów ) produkuje cały asortyment wyrobów osiągających na rynku światowym wysokie ceny. Nominalnie w dolarach "drogie" są kosmetyki ale dla nabywców z I Świata nie są za drogie. Bardzo drogie są nowe lekarstwa a perspektywy dla przemysłu farmaceutycznego są znakomite. Dlaczego mowa o rynku światowym ? Polska czy tego chce czy nie chce funkcjonuje na rynku światowym. Po wojnie cały blok wschodni usiłował izolować się od świata co było wielkim błędem. Nasz niedorozwój w dziedzinie petrochemii jest oczywisty. Produkujemy wręcz znikomą ilość plastików, które są coraz szerzej stosowane. Produkujemy za mało nawet środków czystości oraz dobrych farb i lakierów. Przemysł chemiczny jest wysoce kapitałochłonny i innowacyjny. W ubiegłej dekadzie cenzura zatrzymywała wszystkie informacje o zakupach licencji i zagranicznych zakupach zaopatrzeniowych.
Czy przemysł chemiczny osiągnął już taki poziom ZŁOŻONOŚCI że możemy tylko urządzenia dla niego i licencje na produkty chemiczne kupować za dolary a sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić ?
W pracach badawczych w dziedzinie chemii coraz szerzej są stosowane programy komputerowe. Wraz z doskonaleniem komputerów i programów modelowanie molekularne stanie się rutyną. Nasz dystans do światowej czołówki chemicznej może jeszcze wzrosnąć.

- Nierzadko ilość przeradza się w jakość. Przykład. Wszystkie układy cyfrowe w momencie przełączania pobierają impuls prądu zasilania. Toteż blisko nich umieszczamy kondensatory blokujące. Kondensatory mają indukcyjność szeregową skutkiem czego istnieje rezonans szeregowy przy którym kondensator ma minimalną impedancje. Mały niskonapięciowy kondensator pojemności 100nF ma rezonans przy częstotliwości około 5 MHz. Kondensator mniejszej pojemności ma wyższą częstotliwość rezonansową. Bezwyprowadzeniowe kondensatory do montażu powierzchniowego w obudowach SMD ( Surface Mounting Device dawniej nazywane były elementami do układów hybrydowych ) mają małe indukcyjności szeregowe i wysokie częstotliwości rezonansowe.
Ścieżki GND i zasilania mają indukcyjność tworzącą z kondensatorami blokującymi zasilanie skomplikowany układ, w którym mogą powstać wzmacniające (!) zakłócenia rezonanse. Zachowanie tego układu LC możemy zbadać w naturze lub programem do symulacji układów elektronicznych Microcap. Bezmyślnie wykonane blokady zasilania mogą nam uczynić z napięcia zasilania i GND zaszumiony śmietnik ! Spotykane w zachodniej elektronice kombinacje kilku równolegle połączonych kondensatorów o różnej pojemności są wynikiem projektu i eksperymentów. Jeśli w nocie aplikacyjnej pokazano przy układzie dwa lub trzy różne równoległe kondensatory to należy się tego wstępnie trzymać !
Mikrokontroler 80C552 ma wbudowany 10 bitowy przetwornik A/D. Ma on osobno wyprowadzone masy i zasilanie dla podsystemu analogowego.
Pojemność kondensatora elektrolitycznego szybko spada z częstotliwością. Jest to zarazem element mocno stratny co upraszcza nam zadanie projektu blokady zasilania. Szumy na ścieżkach masy GND i zasilaniu przyprawią nas o ból głowy gdy zastosujemy przetworniki A/D i D/A. Bez starannego prowadzenia i separacji ścieżek GND cyfrowych i analogowych oraz przemyślanego blokowania zasilań nie uzyskamy pożądanego efektu. Innym przydatnym elementem stratnym są perełki ferrytowe.

Czy zaprojektowanie i wyprodukowanie zwykłego odbiornika telewizyjnego jest skomplikowane ? Jeśli nie jest, to dlaczego Polska w 1975 roku zakupiła od koncernu Telefunken drogą licencje na czarno - biały, scalono - tranzystorowy odbiornik telewizyjny ?
Producenci podają w katalogach układów scalonych schematy do zastosowania układu. I w produkowanych odbiornikach telewizyjnych zobaczymy te schematy ale w różnych modyfikacjach. Jednak w zaprojektowanym odbiorniku ( ZŁOŻONY system z wielu elementów i podsystemów ) pojawią nam się różne interferencje spowodowane m.in. zakłóceniami na ścieżkach masy GND i przesłuchami pojemnościowymi. Także zaprojektowanie dużej płyty drukowanej PCB nie jest łatwe. Zastosowany w licencyjnym odbiorniku układ szeregowego zasilania systemów jest oryginalnym rozwiązaniem Telefunken. Lepszym rozwiązaniem byłby o wiele sprawniejszy i izolowany od sieci zasilacz impulsowy. Zasilacz impulsowy jest stosowany w odbiornikach produkcji NRD ale po wielu latach. W odbiornikach zastosowano filtr LC częstotliwości pośredniej IF o skupionej selektywności zastąpiony później filtrem z falą powierzchniową SAW. Jego zestrojenie nie jest wcale banalne !

Polska jeśli chce się rozwijać musi stawiać na złożoność, którą w świecie zajmują się koncerny. Tymczasem w Polsce słyszy się opinię że duże firmy są bardzo podatne na strajki a wymuszone strajkami czyli groźbą i szantażem podwyżki płac nie znajdujące oparcia w wydajności pracy dezorganizują gospodarkę i dają napęd inflacji co w końcu skończy się jej wybuchem. Duże firmy trzeba zatem podzielić stosując idee koncernu aby zabrać z rąk związkowców pistolet strajkowy a część firm trzeba zamknąć.
W Polsce możliwe do uruchomienia rezerwy proste i racjonalizacje są przeogromne. Już samo ich uruchomienie i odblokowanie różnych mechanizmów da nam wzrost gospodarczy na lata. Ale graczem I Ligi Światowej bez nowoczesnych koncernów nigdy nie zostaniemy !
Trwające od dziesięciu lat przestoje produkcyjne lub praca na pół gwizdka demoralizują załogi. Powszechne jest lenistwo, pijaństwo, obiboctwo i złodziejstwo nazywane dowcipnie wynoszeniem z zakładu pracy. Członków PZPR nie można zwolnić z pracy niezależnie od ciężaru gatunkowego zarzutów pracowniczych. Wiadomo od zawsze że najskuteczniejszym sposobem dyscyplinowania siły roboczej jest niewielkie bezrobocie.
Technologiczną pozycje Polski w świecie pokazuje niska wartość kilograma eksportu czy stosunek ceny kilograma importowanej do kilograma eksportowanej maszyny.

Dlaczego kraje bloku wschodniego ( N.B. Geograficzny środek Europy leży koło Łodzi. Polska jest w Europie Środkowej ) utknęły w stagnacji gospodarczej czy może pułapce ustrojowej lub umysłowej ?
Marksizm uważa kapitalizm za zły ustrój wyzysku pracownika przez kapitalistę. Tymczasem w realnym świecie XX wieku funkcjonuje wiele odmian kapitalizmu. W III Świecie funkcjonuje prymitywny kompradorski kapitalizm z jego pasożytniczą oligarchią, okrutnym wyzyskiem i nędzą. Kompradorzy są agentami obcego kapitału z cywilizowanego świata ! Podobny kapitalizm funkcjonował w przedwojennej Polsce blokując jej rozwój i doprowadzając do katastrofy. PRL zniszczył pasożytniczą przedwojenna oligarchie - elitę i jest to jego niekwestionowana zasługa. Rozwój gospodarczy i społeczny został odblokowany na ponad 20 lat. Na przeciwległym biegunie działa innowacyjny kapitalizm skandynawski z jego rozbudowaną redystrybucją i podatkami osobistymi doprowadzonymi do poziomu absurdu. Ostatnia progresywna stawka podatku osobistego w Szwecji przekroczyła 100 % co było powodem podatkowej ucieczki osób bogatych że Szwecji.
Zupełnie inny model podatkowy funkcjonuje w innowacyjnych Stanach Zjednoczonych. W etatystycznej Francji jest dużo przedsiębiorstw państwowych ale skorporatyzowanych. Każdy kraj ma swoją specyfikę kulturową i historyczną. W socjaldemokratycznym RFN zróżnicowanie płac nie jest duże. Także w potężnej Japonii zróżnicowanie płac nie jest duże. Jest mniejsze niż w Polsce. W cywilizowanym kapitalizmie wszędzie funkcjonuje państwo opiekuńcze. W tych państwach są też super bogaci przemysłowcy i bankierzy z dynastii mających ponad 100 lat. Pomijając ich możliwe związki o podłożu korupcyjnym z państwem ich przemysłowe imperia wymyślają i produkują towary dobrowolnie kupowane przez konsumentów. Niektóre źle zarządzane firmy lub te działające w sektorach schyłkowych popadają w stagnacje a potem bankrutują. Głupie dzieci potrafią roztrwonić majątek gromadzony przez pokolenia "kapitalistów". I to jest raczej norma niż wyjątek.
Zatem przedsiębiorcy - kapitaliści ponoszą pełną odpowiedzialność materialną za swoje czyny.

Tymczasem w ubiegłej dekadzie polscy nomenklaturowi urzędnicy za łapówki drogo kupili na zachodzie za pożyczone dolary przestarzałe licencje, maszyny i urządzenia. Część z nich zgniła bowiem inwestycje porzucono w sytuacji niemożliwości dalszego zadłużania się na zachodzie. Nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności z tego tytułu choć cały naród zbiorowo poniesie karę za zagraniczne zadłużenie przez następne 20 lat kryzysu, jeśli nie dłużej. Nomenklatura traktuje mienie społeczne jako własne ale nie ponosi żadnej odpowiedzialności właścicielskiej. To jest zbrodnicza patologia ustrojowa.

Pod względem złożoności, podatności na algorytmizacje - komputeryzacje i automatyzacje prace można umownie podzielić na cztery grupy.
1. Nierutynowe prace wynalazców, inżynierów, projektantów, niektórych członków zarządów firm. Algorytmy, komputery i bazy danych mogą stanowić pomoc w ich pracy. Osoby te są niezbędne i krytyczne w każdej firmie. W stanie „ustalonym” zarząd rutynowo wykonuje ustalone procedury, które mogą być zalgorytmizowane.
2. Powtarzalne prace umysłowe księgowego, kadrowego, kasjerki, sprzedawcy i w ogóle każdego urzędnika. Osoby ten mogą być tanio zastąpione przez algorytmy i bazy danych na komputerach.
3. Powtarzalne prace fizyczne robotników wykwalifikowanych. Mogą być drogo zastąpione przez maszyny sterowane komputerowo CNC.
4. Niepowtarzalne prace fizyczne adoptowane do okoliczności. Robotnicy budowlani, kierowcy, kucharze, kelnerzy, salowe w szpitalu... Mimo iż są to prace nominalnie „niskokwalifikowane” nie mogą być zautomatyzowane
Podsumowując:
-Produkty, technologie i cywilizowane gospodarki są coraz bardziej ZŁOŻONE
-Dla wzrostu gospodarczego i dobrobytu potrzebny jest dobry ustrój-system i dobra praca wszystkich: innowatorów, przedsiębiorców, inżynierów, biurokratów państwa i robotników. Wzrost gospodarczy jest bardzo złożonym procesem. Polega na optymalnej alokacji kapitału w inwestycjach. Polega na zmobilizowaniu, skoncentrowaniu i uruchomieniu wszelkiego kapitału.
-W zdrowym systemie płaci się za pracę i jej efekty a nie za pozorowanie pracy. W Polsce prace pozorują biurokraci, "naukowcy" i cała nomenklatura zarządzająca państwem i firmami. Robotnik ma pracować i ma prawo do uczciwej zapłaty. Wydajną pracę organizuje mu zarząd firmy za co bierze niemałe korzyści.
-Zdrowe gospodarki są rozbudowane czyli złożone a prymitywne są monokulturowe
-Zdrowe gospodarki i społeczeństwa są z gruntu egalitarne co nie wyklucza istnienia osób bogatych i bardzo bogatych. Progresywność podatków od dochodów osobistych sprawia że bogacz więcej musi zapłacić podatków niż sam zatrzyma z wytworzonego bogactwa. Kapitalistyczna gospodarka jest od wymyślania nowości i ich wydajnej produkcji. Redystrybucje z zebranych podatków realizuje państwo opiekuńcze.
-Zdrowe gospodarki i społeczeństwa cechuje selekcja pozytywna kadr. W Polsce niestety funkcjonuje selekcja negatywne to znaczy zwyciężają najgorsi z najgorszych. Proces ten nasilił się w stanie wojennym i po nim.

Żydzi żyją w diasporze rozproszeni po świecie. Nie jest żadną tajemnicą że państwo Izrael posiada broń atomową a jej zbudowanie było możliwe tylko dzięki pomocy diaspory z USA, łącznie że zbrodniczym szpiegostwem. Małe państwo żydowskie jest otoczone ludnymi państwami arabskim ziejącymi do niego nienawiścią. Tymczasem Izrael z pomocą USA trzyma wrogów na dystans i ich gromi.
Tylko w Stanach Zjednoczonych mieszka 10 mln osób pochodzenia polskiego a blisko milion używa języka polskiego w domu. Zorganizowana Polonia jest potężna siłą polityczną, która powinna pracować na rzecz Polski a Polska winna ją wspierać na wszelkie sposoby. Tymczasem władze Polski robią wszystko aby Polonie skłócić i osłabić. Polacy generalnie nie są źródłem elit w USA ale jest sporo wpływowych osób, które dysponują bezcenną wiedzą. Stany Zjednoczone są krajem zbudowanym przez europejskich emigrantów. Sprawa lojalności obywateli i łączności z krajami pochodzenia jest tam widziana bardzo rozsądnie. Między szpiegostwem atomowym wymierzonym w bezpieczeństwo USA a udzieleniem różnych biznesowych i technicznych pół niejawnych informacji jest przepaść.
W gospodarce kapitalistycznej ogromną rolę odgrywają ceny wszystkich towarów. Ceny towarów handlowalnych międzynarodowo powiększone są o cła, podatki i marże handlowe hurtowe i detaliczne oraz łapówki dla urzędników. Specyfika choćby rolnictwa wpływa na ceny lokalnie produkowanych dóbr. W Polsce chore są ustalone arbitralnie przez urzędników relacje cen towarów i już sam proces ich korygowania ulepszy gospodarowanie !

Autor miał o "kapitalizmie" mgliste pojęcie dopóki światły Amerykanin polskiego pochodzenia nie zasygnalizował mu jak rzeczy wyglądają naprawdę - że kapitalizmów jest cały pęczek. Idealizowana w umysłach Polaków Ameryka nie jest żadnym rajem na Ziemi. Żyje się tam całkiem fajnie ale trzeba ... pracować. Imigrant - inżynier, który wykazuje się w pracy na pewno awansuje a leniwy zostanie robotnikiem.

Największymi wynalazkami ludzkości jest Tranzystor i Energia jądrowa.
Obecnie stosowana jest przez liderów technologia monolityczna o rozdzielczości 1 um. Ilość wad na jednostkę powierzchni układu scalonego jest stała i cały czas rośnie optymalna ekonomicznie ilość tranzystorów do scalenia w jednym układzie scalonym. Za pewnik można uznać że cyfrowa telekomunikacja zyska ogromną popularność. Komputery PC zachowując nominalną cenę tysiąca dolarów będą coraz mocniejsze i mocniejsze. Komputery będą coraz szerzej stosowane.
Nad przyszłą fotolitografią pracują głównie fizycy a jej perspektywy są całkiem dobre. Można powiedzieć że fotolitografia stosowana w produkcji układów scalonych to jedna z dziedzin wyrafinowanej współczesnej fizyki. W tej dziedzinie blok wschodni jest słabiutki a może nawet nie istnieje.
Dzięki głowicom termojądrowym pokój na świecie trwa już ponad 40 lat co jest wynikiem znakomitym. Ponieważ koszt prowadzenia wojny jądrowej jest obłędny nie widać wielkiego zagrożenia dla światowego pokoju.
O ile udało się użyć reakcji syntezy termojądrowej w bombie o tyle w dającej się przewidzieć przyszłości nie uda się energii termojądrowej użyć cywilnie. Są tylko ogólne idee. Nie ma pomysłów ma materiały o wprost szalonych cechach. Co gorsza coraz więcej jest pesymistycznych głosów na temat możliwości pełnego technicznego – ekonomicznego opanowania reaktorów powielających.
Oba wielkie wynalazki powstały w USA. W Bell Laboratories, wiodącym badaczu w obszarze telekomunikacji i elektroniki, szeroko zakrojone prace prowadzono od lat.
Finansowany przez rząd USA program jądrowy Manhattan był bardzo kosztowny.
Jak to się stało że obydwa epokowe wynalazki odkryto w Stanach Zjednoczonych mimo iż III Rzesza miała przed wojną najlepszych fizyków świata. Zawiodło w III Rzeszy przywództwo polityczne. Niemcy mieli znakomitych naukowców-konstruktorów. Mimo iż USA stawiały na wojnę powietrzną to Niemcy produkowali odrzutowe myśliwce Fokke Wolf strącające statystycznie 10 alianckich samolotów.
Genialny niemiecki fizyk teoretyk Werner Heisenberg był współtwórcą mechaniki kwantowej za co otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki w roku 1932. Na polecenie Adolfa Hitler kierował zespołem mającym stworzyć bombę atomową. Heisenberg twierdził po wojnie że dyskretnie sabotował prace zespołu.

Nauka narodziła się dopiero w erze Odrodzenia.
Na podstawie zgromadzonych obserwacji usiłuje się stworzyć uogólniający model matematyczno - fizyczny zjawisk lub wymyśla się model matematyczny i próbuje eksperymentalnie potwierdzić jego prawdziwość. Ten drugi przypadek dotyczy równań Maxwella i równań Einsteina. Teoria Wielkiego Wybuchu mającego stworzyć Wszechświat mimo znacznej akceptacji nie ma przekonywujących dowodów na poparcie i może być zakwestionowana lub potwierdzona przyszłymi dowodami.
Gdyby tranzystor nie został odkryty w Bell Laboratories odkryto by go później. Falowód na przykład był odkryty powtórnie gdy zaczęto szukać sposobu przesyłania sygnału mikrofalowego. Tranzystor JFet odkryto w 1936 roku ale z braku technologi nie udało się wytworzyć użytecznego przyrządu.
Stany Zjednoczone przodują w nauce, technice i technologii od lat osiemdziesiątych XIX wieku. W USA funkcjonują najlepsze uniwersytety świata. Są to uczelnie prywatne a stanowe uniwersytety prezentują na ich tle mierny poziom. Najwyższym stopniem
naukowych jest „doktor”. Działająca na konkretnym uniwersytecie osoba może otrzymać tytuł profesora tej uczelni. Amerykańscy naukowcy gro czasu przeznaczają na prace naukowca. W ZSRR i krajach bloku wschodniego „nauka” jest zrytualizowana, zbiurokratyzowana i upolityczniona. Wpierw trzeba otrzymać polityczny tytuł habilitowanego i następnie polityczny tytuł profesora. Omnipotentna PZPR i bezpieka nominują „naukowców”. O ile w dziedzinie nauk ścisłych – technicznych i medycyny tytuł magistra i doktora są coś warte o tyle tytuły te w dziedzinach społecznych – humanistycznych są nic nie warte i de facto deprecjonują tytuły ścisło-techniczne.
Gdzie przebiega granica między nauką i techniką. Trudno powiedzieć gdzie jest ta sztuczna granica i czy w ogóle jest ona potrzebna !
Ferdinand Porsche był utalentowanym konstruktorem samochodów, pojazdów bojowych i innych pojazdów mechanicznych. Uzyskał Doctor Honoris Causa kilkunastu światowych uczelni i tytułowany był profesorem choć nim nie był.
Porsche pewnie dostałby Nagrodę Nobla ale w 1937 roku Hitler zakazał jej przyjmowania Niemcom. Porsche otrzymał jako rekompensatę Niemiecką Nagrodę Narodową w Dziedzinie Nauki i Sztuki. Zaprojektowany przez niego przed wojną Volkswagen Garbus bazował na projekcie czeskiej Tatry T97. Nauka-technologia rozwija się ewolucyjnie i zapożyczenia są normalnością. Gdy wyprodukowano po wojnie pierwszy milion jednego z najbardziej popularnych samochodów świata Porsche już nie żył.
O tym że dysponując Uranem 235 można wykonać bombę jądrową doskonale wiedzieli i Niemcy. Ale to Amerykanie uruchomili swoją pomysłowość i ogromne zasoby aby U235 uzyskać. Procesy chemiczne do oczyszczania U235 a potem Pu239 musiały być prowadzone zdalnie ponieważ zagrożenie dla ludzi było niemożliwe do zaakceptowania. Zyskała na tym automatyka !

Po zakończeniu I Wojny zwycięzcy niesprawiedliwie przypisali wyłącznie Niemcom wywołanie wojny co było wulgarnym kłamstwem. Brytyjczycy mogli z łatwością konfliktowi zapobiec ale podobało im się osłabienie konkurencyjnych mocarstw lądowych ! Niemcy obarczono spłatą potężnych reparacji wojennych. II Wojna Światowa w gruncie rzeczy była dogrywką I Wojny, która zakończyła się dziwnie bowiem żaden obcy żołnierz nie wszedł do Niemiec i nie były one okupowane.
Elita Amerykańska przewidywała że dojdzie do wojny i niejawne przygotowania gospodarki do wojny podjęto zanim ona jeszcze wybuchła. Amerykanie prowadzący wojnę lotniczą wierzyli w siłę swoich naukowców , inżynierów i przedsiębiorców. Ameryka nie chciała płacić krwią swoich obywateli i musiał minąć czas zanim ruszyła potężna maszyna przemysłowa. Niemcy mieli szczęście że wojna zakończył się w maju 1945 roku bowiem pierwsze bomby jądrowe spadłyby latem na Berlin i inne duże niemieckie miasta.
Oczywiście USA mogły wojnę zakończyć dużo wcześniej płacąc milionami ofiar żołnierzy co było z góry wykluczone.
Politycy Niemiec i Japonii byli na tyle głupi że nie rozumieli że z potęgą USA nie da się wygrać. Bezrozumne bestialstwo zbrodniarzy zraziło opinie publiczną USA i wojna musiała zakończyć się długotrwałą okupacją obu agresorów.
Rażącej głupocie Stalina który wszczął niepotrzebny powojenny konflikt z USA, Niemcy i Japonia zawdzięczają swoją dzisiejszą znakomitą pozycje.
Silne technologicznie państwa importują surowce a rolnictwo utrzymują tylko dla bezpieczeństwa na wypadek wojny czy katastrof.
Japonia eksportując drogie towary może kupować ropę naftową i poławiać ryby oraz owoce morza na ogromnych obszarach nie przejmując się dużym zużyciem paliwa.

W naukach ścisłych do opisu zjawisk stosuje się zestawy równań różniczkowych lub równań różniczkowych cząstkowych ( = fizyka matematyczna ), których historia sięga połowy XVIII wieku gdy J. D’Alembert sformułował równanie struny drgającej czyli równanie typu hiperbolicznego.
Równania sformułowane przez Maxwella są podstawą badania fal i zjawisk elektromagnetycznych.
Inne zastosowania to zagadnienie przewodnictwa cieplnego, transportu, równanie falowe.. Znacznie trudniejsze są nieliniowe równania cząstkowe a zwłaszcza równania Einsteina.
Tymczasem w ekonometrii bada się statyczne związki między różnymi wskaźnikami statystycznymi !
Mimo iż stosunkowo łatwo można sporządzić model funkcjonowania określonego systemu walutowego to nikt tego nie robił ! A może i robił ale wyniki badań trzymano w tajemnicy ! W dacie gdy dolar mający oparcie w złocie został walutą rozliczeń światowych i rezerw nie do końca wiedziano jak system będzie działał. W rezultacie odpływu złota z Ameryki do Europy prezydent Nixon w 1971 roku dekretem zniósł wymienialność dolara na złoto, kończąc okres globalnej stabilności. Pusty papierowy lub elektroniczny pieniądz „fiat money” jest wszędzie niestabilny – ta jego wada jest nieusuwalna ! Niedługo po zniesieniu złotego zaplecza dolara zakończył się bezprecedensowy w historii kapitalizmu okres ponad ćwierć wieku ciągłego wysokiego wzrostu gospodarczego bez większego kryzysu ! Już w 1973 roku przyszedł kryzys naftowy.

Świat jest złożony a u nas panuje ekonomiczny półanalfabetyzm !

Polska jest znacznym producentem statków. Ale ta produkcja nie przynosi nam żadnego pożytku a wręcz obciąża gospodarkę. Dlaczego tak jest ?
  • Dlatego że drogie są nowoczesne, złożone, specjalistyczne statki gdzie konkurencja w ich produkcji jest niewielka
  • Produkcja prostych statków w całym świecie jest na granicy rentowności lub nierentowna
  • ZSRR płaci nam za budowane statki nawet mniej niż ceny światowe
  • Bardzo drogi sprzęt a w tym sprzęt elektroniczny kupujemy za dolary
Tak więc na cięciu i spawaniu grubych blach prostego statku i montażu drogo zakupionego wyposażenia nie da się zarobić ! Trzeba wzorem Japonii a teraz Korei zmobilizować siły i podjąć produkcję rzeczy złożonych !

System komunistyczny wytworzył bezużytecznych „naukowców”, którzy w ogromnej mierze dostali tytuły od PZPR i bezpieki za lojalność i serwilizm. Ta rzesza pretorianów systemu niczego nie potrafi stworzyć i zaprojektować.
Z drugiej strony antyinnowacyjny system nie nagrodzi wynalazców i chętnych do pracy inżynierów.
Nomenklatura komunistyczna nie potrafi ani rządzić ani zarządzać.
I dlatego właśnie jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

Polska za licencje i maszyny do produkcji Fiata 126P „zapłaciła” produkowanym podzespołami i wyprodukowanymi samochodami. Ta formuła okazała się o wiele lepsza niż kupowanie fabryk ma pożyczone dolary. Fiatowi w istocie sprzedaliśmy naszą tanią siłę roboczą.
Z tego co już wiemy uwikłany w wojnę w Afganistanie ZSRR nie miał zamiaru interweniować w Polsce. Można za pewnik uznać że Polska „swobodę” uzyska w ciągu kilku nadchodzących lat. Ta swoboda niewiele może nam dać gdy nie mamy własnej technologii i pomysłów.
Niemcy ( oczywiście zachodnie ) są najpotężniejsza gospodarką Europy. Wielkie firmy niemieckie zorganizowane są w koncerny. Przy ogromnej dysproporcji płac niemieckie koncerny chętnie skorzystają ( tak jak wcześniej Fiat ) z taniej polskiej robocizny zarówno zlecając polskim firmom produkcje jak i stawiając własne fabryki. Jednak płace w takiej fabryce mogą stanowić tylko ułamek płacy w fabryce niemieckiej czy innej zachodniej.

Dochodzimy zatem do wniosku że bez własnej myśli, własnej nauki i techniki nie ma długofalowego dobrobytu. Rzeczywiście w obecnym świecie pracą rąk zarabia się mniej niż pracą głowy.

Co do Fiata i innych koncernów motoryzacyjnych. Masową produkcje samochodów osobowych w bloku wschodnim udało się uruchomić tylko i wyłącznie na zachodnich licencjach w kupionych fabrykach. Trabanta trudno jest nawet nazwać samochodem i nie można tego wyrobu traktować jako samochód. Obszar Czech w przedwojennej Czechosłowacji był jednym z najnowocześniejszych w całej Europie. Pewnie dlatego produkowana jest nielicencyjna Skoda, która zresztą od długiego czasu kupuje w Niemczech maszyny i urządzenia.
ZSRR elementy do czołgów i same czołgi produkował w kupionych w USA fabrykach samochodów, ciężkich traktorów i maszyn budowlanych. Jakość sowieckich czołgów była taka że z powodu awarii sowieci stracili ich więcej niż w rzeczywistej walce ! Trwałość silników pierwszych czołgów T-34 nie przekraczała kilkuset godzin i to pod warunkiem częstej wymiany filtrów.

Nie ma żadnego dowodu na to że Słowianie en masse w swoich tworach politycznych potrafią tworzyć cywilizacje naukowo – techniczną. Natomiast osoby - Słowianie w obcych państwach potrafią wyróżniająco się funkcjonować.
W obszarze anglojęzycznym uważa się że za rozwój nauki i technologi odpowiedzialne są w edukacji: „nauka”, inżynieria, technologia, matematyka, medycyna i biologia.
Deprecjonującym polskich inżynierów (magistrów ) i lekarzy jest dawanie absolwentom szkół humanistycznych tytułu magistra i kolejnych tytułów.
Przykładowo obecna zideologizowana „historia” jest tylko dogodną dla obecnych władz wybiórczo – interpretacyjną wersją minionych zdarzeń. Tych wersji może być nieskończona ilość.
Marksizm stosuje narracje o centralizmie demokratycznym który nigdzie nie istniał i nigdzie nie zaistnieje.
Od inżynierów i naukowców powinniśmy wymagać aby myśleli !
Demoralizująca praca biurokraty na urzędowym stołku nie wymaga żadnych kwalifikacji. Trzeba umieć przełożyć papiery z kupki na kupkę, wypić kawkę / herbatkę, zjeść ciasteczko no i poplotkować. No i najważniejsze kwalifikacje i atuty – plecy, dojścia, podwieszenia...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz