Osiem lat bessy
http://wykresygieldowe.bblog.pl/
"Osiem lat bessy
“Giełda jest najlepszym odzwierciedleniem pracy rządu”, powiedział, wiosną 2007 roku, Donald Tusk. Ta teza to dramatyczne uproszczenie, ale ma w sobie duże ziarnko prawdy. Wystarczy zastąpić pojęcie “rząd” pojęciem “organy państwa”. To że ład prawny tworzy warunki do rozwoju, lub właśnie blokuje rozwój gospodarczy jest oczywiste. To, że polityka monetarna tworzy właściwe otoczenie makroekonomiczne a nadzór finansowy i ład korporacyjny skłania do inwestowania na giełdzie, lub właśnie od giełdy odpycha też jest oczywiste. Dodajmy do tego, że zarządy największych spółek są przedłużeniem rządu i mamy już pełne uzasadnienie tezy, że giełda jest najlepszym odzwierciedleniem pracy rządu.
Na giełdzie od ośmiu lat mamy bessę. Tuż po wygraniu wyborów przez Tuska był zaczęły się spadki, które trwają do dzisiaj. Oczywiście na wykresie można zakleić okres od października 2008 do końca 2009 roku i powiedzieć, że był to globalny zawał w przepływie pieniądza. Tamten zawał, to nie jest wina Tuska, ale trend spadkowy jest czytelny i jest on właśnie najlepszym odzwierciedleniem pracy rządu Platformy Obywatelskiej. Tak się złożyło, że gdy Tusk doszedł do władzy, S&P500 i Wig20usd były na tym samym poziomie, 1550. Dzisiaj S&P500 jest na poziomie 2050, a Wig20usd na poziomie, 550, w stosunku do indeksu referencyjnego krajowy indeks stracił 75% wartości.
Nie będę wymieniał wszystkich zbrodni na gospodarce i giełdzie ustępującego rządu, pisałem o tym przez osiem lat. Dzisiaj tylko mały przykład z wczorajszej sesji, który ilustruje to, co czym pisałem tydzień temu – spółki energetyczne i banki są zarażone problemami kopalni.
Wczoraj, po konferencji Super-Mario na światowych giełdach rozpoczęły się dynamiczne wzrosty. DAX wzrósł o 3%, WIG też zaczął rosnąć – po czym Minister Skarbu ogłosił, że 1% PKO BP trafi to Tauronu, który w poniedziałek kupił jakąś tam kopalnię. Kolejny 1% akcji trafił w ręce sypacza i kurs spadł o 2%. Rząd kolejny raz demonstruje, że traktuj spółki jak swoje, a akcjonariuszy mniejszościowych jak baranów do strzyżenia. Inwestorzy wycofują się z takiego układu."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz