niedziela, 21 lipca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 75

Czy będzie kryzys w Chinach 75

Trwa wojna handlowa USA-Chiny. Tempo wzrost PKB Chin spadło do 6.2% czyli wartości najmniejszej od połowy lat dziewięćdziesiątych.
Możliwe że gospodarka USA „rozwija się” skokami od bańki do bańki. Po bańce internetowej z hukiem pękła bańka kredytów hipotecznych a obecnie przewartościowane są akcje spółek giełdowych.
Porównanie potencjału gospodarczego USA i Chin jest trudne.

Produkująca warzywne odpowiedniki mięsa firma Beyond Meat z Kalifornii w 2017 roku miała przychód 33 mln dolarów a w 2018 roku 87 mln. Kotlety Beyond Meat produkowane są z fasoli, brązowego ryżu, oleju kokosowego, masła kokosowego, skrobi ziemniaczanej i udającego krew soku z czerwonego buraka. Kotlet smakuje i wygląda jak mięso. Zachowuje się przy smażeniu podobnie jak mięso. Ma też właściwą konsystencję i częściowo składniki odżywcze. Ethan Brown, prezes i założyciel Beyond mówi że jest to sztuczne mięso 2.0.
Produkty Beyond nie są jednak ani zdrowe ani pełnowartościowe. Za wikipedia:
"The company develops and manufactures a variety of plant protein-based food products. The vegan meat substitutes are made from mixtures of pea protein isolates, rice protein, mung bean protein, coconut oil, and other ingredients like potato starch, apple extract, sunflower lecithin, pomegranate powder, etc. with a range of vitamins and minerals. The ingredients are mixed and fed into a food extrusion machine that cooks the mixture while forcing it through a specially designed mechanism that uses steam, pressure, and cold water to form the product's chicken-like texture. However, an obesity expert at the University of Ottawa cautions the public to not be fooled into thinking that these are a nutritionally healthier alternative, as the saturated fat content is similar to beef burgers and they contain higher sodium levels.”
Majowy debiut giełdowy IPO Beyond Meat na Wall Street był najlepszy od czasu bańki dotcomów niemal dwie dekady temu. Akcje na koniec pierwszego dnia notowań zdrożały o 163%. W czerwcu spółeczka osiągnęła już kapitalizację przekraczającą 11,2 mld dolarów.
Rocznie każdy Ziemianin konsumuje średnio około 40 kg mięsa przy czym w Indiach mięsa się prawie nie jada. Rocznie mięsa sprzedaje się na światowym rynku za circa 1 bln dolarów. Według optymistycznych prognoz „roślinne mięso” ma za 10 lat szanse opanowania 10% rynku. Na tle tych faktów giełdowa wycena Beyond Meat wydaje się czystym szaleństwem i absurdem.
Na stronie http://www.freepatentsonline.com/ zapoznajemy się z „patentami” spółki.
Sieć Burger King obok tradycyjnych mięsnych produktów oferuje jako nowość roślinne burgery firmy "Impossible Food" Burger wyróżnia się od innych wegetariańskich burgerów wykorzystaniem do produkcji sojowej leg-hemoglobiny otrzymanej z korzeni soi metodą inżynierii genetycznej. Wegetariańskie Impossible Whoopery, droższe o dolara od mięsnych, przyciągnęły do lokali około 18% nowych klientów. Impossible Food podaje, że do produkcji swojego roślinnego burgera potrzebują 87% mniej wody niż do wołowego, emituje 89% mniej gazów cieplarnianych i zajmuje 96% mniej terenów rolnych.
Koncern Unilever pod koniec ubiegłego roku przejął duńskiego producenta „roślinnego mięsa” Vegetarian Butcher i wprowadził roślinne mięso do swojej oferty. Tematem zainteresowali się mięsni giganci jak JBS, Cargill, Maple Leaf i PWH Group. Zatem półki marketów zostaną szybko zapełnione „roślinnym mięsem” koncernów.
Pionierem „roślinnego mięsa” był późniejszy kanclerz RFN Konrad Adenauer.
Cytat z „Fault Tolerant” sprzed 30 lat
Wynalazca Konrad Adenauer w czasie I Wojny pracował nad wynalazkami służącymi wyżywieniu narodu. To nie przypadek że Adenauer został po wojnie kanclerzem Niemiec zachodnich. To czytelny sygnał że trzeba pracować głową a nie przemocą...
Niemcy w czasie I Wojny Światowej przeżywały poważne problemy z brakiem żywności dla wojska i ludności. Późniejszy kanclerz Republiki Federalnej Konrad Adenauer opracował wtedy chleby wojenne z dodatkiem fasoli, grochu, słonecznika, soi... jako pełnowartościowy pokarm ! Kiełbasy wojenne opracowane przez Adenauera miały dodatek grochu, fasoli i mąki. Były nie do odróżnienia w smaku od normalnych kiełbas. Zwierząt hodowlanych nie wolno było wtedy karmić żywnością którą mógł zjeść człowiek.
Ideą pokojowego i wojennego przetwórstwa żywności jest wykonanie żywności ( w czasach pokojowych atrakcyjnej żywności a w czasach wojennych możliwej do spożycia żywności ) z mało atrakcyjnych płodów rolnych i ciał zwierząt oraz różnych substancji.

N.B. Wymieniona w składzie kiełbas soja ma wysokie wymagania co do gleby i klimatu. Szkoda że w Polsce nie ma warunków do jej uprawy. Jest uprawiana głównie w USA i Ameryce Południowej. Jest ona m.in. źródłem białka i tłuszczu. Znanych jest ponad 50 potraw z soi. Potrawy są zarówno oryginalne jak i imitacyjne: kotlety, pasty, zupy, sałatki, sosy, placki, zapiekanki, potrawki... Składniki na kotlety ( wygląd jak kotlety mielone ) w różnych konfiguracjach: soja, ziemniaki, cebula, jajka, mąka ziemniaczana, płatki owsiane, chleb.
Soja dobrze komponuje się z wieloma warzywami, mięsami i podrobami. „

Dygresja. Autora tematy przetwarzania żywności zupełnie nie interesowały ale straszne problemy z zaopatrzeniem a mięsem w szczególności pierwszej połowy lat osiemdziesiątych skłoniły go do eksperymentów z użyciem grochu, fasoli, soi, skrobi i mąki jako dodatkami do mięsa i „roślinnym mięsem”. Jako barwnika użyto soku czarnej porzeczki, soku z czerwonego buraka i związku żelaza stwierdzając ze porzeczka i żelazo się nie nadają. Eksperymenty były łatwiejsze niż Adenauera jako że autor dysponował ciekawym opracowaniem od kolegi który wyemigrował z Polski do USA. Wyniki były doskonałe !
Na początku lat dziewięćdziesiątych temat „pomnażania” ilości mięsa i „roślinnego mięsa „ przypadkiem wypłynął podczas spotkania z Chińską firmą z branży elektroniczno - informatycznej, której autor przekazał kopie swoich materiałów. Po czasie poinformowano że wyniki są rewelacyjne ale … spożycie mięsa w Chinach było bardzo małe, rzędu 5 kg rocznie per capita i jadane było ono faktycznie tylko przez osoby najlepiej sytuowane. Obecnie bardzo szybko rośnie jego spożycie które jest symbolem statusu społecznego a poza tym przygotowanie posiłku mięsnego jest szybkie i łatwe na tle posiłku z surowców roślinnych. Autor doznał Deja vu ( oznacza to z francuskiego „już widziane”. To odczucie, że dana sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, już nam się kiedyś przydarzyła ) jako że to samo napisano 10 lat wcześniej w piśmie od rządu PRL, któremu to autor zasygnalizował doskonałe wyniki swoich badań.

Koło historii musi się obrócić i historia biedy musi zostać zapomniana w masowej pamięci. Na zachodzie już zapomniano o tym że mięso kiedyś jadali tylko ludzi bogaci i przybywa tam wegetarian. W USA równe 25% ludzi w wieku 25-34 lat deklaruje że są wegetarianami !
Roślinne mięso” nie jest jednak kierowane do wegetarian ale do miesożerców jako zdrowsze, bardziej etyczne i mniej uciążliwe środowiskowo. Na wyhodowanie kilograma wołowiny trzeba aż 15 ton wody z deszczu spadającej na pastwiska i pola uprawne !
Po latach niedostatku mięsem do syta muszą się najeść pokolenia Polaków i Chińczyków zanim ich oczy zwrócą się w stronę wegetarianizmu.

W USA spożywane jest ponad 100 kg mięsa rocznie.
Wartość odżywcza mięsa jako źródła pełnowartościowego białka jest oczywista i częściowo niezastąpiona. Zawiera ono wszystkie niezbędne dla człowieka egzogenne aminokwasy. Największe zapotrzebowanie na białko mają kobiety w okresie laktacji i dzieci. Umiarkowany nadmiar białka w diecie jest niegroźny dla zdrowia. Natomiast spory nadmiar białka szkodzi dorosłym na wiele sposobów. Pamiętać należy że białko znajduje się też w wielu innych produktach: mleku i jego przetworach, jajkach, roślinach strączkowych, soi, orzechach...
Okazuje się że po długotrwałym nałogowym paleniu papierosów drugim generatorem nowotworu płuc ( na horyzoncie szybka śmierć ) jest nadmierne spożycie czerwonego mięsa. Hem przyśpiesza progresję nowotworu płuc i nie tylko płuc ! Nadciśnienie i choroby układu krążenia, nowotwór sutka i piersi, rak żołądka i jelita grubego... Nadmierne spożycie mięsa ma negatywny wpływ na wiele stanów chorobowych ! Znana z dawnych czasów „choroba królów” wywoływana była właśnie nadmiernym spożyciem mięsa i wina.
W USA przeznaczających rekordowe 18% ogromnego PKB na ochronę zdrowia średnia długość życia jest mniejsza niż na biedującej Kubie ! Trzeba być ślepcem i głupcem aby nie zauważyć wadliwości modelu społeczno – gospodarczego funkcjonującego w USA.
Od pionierskich (?) i w końcu patentowanych prac Konrada Adenauera minęło ponad 100 lat. W przekonaniu autora prace nad „pomnażaniem” ilości mięsa i „roślinnym mięsem” cały czas prowadzono w różnych częściach świata głównie pod kątem zaopatrzenia ludności w warunkach wojny i niedopuszczenia do głodu, osłabienia populacji i epidemii chorób i konieczności kartkowej reglamentacji będącej widocznym sygnałem słabości państwa i jego gospodarki oraz upadku rynku.

Trudno jest ocenić wartość „patentów” spółki Beyond Meat ale są raczej niewiele warte. Nie jest przecież wykluczone że autorzy patentów mieli dostęp na przykład do poufnych badań wojskowych i zrobili tylko jeden mały krok naprzód. Firm jest już pozwana w procesach.

Autor był w kilku nowoczesnych fabrykach mikroelektroniki. Technologia mikroelektroniczna osiągnęła poziom niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka. Nowa wielka fabryka w technologi o rozdzielczości 5 nm może kosztować ponad 10 mld dolarów. Taka fabryka ma sens tylko jeśli koncern ( brak fachowców to problem Chin ) ma potężny wysokokwalifikowany zespół pracowników zdolnych wykonać bajecznie skomplikowany projekt nowego układu scalonego i go następnie produkować i sprzedać. Taki koncern ma wpływ na światową technologiczną pozycje państwa mającego ten koncern. Europejskie firmy mikroelektroniczne 30 lat temu odpadły od światowej czołówki i nic nie wskazuje na to aby w nadchodzącej przyszłości były w stanie stać się liderami mikroelektroniki. Bardzo silną pozycje w mikroelektronice miał Philips ale przemysł niemiecki nie chciał stosować jego produkcji.

Porównanie wartości i gospodarczego znaczenia potężnej technologicznej fabryki mikroelektroniki i spółeczki Beyond Meat budzi śmiech i politowanie. Na amerykańskiej giełdzie jest niestety dużo szalenie przewartościowanych spółek.
Jak Beyond Meat chce konkurować ze światowymi koncernami Nestle czy Unilever skoro koncerny te mają znakomite technologie i ogromne doświadczenie w masowej produkcji oraz mają rozbudowaną światową sieć dystrybucyjną ?
Koncerny dostrzegły już że dany produkt ( rodzina produktów roślinnych udających mięso ) przestał być ryzykowny - małoniszowy i można już na tym trochę zarobić a perspektywy są całkiem dobre.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz