środa, 11 kwietnia 2018

Premia edukacyjna

Premia edukacyjna

Premia edukacyjna to różnica między medianą płac brutto osób z wyższym wykształceniem a taką medianą płac dla reszty osób bez wyższego wykształcenia.
Lepiej uposażeni materialnie rodzice mogą utrzymywać dzieci w czasie studiów i ewentualnie płacić czesne za elitarne kierunki kształcenia. W uczciwych, rozwiniętych państwach opiekuńczych przyjmuje się że każdy kto chce i ma odpowiednie predyspozycje powinien studiować niezależnie od pozycji materialnej i społecznej rodziców. Wyrównywanie szans na starcie jest godne polecenia.

W Polsce dzieci aktorów są aktorami, dzieci polityków politykami, dzieci sędziów sędziami a dzieci konfidentów są konfidentami.

Premia edukacyjna w Polsce spada od lat. Dawniej była wyższa niż średnia dla krajów OECD, ale obecnie jest niższa. Wynosi 39% a więc całkiem dużo.
Symptomatyczny jest kryzysowy przykład Grecji.
Nadprodukcja niby-magistrów "wyższej szkoły tego i owego" dała deprecjacje tytułów i statystyczny efekt pracujących “poniżej swoich kwalifikacji”.

https://academic.oup.com/ser/advance-article-abstract/doi/10.1093/ser/mwy018/4956415?redirectedFrom=fulltext

4 komentarze:

 1. Ja sam pochodze z rodziny od wielu pokolen lekarskiej. Moje preferencje poszly w innym kierunku ale inni czlonkowie dalszej rodziny sa lekarzami. Osobiscie nie widze niczego niewlasciwego w zjawisku "dziedziczenia " zawodu rodzinnego. Po pierwsze, pozwala to na wymiane mysli fachowych w obrebie ludzi przyjaznie nastrojonych. Po drugie , pewne talenty sa dziedziczne co byc moze ma uwarunkowanie genetyczne. Wykonywanie bardziej zlozonych zawodow wymaga zreszta czegos wiecej niz sama wiedza fachowa. Stosowne maniery, sposob wypowiadania mysli, umiejetnosc logicznego myslenia czy wyglad zewnetrzny moga byc kluczowe dla pomyslnej kariery.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Bobola
  Ja uważam że "każdy kto chce i ma odpowiednie predyspozycje powinien studiować niezależnie od pozycji materialnej i społecznej rodziców. Wyrównywanie szans na starcie jest godne polecenia. "

  OdpowiedzUsuń
 3. Mialem wrazenie, ze argumentowal Pan na korzysc wzrostu premii. Dobra powszechnie dostepne sa z reguly tanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sytuacja gdy dzieci komunistycznych "sędziów" są postkomunistycznymi "sędziami" doprowadziła do zwyrodnienia i zbrodni !

   Usuń