czwartek, 3 października 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 141

Czy będzie kryzys w Chinach 141

 Wojna handlowa USA ze światem nabiera rumieńców.
Unia Europejska i USA od 20 lat wzajemnie oskarżają się o nielegalne dotowanie Boeinga i Airbusa. Światowa Organizacja Handlu (WTO) w listopadzie 2018 uznała ze dotacje dla Boeinga były nielegalne. WTO 2.10.2019 roku uznała, że subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga Stany Zjednoczone mogą nałożyć na UE cła odwetowe na dobra warte 7,5 mld dolarów. UE zapowiedziała, że stosownie zareaguje retorsjami.
Rząd Brytyjski ogłosił, że "uciekanie się do ceł nie leży w interesie Wielkiej Brytanii, UE, czy też USA. Ściśle współpracujemy z USA, UE i europejskimi partnerami, wspierając negocjacje na temat porozumienia w sprawie konfliktu Airbusa i Boeinga".
Dyrektor wykonawczy Airbusa Guillaume Faury ostrzegł, że nałożenie 7,5 mld dolarów ceł na europejskie produkty "źle się odbije na amerykańskich liniach lotniczych, jak i na miejscach pracy w USA, dostawcach i pasażerach". "Blisko 40 % dostaw dla Airbusa związanych z samolotami pochodzi od amerykańskich producentów i wspiera 275 tys. miejsc pracy w 40 stanach".
Wojna handlowe pomiędzy UE a USA niepokoi biznes. "Tysiące małych i średnich przedsiębiorstw w UE i USA stoją bezpośrednio na linii ognia. Wprowadzanie taryf byłoby sytuacją, w której obie strony przegrywają. UE i USA powinny zamiast tego wykorzystać orzeczenie jako okazję do zaangażowania się w pozytywny program i ustalenie zasad dotyczących subsydiów w przemyśle lotniczym" - oświadczył dyrektor stowarzyszenia przedsiębiorców i pracodawców BusinessEurope Markus J. Beyrer.
Według amerykańskich władz karnymi taryfami zostały objęte "przede wszystkim produkty pochodzące z państw, które są odpowiedzialne za nielegalne subwencje dla Airbusa: Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii". Import samolotów z UE obłożono 10 % cłem. Restrykcje celne nie dotyczą części do samolotów.
Europejskie instytucje zapowiedziały już że nie uznają badań i certyfikatów skompromitowanej amerykańskiej agencji FAA. Samoloty Boeinga po modyfikacjach czekać będzie przeprawa o uzyskanie w Europie certyfikatów. Bez nich samoloty nie będą mogły latać.
Wojna się rozkręca. UE ma duże pole manewru i swobodę decyzji. UE może podpisać nowe umowy z Chinami i znieść embargo handlowe na Rosję. To oznaczałoby by trwały rozłam między Europą a USA.
Polski „Osioł Trojański” przepłacający za amerykański militarny złom i uczestniczący w awanturach wojennych USA pewnie doczeka się w końcu odpowiedzi kierowników UE. Przy eskalacji konfliktu UE-USA Niemcy i Francja mogą podjąć decyzje o uderzeniu w Polską gospodarkę. Takich decyzji nie podejmuje się pochopnie ale jej skutki dla Polski mogą być fatalne.
Polska złotówka widziana jest jako młodsza siostra Euro dlatego że Polska ma kiedyś przyjąć Euro. Złotówka nie jest atakowana bowiem nikt nie chce dostać kopniaka od EBC. Wycofanie protekcji oznacza spekulacyjna zabawę złotówką choćby przez wampira Goldman Sachs tak jak w 2008 roku.

Korea jest w sojuszu militarnym z USA i ma to wpływ na jej politykę gospodarczą. Samsung 2.10.2019 roku podał że zamknął swoją ostatnią fabrykę smartfonów w Chinach. Decyzje Samsunga podjęto wskutek m.in. rosnących kosztów pracy i spowolnienia gospodarczego w ChRL a także ostrej konkurencja ze strony Huawei i Xiaomi. Samsung zapewnił, że pozostanie na miejscowym rynku. W 2019 r. udział Samsunga w chińskim rynku telefonów komórkowych zmalał do 1 % z 15 % w połowie 2013 roku ! W zlikwidowanej fabryce w Huizhou w południowych Chinach pracowało 6 tysięcy pracowników wytwarzających 63 mln smartfonów rocznie, co dawało 16% ogólnej światowej produkcji telefonów Samsunga. Zakład działał od 1992 roku.

Agresywne akcje USA podejmowane w interesie Izraela są przedmiotem coraz silniejszej krytyki.
Prezydent Turcji Erdogan 25.09.2019 przedstawił na posiedzeniu ONZ mapę pokazującą jak Izrael sukcesywnie kradnie ziemię Palestyńczyków.
Przywódcy z całego Bliskiego Wschodu podnosili tą sprawę. USA ostatnio uznały za legalną aneksje przez Izrael syryjskich Wzgórz Golan. Społeczność międzynarodowa tej aneksji nie uznaje.
Turcja była bezcennym regionalnym sojusznikiem USA ale jej utrata jest przesądzona. Zapowiedz USA udzielenia poparcia dla stworzenia państwa kurdyjskiego oznacza przecież rozbiór Turcji i to w Turcji rozumieją wszyscy a nie tylko partia Erdogana. Wsparcie USA dla zamachu stanu i zamordowania prezydenta Erdogana faktycznie udaremnione przez Rosję było czymś bezgranicznie ohydnym.

Oczywiście amerykańskie sankcje działają dewastująco na obłożone nimi gospodarki „wrogów USA ” ale można z nimi żyć.
Korea Płn jako wspólny bandzior Rosji i Chin dokonuje kolejnych prowokacyjnych odpaleń rakiet balistycznych. Może mieć ponad 30 głowic jądrowych. Korea Północna 3.10.2019 roku przeprowadziła udany test nowego typu rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego – poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Rakieta może przenosić głowice jądrowe. Test potwierdziła Japonia i Korea Południowa. Stany Zjednoczone zaapelowały do Korei Północnej o „powstrzymanie się od prowokacji” i „zaangażowanie w negocjacje”, które „mają na celu doprowadzenie do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.
Materiały jądrowe oraz technologie dostarczają Korei Chiny i Rosja wzorem tego jak USA uzbroiły w broń jądrową Izrael.

Mimo amerykańskich sankcji, agresji propagandowej oraz wysiłków wszczęcia wojny domowej legalny rząd Wenezueli prezydenta Maduro dalej trwa. Rząd wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba ( obłożona sankcjami od 1960 roku ), Iran i Turcja. Nie wiadomo ilu żołnierzy rosyjskich jest w Wenezueli. Jeśli prawdziwe są podejrzenia o penetracji amerykańskich systemów informatycznych przez Rosję to najcenniejszą pomocą Rosji jest udzielanie rządowi Wenezueli informacji o planowanych przez USA zamachach.
Jeszcze dekadę temu USA dokonałyby inwazji na Wenezuelę widzianą jako bolesny, ropiejący wrzód mordując nieposłuszne to znaczy nieprzekupne osoby.

Trump w kampanii wyborczej obiecał że za jego kadencji nie będzie nowej wojny ale od wojny z Iranem pożądanej przez neokonów był tylko krok.
12 czerwca 2019 roku Izba Reprezentantów USA przegłosowała ustawę, która ogranicza możliwość wypowiedzenia wojny Iranowi przez prezydenta bez zgody Kongresu.

Rosja przetestowała w Syrii główne elementy prototypowego systemu obrony przeciwlotniczej S-500 Prometeusz. Testy uznano za udane mimo iż wykazały pewne problemy w działaniu systemu.
Wcześniej elementy S-500 testowano na poligonie w obwodzie astrachańskim na południu Rosji. Testy w Syrii przeprowadzono ze względu na klimat i prawdopodobnie celem nauczenia się przez system sygnatur amerykańskich samolotów używanych przez Izrael a w tym najnowszego F-35.
Seryjna produkcja systemów S-500 ma ruszyć w drugiej połowie 2020 roku. Szef konglomeratu zbrojeniowego Rostiech zapowiadał, że uzbrojenie to przygotowywane jest przede wszystkim dla rosyjskich sił zbrojnych i Moskwa nie będzie "za żadne pieniądze" sprzedawać tych systemów.
W maju 2018 roku powiodło się zestrzelenie celu o obniżonej wykrywalności na odległość 481 kilometrów a więc daleko pozahoryzontalną. Możliwe że sieciocentryczny system współpracuje z rozległą siecią naziemnych radarów, samolotami wywiadu i wczesnego ostrzegania (?) i radarami satelitarnymi.
Test należy widzieć w kontekście niedawnej wypowiedzi prezydenta Putina zachęcającej Arabie Saudyjską do zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych. Z drugiej strony ma on ochłodzić rozgrzane głowy przywódców Izraela marzących o agresji USA na Iran.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz