czwartek, 10 października 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 144

Czy będzie kryzys w Chinach 144

  Znana jest korelacja pomiędzy poziomem skorumpowania danego kraju a jego zamożnością. Kraje o najniższym stopniu korupcji zajmują wyższe pozycje w rankingu dobrobytu mierzonego przez wskaźnik HDI publikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na liście pierwszych 25 krajów o najwyższym wskaźniku HDI znajduje się tylko 5 nienależących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Na końcu tego rankingu znajdują się biedne gospodarki afrykańskie, lub kraje postkomunistyczne.
Korupcja obniża efektywność otoczenia instytucjonalnego spowalniając tym samym wzrost gospodarczy. Popularny dawniej pogląd, że korupcja spełnia rolę „smarującą” wzrost ekonomiczny w państwach o nieefektywnym sektorze publicznym jest niesłuszny. Korupcja ma znaczący ujemny wpływ na poziom życia obywateli.

58 letni Zhang Qi był sekretarzem Komitetu Partii Komunistycznej w Haikou, stolicy prowincji Hajnan zamieszkałej przez około 90 milionów osób. Do partii wstąpił w 1983 roku. Wcześniej pracował jako zastępca burmistrza miasta Sanya oraz jako burmistrz miasta Danzhou.
Został zwolniony z pracy. Podejrzewany jest o pobieranie ogromnych łapówek. Miał też otrzymać wiele luksusowych willi. Zszokowani funkcjonariusze urzędu antykorupcyjnego znaleźli w piwnicy jego domu na wyspie na Morzu Południowochińskim 13,5 ton złota ( tysiące sztab złota ) o wartości sięgającej 520 mln funtów. Na koncie bankowym mężczyzny znajdowało się też 268 bln juanów (30 mld funtów) podejrzanego pochodzenia – podało „Daily Mail”.
Był on zatem bogatszy od najbogatszego człowieka w Chinach, którego majątek wynosi 37 miliardów dolarów (30 miliardów funtów)
Trzeba przyznać że miał rozmach. Grozi mu kara śmierci.

Władze Chin mogły tą informacje zatrzymać w tajemnicy ale w ramach kampanii antykorupcyjnej szeroko rozpowszechniają takie informacje. Na korzyść oskarżonego działa to że za granice nie ewakuował łapówek i wykazał lojalność do systemu kraju. Oczywiście totalnie skorumpowane były miejscowe władze policyjne skoro proceder trwał ponad 30 lat.
Korupcja w krajach postkomunistycznych była jawna, monstrualna, bezczelna i bezkarna. W Polsce korupcja była niewiele mniejsza niż na Ukrainie czy w Rosji ale zachodnie media mające monopol na informacje w Polsce nie nagłaśniały gigantycznej korupcji jako że zachodnie firmy były beneficjentem potężnej systemowej korupcji prywatyzacyjnej gdzie polskie firmy sprzedawano za czapkę gruszek.
Prokuratury i sądy miały zakaz prowadzenia śledztw, oskarżania i skazywania.
Nawet obecnie mafia sądowa żadnego zbrodniarza nie skażę.
Podsłuchany sekretarz Platformy Obywatelskiej Neumann powiedział: „...mogą trafić do sądu z aktem oskarżenia, a sądy dzisiaj – ja ci gwarantuję – nie rozstrzygną żadnej sprawy przed wyborami. Żadnej. Przez rok nie zrobią ku**a nic. Będą prowadzić sprawy – i ch*j. Sąd to może wypier**lić w kosmos, może to prowadzić trzy lata”

Żadna wielka afera nie została w III RP wyjaśniona. Były co najwyżej wystawiane spektakle dla naiwnych rzadko połączone ze skazaniem statystów.

Urzędy statystyczne na całym świecie są instytucjami rządowymi i oczywiście także je dotyka gangrena korupcji. Szczególnie często kwestionowane są podawane przez rządy stopy bezrobocia i inflacja. Czy urzędy statystyczne realizują propagandowe zapotrzebowania polityków ?
Czy chińska statystyka masowała tempo przyrostu PKB ? Wystarczy rzut ona na zdjęcia rozbudowujących się i piękniejących metropolii aby orzec ze jednak szybki wzrost był. Widać go gołym okiem. Ilość mieszkań, samochodów, smartfonów, spożycia żywności także jednoznacznie świadczą o szybkim wzroście. Ale jest też druga strona medalu – niszczone środowisko, duża ilość przepracowanych godzin, słaba ochrona zdrowia, ucieczka kapitałów osób bogatych za granice...

Ograniczona wojna handlowa Unii Europejskiej z Chinami trwa od dawna. Ponad 50 chińskich produktów jest przedmiotem europejskich ceł antydumpingowych. Wśród chińskich dóbr obłożonych cłami znajdują się m.in. folia aluminiowa, płytki ceramiczne, rowery, rowery elektryczne, deski do prasowania, segregatory i zastawa stołowa. Ostatnia decyzja Unii Europejskiej w interesie 10 małych producentów desek do prasowania odnowiła na kolejne 5 lat obowiązujące od 12 lat cła na deski do prasowania.

Turcja które była jednym z filarów polityki USA na Bliskim Wschodzie może zostać obłożona sankcjami. Trwa potrząsanie szabelką przez USA. Biały Dom 7.10.2019 roku ogłosił wycofanie się USA z obszarów Syrii, gdzie znajdują się wchodzące w skład Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Turcja uważa za organizację terrorystyczną. W opinii prezydenta amerykańscy żołnierze przebywają na Bliskim Wschodzie już zbyt długo i uczestniczą w „absurdalnych wojnach bez końca”, natomiast sami Kurdowie nie powinni narzekać na dotychczasowe wsparcie ze strony jego kraju. W tej sytuacji możliwa jest ofensywa turecka przeciwko Kurdom. Prezydent Donald Trump zagroził w poniedziałek na Twitterze sankcjami wobec tureckiej gospodarki, jeśli kraj ten w posunie się w Syrii za daleko.
"Jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w swojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uznam, że wykracza poza granice, całkowicie zniszczę i zetrę z powierzchni ziemi Gospodarkę Turcji" - napisał na Twitterze Trump.

Prezydent USA Donald Trump 9.10.2019 napisał na Twitterze, że wejście sił USA na Bliski Wschód było "najgorszym błędem w historii kraju". Bronił też swojej decyzji dotyczącej wycofania amerykańskich żołnierzy z północno-wschodniej Syrii. Prezydent napisał też, że dla Ameryki "kończą się głupie wojny bez końca", a on "powoli i ostrożnie" sprowadza do USA "naszych wspaniałych żołnierzy i wojskowych".

Trudno powiedzieć czy wycofywanie się USA z Bliskiego Wschodu ma na celu konsolidacje ich rozproszonych po świecie sił do konfliktu z Chinami.
Mimo iż Chiny mają mnóstwo problemów do pokonania to ich długofalowa strategiczna polityka społeczno – gospodarcza ale też i zagraniczna jest dobrze widziana w świecie. Toteż szansa kompletnego rozmontowani chińskiego systemu przez USA nie jest duża.
Najmądrzejsze kraje na świecie, 2019
1. Japan
2. Switzerland
3. China
4. United States
5. Netherlands
6. Russia
7. Belgium
8. United Kingdom
9. Canada
10. South Korea
(Forbes)

O światowej pozycji krajów decydują głównie wielkie firmy i koncerny światowe produkujące dobra handlowalne międzynarodowo. Ważne są jednak wszystkie duże firmy. W tej mierze Chiny szybko awansują.

Ilość firm w Forbes Global 2000.
US: 559
China: 233
Japan: 228
UK: 88
South Korea: 67
Hong Kong: 58
India: 58
France: 57
Germany: 54
Canada: 51
Taiwan: 47
Switzerland: 41
Australia: 39
Sweden: 27
Italy: 26
Russia: 25
Netherlands: 22
Brazil: 19
Saudi: 15
Turkey: 10
(Forbes)

Chińskie media ostro skrytykowały koncern Apple za aplikację HKmap.live z App Store, która służyła protestującym w Hongkongu do śledzenia ruchów policji. "Apple otworzył bramy osobom wywołującym przemoc i chaos w Hongkongu" - napisano w "China Daily". 10.10.2019 roku Apple wystosował oświadczenie, w którym poinformował, że aplikacja została usunięta z App Store. Stwierdzono, że była ona używana w sposób "zagrażający organom ścigania oraz mieszkańcom Hongkongu". "Aplikacja była używana do namierzania i zastawiania pułapek na policję, zagrażania bezpieczeństwu publicznemu". Ponadto z aplikacji mieli korzystać przestępcy, którzy dzięki niej mogli unikać policji. Gigant ugiął się więc przez rządem Chin.
Aplikacja pozostaje jednak dostępna na telefonach z systemem operacyjnym Android.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz