piątek, 11 października 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 146

Czy będzie kryzys w Chinach 146

  Polska i Chiny były producentem niskokosztowym. Atutem była tania siłą robocza.
Ale Chiny konsekwentnie budowały podstawy pod nowoczesną gospodarkę i mają już sporo koncernów światowych budujących pozycje Chin. Polska nie ma ani jednego koncernu światowego.
Realną sytuacje w Polsce pokazuje raport „International Tax Competitiveness Index 2019” opublikowany przez organizacje Tax Foundation z USA, https://taxfoundation.org/2019-international-index/
System podatkowy w Polsce jest dramatycznie zły - skomplikowany, czasochłonny i mało przyjazny dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą. Na 36 objętych badaniem krajów należących do OECD, Polska zajęła przedostatnie 35 miejsce.
Ustawa o podatku VAT liczy obecnie 330 stron podczas gdy uchwalona w 1993 roku ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) liczyła zaledwie 16 strona. Przeciętna polska firma poświęca na obsługę podatków pośrednich aż 172 godziny w ciągu roku (średnia OECD to 54 godzin) a w najlepszej pod tym względem Szwajcarii przedsiębiorcy poświęcają w tym celu jedynie 8 godzin rocznie. Można by badać czy polski system podatku VAT nie był budowany dla potrzeb oszustów podatkowych. Sytuacja w Polsce jest dramatycznie zła.
Najbardziej przyjazny system podatkowy wśród badanych państw funkcjonuje w Estonii. Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się Łotwa, a na czwartym Litwa.
Globalizacja i producenci niskokosztowi obniżały inflacje na całym świecie tak że można było o niej zapomnieć. Inwestorzy uważają że w globalizacji nic się istotnego nie zmieni a jeśli zmieni ona formę to na bardziej zaawansowaną technologicznie. Uznając zasadę, zgodnie z którą transakcje walutowe forward swap z terminem pięcioletnim są nadal wiarygodnym prognostykiem ruchów cen, to inwestorzy oczekują teraz inflacji w Europie na poziomie 0,9 %, a w USA – 1,7 %.

Warunki prowadzenia w Chinach produkcji ale także badań są dobre i stąd tak wiele firm ma tam swoje oddziały.
Chiny w Sztucznej Inteligencji są mocne i coraz więcej jest tam robotów przemysłowych.
"The Globotics Upheaval" Richarda Baldwina traktuje o tym jak sztuczna inteligencja oraz robotyzacja wywołają kolejną falę globalizacji z jeszcze głębszymi zaburzeniami procesów społeczno – gospodarczo - politycznych w bogatych gospodarkach, niż obecnie kończąca się fala globalizacji. Wielu pracowników na zachodzie ale także w Polsce stanie się całkowicie zbędnych.
Automatyzacja wywoła w niedługiej przyszłości prawdziwy szok. Traktował o tym cykl artykułów autora pod tytułem „Automatyzacja i szok przyszłości” http://matusiakj.blogspot.com/2018/04/automatyzacja-i-szok-przyszosci-spis.html

Znakomita książka "The Great Transformation" Karla Polanyi z 1944 roku o narodzinach ekonomi rynkowej i nowoczesnych państw narodowych była w Polsce zupełnie nieznana i została wydana dopiero w III RP. Tak samo teraz nikt w Polsce nie interesuje się tym co dzieje się w świecie i co będzie za 10-20 lat. Wszyscy uważają że popyt na tanią siłę roboczą będzie duży i nadal będzie można na tym zerować.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych popularne było na zachodzie a nawet w Polsce fałszywie uspokajające określenie „japońszczyzna” na japońskie produkty mimo iż ich jakość i zaawansowanie technologiczne były coraz wyższe. W podjętej przez Japonię w latach osiemdziesiątych ofensywie przemysłowo – eksportowej nowoczesne zachodnie firmy podały jedna po drugiej. 80% pamięci komputerowych produkowano w Japonii i startującej do I Ligi Korei. Takim uspokajaczem jest teraz słowo „chińszczyna”.
Anegdoty nie zastępują danych statystycznych ale są użyteczne. Autor z 10 lat temu kupił buty za circa 200-300 zł a w sklepie stare buty od razu wyrzucił. Biegnąć w deszczu do samochodu oderwała się podeszwa. Reklamacja po chwili została oczywiście przyjęta ale kosz na śmieci ze starymi butami został opróżniony. Autor kupił więc buty ( „chińszczyna” ) za ca 50 zł w których chodził ponad rok !

To czy Stanom Zjednoczonym uda się zahamować szybkie procesy modernizacji chińskiej gospodarki będzie miał ogromny wpływ na historię świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz