wtorek, 23 lipca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 79

Czy będzie kryzys w Chinach 79

  Dostęp obywateli do usług służby zdrowia warunkowany jest także liczbą funkcjonujących w systemie lekarzy. Gdy świadczących usługi lekarzy jest za mało w stosunku do potrzeb trzeba stworzyć utrudnienia w dostępie do specjalistów i długie kolejki oczekujących pacjentów, jak w Polsce. W Chinach liczba lekarzy rośnie i sytuacja już jest niezła.
Liczba lekarzy chirurgów na 100 tysięcy mieszkańców:
Italy: 114
Sweden: 113
Germany: 112
Spain: 109
UK: 90
Russia: 88
Australia: 72
Belgium: 65
France: 58
US: 54
Egypt: 50
Turkey: 50
China: 40
Japan: 37
Canada: 35
Brazil: 34
Argentina: 10
India: 6
Iran: 5
Nigeria: 1
(Lancet)

Stan zdrowia pracowników / populacji ma oczywisty wpływ na wydajność pracy. Wielki wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny ma wyplenienie chorób zakaźnych i społecznych.
Czynniki kulturowe mogą wzrost gospodarczy wspomagać lub go opóźniać i zatrzymać.
Penalizacje homoseksualizmu w Chinach zniesiono w 1997 roku. Chińska psychiatria nie uznaje homoseksualizmu za chorobę psychiczną, ale też nie uważa go za normalny wariant ludzkiej seksualności.
W przeszłości syfilis – kiła degenerował rozwiązłe elity europejskie co miało wpływ na historie.
Do zakażenie kiłą zachodzi podczas stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną a nawet pocałunku z osobą zakażoną. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych i bywa przyczyną śmierci. Kobieta chora na kiłę zakaża płód bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.
Kiła nękała i nęka kraje pogrążone w konfliktach bowiem prostytucja staje się z rozpaczy źródłem dochodu wielu kobiet a gwałty są powszechne.
Podana strzykawką penicylina ( podawana doustnie jest nieskuteczna) jest bardzo skuteczna w leczeniu syfilisu. Wydawało się ze w państwach cywilizowanych problem z kiła jest skończony.
Chorobowość w państwach Europy Wschodniej wynosi 5/100 000 osób/rok ale w Rosji aż 100-300/100 000 osób/rok. Od 2000 roku doszło do wzrostu zachorowań w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii z powodu seksu bez zabezpieczeń wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami. Zjawisko przybrało w niektórych krajach przerażającą skalę. Organizowane w Polsce "Marsze Równości" na które przyjeżdżają aktywni homoseksualiści z Zachodu stwarzają ryzyko epidemiologiczne !
W najnowszym rankingu Fortune Global 500 , fortune.com , znalazło się 121 firm z USA oraz 119 z Chin i 10 z Tajwanu.
Największe firmy świata pod względem wielkości przychodów to kolejno: Walmart, Sinopec, Royal Dutch Shell, China National Petroleum, State Grid, Saudi Aramco, BP, Exxon Mobil, Volkswagen, Toyota Motor.
W pierwszej dziesiątce zestawienia jest aż 6 firm paliwowych oraz chińska spółka energetyczna State Grid.
Jedyną polską firmą w rankingu jest PKN Orlen na 410 miejscu.
Najbardziej zyskowną firmą świata jest Saudi Aramco ( 111 mld dolarów zysku), Apple (59 mld ) i Industrial and Commercial Bank of China (45 mld ). Największe aktywa w świecie ma właśnie Industrial and Commercial Bank of China - 4 biliony dolarów ! Za nim Fannie Mae (3,4 bln) oraz 3 kolejne chińskie banki - China Construction Bank, Agricultural Bank of China i Bank of China.
W Chinach trwa proces scalania i konsolidacji firm i koncernów i być może niedługo Chiny zajmą miejsce numer 1 pod względem ilości największych firm świata. Dodać należy że proces konsolidacji niekoniecznie jest dobry dla wzrostu gospodarczego.
Chińczycy dużo i dobrze pracują i coraz więcej inwestują w badania i rozwój
Oczywiście na globalnym rynku już dochodzi do starcia gigantów. Nie wiadomo czy zwycięży Amazon czy Alibaba. Trudno jest znaleźć różnice funkcjonalności między Apple a Huawei i Xiaomi natomiast Apple jest bardzo drogie na tle konkurencji.

Sankcje gospodarcze nałożone w 2014 roku przez Zachód na Rosję za aneksje Krymu i mocne wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy a z drugiej strony wojna handlowa wypowiedziana Chinom przez USA, zbliżają do siebie Rosję i Chiny.
Przywódcy Chin i Rosji od 2013 roku spotkali się już 28 razy co daje do myślenia. W orędziu do narodu w lutym 2019 prezydent Putin wyraził przekonanie, że rozbudowywane relacje z Chinami poprawią bezpieczeństwo i dobrobyt Rosji. W czerwcu 2019 w Moskwie prezydent Putin podziękował przywódcy Chin Xi Jinping za osiągnięcie w 2018 roku przez oba kraje dwustronnej wymiany handlowej o wartości 100 mld dolarów. Wymiana handlowa w ciągu roku wzrosła aż o 30 %. Rosja wyraziła zgodę na sprzedaż Chinom swojej najnowszej technologii wojskowej. Dość nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i antybalistycznej S-400 szczególnie irytują USA. Zgoda obejmuje też myśliwce Su-35. Planowane są regularne wspólne manewry wojskowe mające być sprawdzianem realnej siły militarnej obu państw i ich gotowości do szybkiej i skutecznej akcji.
Na przeszkodzie zawarciu sojuszu Chin i Rosji stoi historia. Chiny pamiętają o zagarnięciu terytorium Chin przez carską Rosję w okresie ich słabości. Państwa te teraz konkurują o wpływy w Azji Środkowej i Wschodniej. Rosja może się lękać przed gospodarczym zdominowaniem przez chińskiego kolosa który niedługo będzie pierwszą gospodarka świata.
Piętą achillesowa Chin są dostawy ropy naftowej drogą morską możliwe do zablokowania przez flotę USA. Połączenia rurociągami dla transportu ropy i gazu z Rosją znakomicie polepszają strategiczne bezpieczeństwo Chin a z drugiej strony dają dużo słabszej gospodarczo Rosji równoważący relacje teoretyczny argument „kurka do zakręcenia” do ręki.
Administracja amerykańska stara się bez powodzenia zastosować odwrócony manewr Nixona – Kissingera ( zapłatą dla Rosji może być Polska i inne kraje międzymorza ) i przeciągnąć Rosję na swoją stronę. Rosyjscy szachiści nie są głupi i doskonale widzą że po rozprawie z Chinami przyjedzie czas na Rosję która w zamierzeniu Zachodu ma być podzielona i poddana eksploatacji kolonialnej.
Jest wiele sposobów na ocieplenie i zacieśnienie stosunków Chiny – Rosja i zatarcie historycznych krzywd i uprzedzeń. Bezskutecznie ostrzelanym wczoraj przez Koreańskie myśliwce F15 i F16 rosyjskim myśliwcom które niby ( do bezprawnie zajętych przez Koreę Południową wysepek na morzu Japońskim prawa rości też Japonia ) naruszyły przestrzeń Korei towarzyszyły myśliwce chińskie. To przecież klasyka rozpoznania zasobów przeciwnika bojem.

W każdej wojnie chodzi w końcu o ( często zakamuflowane ) interesy. Wszystko ma swoją cenę a prowadzenie fizycznych wojen jest bardzo kosztowne i obecnie raczej nieopłacalne. Najlepiej narzucić podbijanemu krajowi ( to idea kolorowych rewolucji ) agenturalno – mafijny rząd który będzie drenował kraj na rzecz mocodawców.
W fazie rozpadu ZSRR w 1991 roku przy dramatycznie, katastrofalnie pustej kasie rozważano sprzedanie Finlandii terenów Karelii utraconych przez Finlandię w wyniku radziecko-fińskiej wojny zimowej w latach 1939-40, powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat" ówczesny rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Fiodorow.
Władze ZSRR uważały że "mogą obudzić się tam lokalne ruchy ekstremistyczne dążące do autonomii" z a terenów jest niewielki użytek. W końcu jednak fińskim władzom propozycji nie złożono.
W czasie II Wojny Karelia z pomocą nazistowskich Niemiec wróciła do Finlandii, jednak po wojnie znowu przeszła pod władanie zwycięskiego ZSRR. Władze ZSRR i sfinlandyzowanej Finlandii wielokrotnie rozmawiały o sprawie Karelii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz