poniedziałek, 16 listopada 2015

Surowce

Surowce

 Ceny surowcow wyznaczane sa w dlugim horyzoncie przez czynniki fundamentalne czyli rozpoznane i dostepne zasoby, mozliwosci produkcyjne, podaż, popyt, zapasy magazynowe oraz elastyczność dochodowa popytu i elastyczność cenowa podaży.
O podazy i popycie na surowce decyduje swiatowa koniunktura gospodarcza i wzrost gospodarczy.
Decyzje i wydarzenia polityczne maja duzy zaklocajacy wplyw na destabilizacje rynku surowcow. Rynek destabilizuja takze swoimi akcjami wielcy spekulanci.

Dla ropy konwencjonalnej peak - oil mamy juz za soba ale w USA uruchomiono eksploatacje ropy z lupkow.
Od lat znana jest odwrotna korelacja sily dolara i cen ropy oraz złota. Wykresy najlepiej analizowac w cenie realnej dolara z uwagi na jego inflacje.


Jak widac z wykresu [ obserwatorfinansowy.pl ] realna cena ropy naftowej nie zmienia sie az tak bardzo jak mozna by przypuszczac.
Cena ropy szybko dostosowała się do spadającej wartosci dolara po wypowiedzeniu umowy z Bretton Woods ( w tym wypowiedzeniu wymienialnosci dolara na zloto choc ta wymienialnosc od lat byla coraz bardziej fikcyjna ) przez prezydenta Richarda Nixona w 1971 roku. Widac zaklocajace akcje kartelu OPEC. Przemysl zachodu po kryzysie naftowych unowoczesniono i jest on mniej energozerny. Mniej paliwa konsumuja samochody.

Rozne zmienne w swiatowej gospodarce sa ze soba skorelowane. Czasem proba objasnienia danego procesu kombinacja wielu zmiennych jest niecielowa bowiem one sa juz ze soba skorelowane. Proste modele daja czasem znakomita zgodnosc z rzeczywistoscia.

Na wykresie [ wykresygieldowe.bblog.pl ] nalozono index Wig20 wyrazony w USD i cene miedzi tez wyrazona w USD. Widac pelna korelacje !
"Pośrednio, cena miedzi zawiera wszystkie te elementy o których pisałem – tak wzrost stóp procentowych w USA jaki i komiczne rzeczy dziejące się w republikach bananowych, do których i Polska się zalicza."

Co ta korelacja oznacza dla polskiej gieldy to juz kazdy moze sobie sam zacwierkac.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz