czwartek, 25 lipca 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 83

Czy będzie kryzys w Chinach 83

Fundamentem siły politycznej i militarnej państwa jest gospodarka. Przystąpienie największej wtedy gospodarki świata czyli USA do I wojny szybko zakończyło wojnę. Bez USA wojna trwałaby jeszcze długo z nieznanym skutkiem.
Ogromne fale nadwyżkowego amerykańskiego kapitału zasilały Europę. Jednak to Wielka Brytania ciągle była hegemonem światowego handlu, finansów i ubezpieczeń. Gdy po rozpoczęciu Wielkiego Kryzysu wierzyciele z USA ( sami w sytuacji przymusowej ) zażądali zwrotu kapitału od europejskich dłużników, kryzys momentalnie zagościł w Europie. Faktycznie jedynym zwycięzcą II Wojny były USA i wreszcie ich dolar zastąpił funta jako walutę międzynarodowych rezerw i rozliczeń. Wielka Brytania została dłużnikiem a jej ogromne imperium kolonialne zniknęło.

ZSRR stworzył niezbyt funkcjonalną namiastkę sytemu światowego w postaci Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej z sobą jako centrum ale Polska zadłużając się na zachodzie i robiąc tam zakupy za kredyty i spłacając je eksportem bardzo szybko stała się elementem systemu światowego.

SWIFT czyli "Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication", Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, to założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące sieć telekomunikacyjną służącą do bezpiecznej i pewnej wymiany informacji finansowych. Pierwszy komunikat przesłano w 1977 roku. Stowarzyszenie obejmuje ponad 11 tysięcy instytucji finansowych z 210 krajów i terytoriów. Każdy uczestnik SWIFT posiada swoje oznaczenie BIC. Używany system komputerowy oparty jest na sieci SWIFTNet Link (SNL). Przesyłanych jest dziennie ponad 15 milionów komunikatów, głównie pomiędzy krajami europejskimi. Każdy uczestnik SWIFT posiada swoje oznaczenie BIC.
SWIFT zestandaryzował w ISO ( International Standard Organisation ) składnie ( syntax ) komunikatów finansowych:
ISO 9362: 1994 Banking—Banking telecommunication messages—Bank identifier codes
ISO 10383: 2003 Securities and related financial instruments—Codes for exchanges and market identification (MIC)
ISO 13616: 2003 IBAN Registry
ISO 15022: 1999 Securities—Scheme for messages (Data Field Dictionary) (replaces ISO 7775)
ISO 20022-1: 2004 and ISO 20022-2:2007 Financial services—Universal Financial Industry message scheme
W RFC 3615 urn:swift: zdefiniowano Uniform Resource Names (URNs) dla SWIFT FIN.

Trzy zwierciadlane centra danych SWIFT w USA, Holandii i Szwajcarii połączone m.in. kablami podmorskimi pracowały prawie w czasie rzeczywistym. Przy uszkodzenie jednego centrum pozostałe wykonują jego prace.
Gdy w 2009 roku uruchomiono w Szwajcarii czwarte centrum servery w USA nie mają lustrzanego odbicia komunikatów europejskich. Kraje pozaeuropejskie mogą sobie wybrać lokacje gdzie przechowywane są ich komunikaty.
SWIFT nie prowadzi żądnych rachunków ani formy rozliczeń ! Niemniej niektóre komunikaty są traktowane jako rozkazy do wykonania.
Amerykańska NSA oczywiście pod hasłem walki z terroryzmem śledziła komunikaty SWIFT. Gdy w 2006 roku The New York Times, The Wall Street Journal i Los Angeles Times ujawniły te naruszenie prywatności i prawa SWIFT znalazł się pod presją. UE wynegocjowała umowę przejściową z rządem Stanów Zjednoczonych, pozwalająca w określonych okolicznościach zezwolić na przekazywanie informacji o transakcjach SWIFT wewnątrz UE do Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie w 2010 roku Parlament Europejski postanowił odrzucić umowę przejściową między UE a USA stosunkiem 378 do 196 głosów.
W marcu 2012 roku po osiągnięciu porozumienia pomiędzy wszystkimi 27 państwami członkowskimi Rady Unii Europejskiej SWIFT odłączył wszystkie banki irańskie od swojej sieci międzynarodowej, które zostały zidentyfikowane jako instytucje naruszające sankcje UE. W lutym 2016 roku banki irańskie zostały połączone się z siecią po zniesieniu sankcji w ramach osiągniętego porozumienia "atomowego" JCPOA z Iranem. Mimo tego transakcje amerykańskich banków z Iranem lub transakcje w dolarach amerykańskich z Iranem są zakazane.
SWIFT kategorycznie odmówił na wniosek Wielkiej Brytanii zablokowania Rosji w ramach sankcji za agresje Rosji na Krym i wschodnią Ukrainę. SWIFT odmawia także blokady Izraela.
Dokumenty Edwarda Snowdena z 2013 roku świadczą że NSA nadal szpiegowała SWIFT stosując cały szereg nielegalnych metod ( hegemon masowo łamie prawo międzynarodowe ) i nielegalnie współpracujących banków
Stany Zjednoczone, jednostronnie , bandycko wycofując się z umowy JCPOA zadecydowały o surowych sankcjach przeciwko jakiemukolwiek krajowi handlującemu z Iranem. W 2018 roku Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej zaproponowała stworzenie nowego „specjalnego instrumentu finansowego dla Iranu”, który miałby ominąć SWIFT. Założycielami nowego systemu jest Iran, Komisja Europejska , Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny ale nie Stany Zjednoczone. Nowy system płatności ma na celu usunięcie transakcji bankowych z Iranem od wiedzy USA i uniknięcie sankcji USA wobec narodów handlujących z Iranem. Celem jest zachęcenie Iranu do dalszego przestrzegania warunków JCPOA. System pozwala obejść inne sankcje USA. Na przykład sankcje przeciwko niemiecko-rosyjskiemu projektowi Nordstream 2.

Blokadę dostępu do sieci SWIFT nazywa się „finansową bronią atomową”. W Rosji należy do SWIFT ponad 600 podmiotów, w tym największe banki. Na początku 2015 roku rosyjski bank centralny uruchomił lokalny system SPFS ( System Przekazu Połączeń Finansowych ) pozwalający na wymianę w Rosji komunikatów SWIFT bez pośrednictwa podmiotów zagranicznych i rosyjskie banki były gotowe na odcięcie od SWIFTNet. W 2019 roku podano ze rosyjskie banki masowo korzystają z chińskiego odpowiednika systemu SWIFT. Tak unikają kłopotów z międzynarodowymi płatnościami. Chińskie instytucje bardzo dokładnie sprawdzają komunikaty z Rosji do wykonania i małą część odrzucają.

Żyjemy obecnie w niebezpiecznej epoce Interregnum. Niebezpiecznym zmianom hegemona towarzyszą wojny. Słabnący stary hegemon jest okopany i utwardzony na swoich pozycjach. Sprzyja mu także światowy image potęgi. Chwała prezydentowi Trumpowi że jako pierwszy prezydent USA od wielu lat nie wywołał nowej tradycyjnej wojny ale niestety wszczął wojnę handlową z Chinami i Europą.

Dolar USA jest podstawową walutą światowych rezerw. Kryzys zmniejszył udział Euro w rezerwach. Rola chińskiego yuana jako waluty światowych rezerw jest mała i rośnie powoli. Wydaje się że Chiny nie są zainteresowane jego szybkim wzrostem jako waluty rezerw. Chcą krok po kroku reagować na realne niebezpieczeństwa spekulacji yuanem i wypracowywać najlepsze metody obrony.
Chiny łączą wielkie nadzieje z inicjatywą Pasa i Szlaku, która pozwoli im wciągnąć do współpracy wiele krajów i obszarów obecnie prawie martwych gospodarczo. Yuan stałby się oczywistą walutą do rozliczeń i rezerw. Propaganda zachodnia bezmyślnie oskarża Chiny że chcą zyskać na lichwiarskich kredytach i wykonywaniu inwestycji po zawyżonych, paskarskich cenach. Rzecz w tym że konkrety absolutnie tego nie potwierdzają. Kula w płot. Kredyty są preferencyjne a wyceny inwestycji raczej zaniżone. Wydaje się że Chiny są w stanie wiele dopłacić aby tylko wzmocnić swoją pozycje na przyszłego hegemona.
Wszczęcie idiotycznej kampanii propagandowej o rzekomej masywnej agresji Rosji na Ukrainę dało w efekcie kompletne znieczulenie światowej opinii publicznej która przestała się interesować tym konfliktem. Oczywiście Rosja wsparła separatystów sprzętowo, ludzko i informacyjne. Ale przecież gdyby wjechały tam licznie rosyjskie dywizje to zatrzymałyby się w Kijowie albo w Polsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz