piątek, 20 kwietnia 2018

Czas na podwyżkę pensji !

Czas na podwyżkę pensji !

Rząd prowadząc super szkodliwą ultraliberalną polityką imigracyjną z Ukrainy zatrzymuje wzrost płac i demoluje procesy modernizacyjne w gospodarce.
Nędzne wynagrodzenia polskich pracowników zawsze były za "duże" dla Januszy biznesu.
Mediana wynagrodzeń magistrów inżynierów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, wyniosła w 2017 roku 3 493 zł brutto. Osoby z czteroletnim doświadczeniem zarabiały już powyżej 5 tysięcy złotych brutto oczywiście.
Inżynierowie w małych firmach zarabiają około 2 tysiące złotych mniej niż w dużych firmach. Nikt normalny nie powinien iść pracować do małej polskiej firmy. Firmy zagraniczne płacą około 40% więcej niż polskie. Pracy zatem należy szukać w dużych firmach i firmach zagranicznych.
W firmie X manager tradycyjnie bez żadnego powodu zrugał pracownika dodając że na jego miejsce jest 100 chętnych. Pracownicy donieśli o tym niemieckiemu prezesowi. Manager po 5 minutach był już poza firmą ! Firma X ma bowiem problemy z rekrutacją pracowników i to mimo podwyżek płac !    
Szansa że sąd  pracy uzna rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z chamem - managerem za bezprawne jest zerowa.

W nadwiślańskiej wersji neoliberalizmu kapitał był cennym dobrem rzadkim a pracownikami pomiatano. Teraz kapitału jest w bród i prawie że za darmo. Cennym dobrem jest pracownik !

Poziom bezrobocia w Czechach spadł poniżej  5 % , a w niektórych regionach  jak przykładowo Praga czy Czechy Środkowe nie ma go w ogóle. Występują braki pracowników. Czechy nie otwierają swego rynku pracy dla Ukraińców. Przedsiębiorcy muszą więc podnosić wynagrodzenia aby utrzymać pracowników i rekrutować nowych w miejsce odchodzących. Kasjerka w supermarkecie Lidl otrzymywała prawie tysiąc euro. 1 marca kasjerzy Lidla w Czechach dostaną podwyżki i będą zarabiać 28 tysięcy koron (1120 euro), a w Pradze jeszcze więcej.

W Czechach podobnie jak w Polsce więcej pracownikom płacą firmy zagraniczne
Pracownicy należących do grupy Volkswagena zakładów Skoda Auto  otrzymają 12 % podwyżkę płac począwszy od 1 kwietnia. Średnia płaca będzie wynosić równowartość około 1900 Euro. Otrzymają też jednorazowo po około 2600 Euro.
Skoda ma w Czechach trzy zakłady produkcyjne. Zatrudnia około 25 tysięcy osób. Samochody produkuje też w Rosji i w Chinach na potrzeby tamtych rynków. W 2017 roku Skoda wyprodukowała rekordowe 1,2 miliona samochodów.

Z przekonywująca argumentacją występujemy o podwyżke.

https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/9-dowodow-ze-juz-czas-na-podwyzke
"1. Dobra sytuacja finansowa firmy

Wnioskowanie o wyższą pensję, gdy nasz zakład pracy boryka się z problemami finansowymi, to nietrafiony pomysł. Szansa, że szef przystanie na nasze postulaty, wzrasta, gdy kondycja firmy jest dobra. 

2. Zdobycie dodatkowych kwalifikacji

Ukończenie studiów podyplomowych lub kursów sprawia, że podnosimy kwalifikacje i stajemy się cenniejszymi pracownikami. Lepiej wykonujemy powierzone nam zadania, wzrasta jakość naszej pracy. Możemy więc ubiegać się o wyższe wynagrodzenie.  

3. Uczestnictwo lub koordynowanie projektu, zakończonego sukcesem

Przełożeni doceniają pracowników, którzy przyczyniają się do rozwoju firmy i budowania przewagi konkurencyjnej. Kierowanie projektem, który sprawił, że przedsiębiorstwo wyróżniło się na tle innych firm, to wystarczający powód, by wystąpić o podwyżkę.

4. Zwycięstwo w prestiżowym konkursie branżowym

Uczestniczenie w konkursach to kolejna możliwość rozwoju pracownika, który w oczach szefa zyskuje coraz większą wartość. Znalezienie się na podium (albo chociaż zdobycie nominacji czy wyróżnienia) uzasadnia prośbę o podwyżkę – szczególnie, gdy ranga przedsięwzięcia była wysoka.

5. Wyniki sprzedażowe

Uzasadniając wniosek o podwyżkę, posługujmy się konkretnymi danymi. Wykażmy, w jaki sposób przyczyniliśmy się do wzrostu wyników osiąganych przez firmę. Obrazujmy za pomocą liczb, tabeli, wykresów. Argumenty, które przedstawiamy, powinny być merytoryczne i przekonujące. 

6. Korzystniejsza propozycja pracy

Podczas rozmowy z szefem wykażmy, że jesteśmy wartościowymi pracownikami. Później możemy wspomnieć o tym, że otrzymaliśmy inną ofertę pracy. Na taki argument powołujmy się tylko wtedy, gdy poważnie rozważamy skorzystanie z innej propozycji. W trakcie negocjowania warunków nie stosujmy szantażu.

7. Wykonywanie dodatkowych obowiązków

Zmiany kadrowe w firmie mogą wiązać się z obarczeniem pracowników dodatkową odpowiedzialnością. Możemy ubiegać się o podwyżkę, jeśli poszerzył się zakres naszych obowiązków.

8. Staż pracy w firmie

Doświadczony pracownik, który dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i zna specyfikę pracy na danym stanowisku, zasługuje na podwyżkę.

9. Awans i większa odpowiedzialność

Osiągnięcie kolejnego szczebla kariery w danym przedsiębiorstwie również powinno wiązać się ze wzrostem wynagrodzenia – proporcjonalnie do zwiększenia zakresu odpowiedzialności. "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz