czwartek, 9 sierpnia 2018

Sensory Interfejsy i zastosowania

Sensory Interfejsy i zastosowania

Cała książka: https://drive.google.com/open?id=1awvppUmgKw-gtlqYPovBHFS2tlSLS26I

"Wstęp
Prezentowane materiały pochodzą z 1988 roku ! Taki upływ czasu w dziedzinie elektroniki jest epoką geologiczną. Przynajmniej taka opinia szeroko funkcjonuje.
Autor od 1987 roku miał dostęp do komputera PC AT. Rodzina komputerów PC i procesorów '86 nadal żyje. Obecnie komputery PC mają tysiące razy więcej pamięci i są znacznie szybsze.
Program Micro-Cap 2 (1984), Micro-Cap 3 (1988) do symulowania układów elektronicznych firmy Spectrum Software ma obecnie 12 wersje ! Oczywiście wersja 12 programu jest lepsza niż wersja 3 ale szału nie ma.
Programami pakietu OrCAD firmy ( następcą autorów programu jest potężny Cadence Design Systems o przychodzie rocznym 1.8 mld dolarów ) można było narysować schemat układu i zaprojektować płytkę drukowaną.
Oczywiscie Altium jest lepszy niż dawny OrCAD ale szału nie ma. Tak jak program nie potrafił automatycznie dobrze projektować płytek drukowanych tak dalej nie umie tego wykonać.

Ale...
Postęp od ówczesnego sterownika grafiki EGA/VGA do stanu obecnego raczej nie jest oszołamiający.
Termopary, sensory PT100, sensory pH... jakie były to dalej są.
Magnetorezystancyjny sensor KMZ10A Philipsa nadal jest produkowany choć dział półprzewodników Philipsa nazywa się obecnie NXP.
Układ scalony do indukcyjnego sensora zbliżeniowego Siemens TCA305 nadal jest produkowany ( w wersji do montażu powierzchniowego ) choć dział półprzewodników Siemensa nazywa się obecnie Infineon.
Mikrokontroler Philips PCF80C552 jeszcze parę lata temu był produkowany przez NXP.
Osmiobitowe mikrokontrolery o takie funkcjonalności są nawet obecnie produkowane przez wiele firm. Oczywiście mikrokontrolery z pamięcią Flash są o wiele wygodniejsze.
Fotodioda BPW21 Siemensa jest nadal produkowana przez Infineon.
Sensory CCD w kamerach były wtedy jeszcze nowością. Obecnie znacznie lepsze są w każdym smartfonie.
Przykładów jest więcej.

Wynalazek tranzystora w 1948 roku był odkryciem epokowym. Po 30 latach od odkrycia tranzystora w 1978 roku Intel produkował mikroprocesor NMOS 8086 z rodziny '86 ale pierwszy 16 bitowy mikroprocesor CMOS wyprodukował dla swojej produkcji Hewlett Packard już w 1976 roku. Technologią 3 um produkowano pamięci DRAM o pojemności 64K. Produkowano tranzystory mikrofalowe.
Przez 30 lat z niczego, z kompletnej pustki, powstała zaawansowana technologia mikroelektroniczna.
Koncern AT&T od 1982 roku kładł światłowody ! Bez światłowodów i taniego dalekosiężnego przesyłu ogromnej ilości informacji nie może istnieć masowy, multimedialny Internet.

Mając na uwadze skok technologiczny jakiego dokonała ludzkość w okresie powojennym bardzo bledną osiągnięcia ostatnich 30 lat.
Wzrost gospodarczy z dekady na dekadę jest coraz wolniejszy. Nie ma epokowych odkryć. Stosunki społeczne w USA dryfują w kierunku stosunków III Świata co napawa pesymizmem. Demograficznej degeneracji ulegają społeczeństwa Japonii i Europy Zachodniej.

Prace nad Sztuczną Inteligencją trwają od lat i oczywiście dają efekty. Ale już w 1980 roku program Moor do gry w Othello ( =Reversi ) wygrał jedną z sześciu gier z mistrzem świata. W 1989 roku program pobił aktualnego mistrza USA stosunkiem 56-8.

Po okryciu tranzystora stworzono teorię tranzystora. Kompletną teorię działania komputera kwantowego stworzył Paul Benioff z Argonne National Laboratory w USA w połowie lat 80.
Gdyby technologia rozwijają się tak jak dawniej to od dekad funkcjonowałyby komputery kwantowe !

Czy zakończenie rywalizacji w Zimnej Wojnie miało wpływ na osłabienie tempa ważnych odkryć naukowych ?

W każdym razie ( także nowoczesna ) gospodarka stała się elitom finansowym USA mało potrzebna.
W dobie finasjeryzacji gospodarki realna produkcja jest niemodna. „Lepsze” są giga –
oszustwa, spekulacja giełdowa, spekulacja walutami.

Chiny są wielką fabryką świata i wielkim placem budowy. W 2017 roku Chiny wyprodukowały około 2300 mln ton cementu a USA... 88 mln ton. Od 1980 roku produkcja stali w Chinach wzrosła 17 razy a szkła 25 razy.
W nowoczesnym samochodzie jest sporo sensorów. Nowych samochodów w Chinach sprzedano rocznie ponad 28 mln sztuk !
Chiny są coraz mocniejsze w innowacjach, wynalazkach i patentach. Czyżby tam przesuwało się Centrum cywilizacji ? "

2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany cykl artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. Musi powstać współczesna wersja ale brak czasu.

    OdpowiedzUsuń