piątek, 26 lipca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 85

Czy będzie kryzys w Chinach 85

  Poziom płac w gospodarce wyznacza sektor dóbr handlowalnych międzynarodowo. Płace mechanizmem rynku pracy powoli rozlewają się na resztę gospodarki. Zatem poziom technologi ( czyli płac ) w sektorze dóbr handlowalnych międzynarodowo jest bardzo ważny.
Technologie można opracowywać samodzielnie lub kupować na światowym rynku co nie zawsze jest możliwe choćby przez stanowisko administracji USA.

Volvo produkcje samochodów osobowych rozpoczęło w 1927 roku. Miały to być samochody wysokiej jakości dostosowane do klimatu i szwedzkich dróg i takie samochody Volvo produkowało na podstawie własnych projektów. Volvo wprowadziło wiele innowacji w samochodach: w 1944 roku laminowane szyby nie stwarzające śmiertelnego zagrożenia przy wypadku, w 1958 roku trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, w 1964 roku fotelik dla dziecka zwróconego twarzą w tył, w 1994 roku boczne poduszki powietrzne . I tak dalej – łącznie ponad 80 istotnych innowacji.
Od 1999 roku Volvo Car Corporation produkujące samochody osobowe należało do koncernu Ford Motor Company. W marcu 2010 roku Volvo Car Corporation za 1.8 mld dolarów kupiła chińska firma Zhejiang Geely Holding Group Company Limited istniejąca od 1986 roku. Volvo rozwija się. Firma ma fabryki w 19 krajach świata i działa na ponad 180 rynkach na całym świecie. Od 2010 roku sprzedaż cały czas rośnie. W 2017 roku firma wyprodukowała 572 tysiące samochodów. Firma ma dobrą rentowność. Ponad 62% pracowników koncernu Volvo nadal pracuje w Szwecji.
Firma produkuje modele hybrydowe i elektryczny.
Z przedstawionych danych wynika ze chiński właściciel chce pod marką Volvo projektować i produkować co najmniej dobre samochody sprzedawane na rynku światowym aby cały czas być jednym z liderów technologii motoryzacyjnej. Prawdopodobnie wszelkie informacje i wyniki prac z Volvo są transferowane do chińskich firm. Prezesem firmy jest Chińczyk ale wiceprezesem już Szwed.

Nazwa założonej w 1898 roku firmy KUKA to akronim dla Keller und Knappich Augsburg Firma produkuje roboty przemysłowych oraz systemy automatyki przemysłowej głównie dla branży motoryzacyjnej ale od kilku lat kładzie też nacisk na inne branże. Ma 20 oddziałów handlowo - montażowo – serwisowych w świecie Jest jednym z największych producentów w branży. Ma liczne innowacje na koncie. Roboty KUKA pracują w: General Motors, Chrysler, Ford, Porsche, BMW, Audi, Mercedes-Benz, Volkswagen, Ferrari, Harley-Davidson, Boeing, Siemens, STIHL, IKEA, Swarovski, Wal-Mart, Nestlé, Budweiser, BSN medical, Coca-Cola.
Midea Group za 5 mld dolarów w 2017 kupiła 74.55% udziałów w firmie-spółce KUKA. Firma się rozwija. W 2017 roku miała ponad 14 tysięcy pracowników i przychód 3.5 mld Euro z przyzwoitą rentownością.
Chińska spółka giełdowa Midea w 2018 roku miała 135 tysięcy pracowników w Chinach oraz 200 oddziałów. Produkuje cały repertuar niezłej jakości wyrobów. Przejmowała już duże firmy w świecie. Jest największym w świecie producentem robotów i sprzętu AGD. W 2018 roku miała przychód CN¥261.820 mld przy zysku aż 8% ! Firma na prace D&R przeznacza co najmniej 4% przychodów i wzrasta liczba uzyskiwanych przez nią patentów.
Można przypuszczać że stosowana będzie ta sama strategia co w przypadku Volvo – KUKA ma projektować i masowo produkować ( chińskie firmy je masowo kupują !) najlepsze roboty przemysłowe w świecie a wszelkie informacje firmy są po cichu udostępniane chińskim firmom. Wszakże obecnie informacja jest najlepszym i najcenniejszym towarem.

Jak widać z przykładów Volvo i KUKA Chińczycy potrafią dobrze zarządzać koncernami. Celowo podkreśloną wysoką rentowność biznesów. Firmy się rozwijają i oprócz tego zarabiają i jest szansa że spłacą się nabywcy choć w przypadku KUKA cena nabycia jest bardzo wysoka. To nie są żadne firmy zoombie czy chimery sponsorowane przez chiński rząd lub banki. To są potężne, zdrowe i rozwijające się firmy , które na prace D&R przeznaczają coraz więcej pieniędzy i gołym okiem widać efekty tych prac.
Rząd USA blokuje próby przejmowania technologicznych firm w USA przez chińskie spółki.

Chińskim firmom jeszcze daleko do pozycji liderów technologicznych. W maszynach najmocniejsi są Niemcy i Japończycy. W końcu Toyota Lexus i BMW to najlepsze masowo produkowane samochody w świecie. Niemcy są także bardzo mocni w chemii. Chińczycy mają problemy z mikroelektroniką i nic dziwnego bo technologia sięgnęła Himalajów a nawet je przewyższyła.

Potężna, notowana na giełdach AEX i NASDAQ holenderska firmą ASML jest obecnie najważniejszym i największym dostawcą w świecie systemów fotolitograficznych dla przemysłu półprzewodników. Firma produkuje maszyny do produkcji układów scalonych. W 2010 roku firma miała 67% udziału w światowej produkcji maszyn do produkcji półprzewodników. Przed obcą dominacją technologiczną bronili się Japończycy ale bezskutecznie. W 2018 roku firma ASML miała blisko 11 mld Euro przychodu przy rentowności 22%. Firma zatrudnia w całym świecie ponad 23 tysiące pracowników Ma ponad 12 tysięcy patentów co nie jest dziwne biorąc wymyślność procesów technologicznych mikroelektroniki !
Nowa maszyna ASML 5000 posiada kilka istotnych ulepszeń w porównaniu do maszyn z serii 3400, z których korzystają Intel, Samsung i TSMC a więc światowi liderzy !
Nowa wersja 3400C, zostanie wypuszczona w drugiej połowie 2019 roku i będzie mogła produkować 170 dużych "wafli" na godzinę. ASML przewidywała dostarczenie 18 maszyn do końca 2018 roku i 30 w 2019 roku.
Współczesna fotolitografia to zaawansowana fizyka. Światło EUV czyli skrajny ultrafiolet jest w maszynach ASML generowane przez celowanie w maleńkie kropelki cyny za pomocą podwójnych impulsów lasera molekularnego dużej mocy na dwutlenku węgla. Pierwszy impuls przekształca kroplę cyny w coś o kształcie "naleśnika". Drugi, który jest mocniejszy generowany 3 mikrosekundy później, zamienia cynę w mgiełkę i przekształca ją w plazmę świecąca światłem EUV o fali 13,5 nanometra. Światło jest następnie zbierane, skupiane i odbijane tak, że wzór fotolitograficzny jest rzutowany na krzemowego wafla.
Firma ASM Lithography została założona w 1984 roku jako spółka holenderskich firm Advanced Semiconductor Materials International i Philips. Obecnie Philips ma obecnie udział mniejszościowy. Philips miała w drugiej połowie lat osiemdziesiątych ogromne szanse na rozwój i pozycje światowego lidera ale potrzebował na początek rynku europejskiego. Tymczasem Niemcy i Francuzi widząc ostre poczynania Intela, Motoroli i Samsunga oraz Japończyków stawiali na własne firmy które obecnie w wyścigu liderów w ogóle się nie liczą.
Na zdjęciu pierwsza maszyna na EUV wielkości kontenera w cenie ponad 50 mln Euro. Maszyna jest obłędnie skomplikowana i wyrafinowana.
Obecnie praca przy produkcji układów scalonych jest podzielona między światowe koncerny. Intel i Samsung projektują i produkują układy scalone ale technologie produkcyjną kupują od wiodącej w świecie firmy ASML. Koncerny mają potężne zespoły ludzkie i to jest ich najważniejszy kapitał. Samsung kupuje projekty procesorów od ARM i dodaje do nich swoje peryferia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz