poniedziałek, 1 lipca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 69

Czy będzie kryzys w Chinach 69

  Każdy kryzys jest wynikiem błędnej alokacji środków, marnotrawstwa, życia nad stan, złodziejstwa, masywnej spekulacji i zadłużenia głównie zagranicznego.
W gospodarce rynkowej nierentowne firmy nie są w stanie zadowalająco płacić pracownikom którzy odchodzą do dobrych firm. To jest początek końca bankrutujących firm. Majątek upadłych firm winien być jak najszybciej zagospodarowany. Firmy nieefektywne i nierentowni mają bankrutować.
Bankructwo przestarzałych technologicznie firm w modernizującej się gospodarce jest czymś zupełnie normalnym i pozytywnym.
Tymczasem od 10 lat bardzo tani kredyt pozwala w świecie sztucznie wegetować nierentownym firmom Zoombie i coraz bardziej się zadłużać.
W październiku 2018 roku dwie największe firmy ratingowe mocno obniżyły ocenę zdolności spłacania długu przez General Electric, niegdyś najpotężniejszy koncern świata. Legendarny potężny AT&T z kolosalnym długiem 180 mld dolarów jest najbardziej zadłużonym amerykańskim koncernem niefinansowym.
Dług chińskich koncernów wynosi około 155% PKB i w ciągu 10 lat temu przyrósł o 62%. Dług chińskich gospodarstw domowych wzrósł z 19 do 50% PKB. Dług publiczny Chin wynosi 48% PKB.

W istocie rzeczy nie chodzi o to jak bardzo koncerny są zadłużone tylko o to czy kredyty poszły na celowe inwestycje które się spłacą czy zostały zmarnowane.

Neoliberalizm za Boga uważał pieniądz i oligarchów. Gardził pracownikami. Od czterech dekad trwa stagnacja płac i patologiczne różnicowanie majątkowe i dochodowe. Pracownicy zarabiali mniej niż trzeba było na zakup wytwarzanych towarów. Finansjeryzacja okazała się rakiem systemu. Obecnie „nieskończona” ilość pieniądza w świecie poszukuje łatwego zarobku !
Boeing po neoliberalnej taniości brutto ( z wszelkimi narzutami firm ) płacił indyjskim pracownikom - programistom opracowującym programy dla systemów samolotu 737 MAX po 9 dolarów na godzinę podczas gdy swoim musiałby płacić ponad 70. Boeing ma poważne problemy. Nie ma mowy o szybkim przywróceniu samolotów 737 MAX do służby ponieważ eksperci odkryli kolejne wady 737 MAX. 3 czerwca FAA stwierdziła, że wadliwe części skrzydeł mogą być zainstalowane w 179 samolotach typu Boeing 737 MAX. Eksperci, którzy celowo starali się wywołać uruchomienie rzekomo poprawionego (?) systemu MCAS na symulatorach lotu, zauważyli, że w pewnych warunkach pojawia się "niekontrolowane nurkowanie" maszyny, a system stabilizacyjny potrzebuje za dużo czasu, by prawidłowo zadziałać. Okazało się że poprawienie systemu MCAS było połowiczne a może nawet oszukane!
Neoliberalizm demonizował siłę rynków finansowych. Współcześnie pieniądz powstaje jako dług – zobowiązanie. Rząd tworzy pieniądze sprzedając obligacje i się zadłużając. Ale trudno powiedzieć ( wyjaśnienie błędu logicznego „fallacy of composition” jest dalej ) do czego jest on zobowiązany skoro obligacje są od zawsze rolowane i rząd nie może spłacić długu bo zabrałby wszystkim wytworzone dekadami pieniądze !
No dobrze – ale co będzie jak „wszechmocne” rynki finansowe nie będą chciały rolować starych i kupować nowych obligacji rządu. Ich strata ! Japonia ma obecnie circa 6% deficyt budżetu państwa a więc ogromny. Nawet jak rynek finansowy nie chce kupować rządowych obligacji to Bank of Japan je kupuje.
Inflacja przede wszystkim zależy od stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych gospodarki i mimo ogromnego deficytu budżetu Japonii jest deflacja bo moce produkcyjne są słabo wykorzystane.
Bank of Japan tak mówi o rynku finansowym:
-zwisa nam
-dynda
-i powiewa
ponieważ mamy ogromną ilość rezerw walutowych a gospodarka ma niewykorzystane moce produkcyjne.
Na tej samej zasadzie wewnętrzne zadłużenie w Chinach jest bezpieczne o ile dokonane inwestycje miały chociaż trochę sensu.

W okresie bańki internetowej i euforii na giełdach bardzo wysoko były przeceniane przedsiębiorstwa, które prowadziły działalność w Internecie lub dopiero zamierzały ją rozpocząć. Niskie stopy procentowe z lat 1998-1999 w USA zachęcały inwestorów dla pomnożenia swojego kapitału w nowym biznesie. Gdy ulotnił się zachwyt nad „nową gospodarką” kursy akcji drastycznie spadły a wiele firm internetowych zamknięto.
Kryzys kredytów hipotecznych” wywołały regulacje zachęcające amerykańskie banki ( skutkiem polityki FED zalane tanim pieniądzem ) aby udzielały kredytu dłużnikom NINJA nieposiadającym aktywów, dobrej pracy lub w ogóle pracy i możliwości spłaty kredytu. Gdy podniesiono stopy procentowe dłużnicy nie byli w stanie obsługiwać kredytów. Z systemu wyparowało około 1500 mld dolarów kapitału a więc wcale nie tak dużo.
Obecne niespłacalne zadłużenie firm Zoombie jest nieporównanie większe ! Po raz pierwszy w historii kapitalizmu kapitał pieniężny jest tak tani. Kupując bezpieczne obligacje japońskie i niemieckie traci się cząstke kapitału ale trzymając go w banku można stracić cały !

W Polsce słychać narzekania że "praca stała się za droga dla niektórych firm i mogą one zbankrutować" i "niektórzy rolnicy rezygnują z upraw płodów rolnych ze względu na wzrost kosztów pracy !”
To jest właśnie wolny rynek. Gdy firmy nie stać na płacenie za pracę tyle ile płacą inne firmy to ma ona zamknąć biznes a nie żądać sprowadzania tanich ludzi do pracy z zagranicy. Model biznesowy oparty w Polsce na kryminalnym wyzysku taniej siły roboczej ma odejść do diabła.
W normalnej, zdrowej gospodarce brakuje pracowników wielu kwalifikacji, a nie miejsc pracy. Jest to konieczne do ustalenia prawdziwej ceny pracy i realnych kosztów towarów i usług.
Okres sztucznie utrzymywanego niespotykanego w dziejach dwucyfrowego bezrobocia zdegenerował rynek i przyzwyczaił zdemoralizowanych pracodawców do prymitywnej produkcji możliwej jedynie dzięki permanentnemu zaniżaniu kosztów pracy.
W każdym bogatym krajem praca jest droga i musi być droga aby firmy się modernizowały

Błąd złożenia (fallacy of composition) polega na przypisaniu całości cech elementów z których się ona składa.
-Atomy są martwe zatem wszystko z nich zbudowane jest martwe.
-Atomy są niewidoczne gołym okiem i człowiek z nich zbudowany jest niewidoczny.
-"Oszczędnością i praca narody się bogacą". Wszystko co gospodarka wytwarza musi być skonsumowane. Gdy oszczędza A to B musi wziąć kredyt na przykład na budowę domu albo samochód. Wszyscy nie mogą oszczędzać ale gdy chcą to trzeba ich oszczędności wyeksportować.
-Podczas spekulacji giełdowej A wzbogaci się kosztem B. W sumie A i B tracą na kosztach funkcjonowania giełdy. O ile A może zarobić na giełdzie na emeryturę kapitałową to społeczeństwo jak masa spekulantów nic nie zarobi a tylko straci.

Prezydent Tramp i jego twardogłowi neokoni twierdzili że korzystne wojny handlowe są łatwe do wygrania. Konflikt jak na razie mocniej uderza gospodarczo w ChRL. Amerykanie trafnie zidentyfikowali słabe punkty chińskiej gospodarki. Administracja amerykańska podważyła jednak wiarygodność amerykańskich firm wysokich technologi zmuszając je do brutalnego złamania kontraktów dzięki czemu firmy na życzenie rządu długofalowo stracą znaczną cześć swoich rynków zbytu. „Można wygrać wszystkie bitwy i przegrać wojnę”

Możliwe że chińskie firmy połowicznie omijają amerykańskie cła. Od stycznia do marca 2019 eksport z Chin do USA zmniejszył się o 15,5%. Chińskie firmy "eksportowały" więc intensywnie do Wietnamu, Tajwanu i Meksyku, skąd dalej towary kierowano do USA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz