czwartek, 12 kwietnia 2018

The Value of a Statistical Life

The Value of a Statistical Life

Do optymalizacji wielu rozwiązań i systemów konieczna jest znajomość Wartości Życia Ludzkiego - Value of a Statistical Life.
Wiedząc ile warte jest życie i zdrowie człowieka można ocenić ile kosztuje na przykład wyemitowanie przez elektrownie 1 kilograma rtęci ze spalania węgla. Obecnie kosztuje grubo ponad milion złotych !   

Wywołany z rozmysłem przez sowieckie władze Wielki Głód na Ukrainie, ukraiński Голодомор –  dosłownie zamorzenie głodem, spowodował śmierć około 6–10 milionów ludzi.
W czasie tuż przedwojennej Wielkiej Czystki w ZSRR, NKVD miało ilościowe plany aresztowań, zesłań i egzekucji do wykonania na niewinnych ludziach.

Żydowski zbrodniarz  Naftali Aronowicz Frenkel  był jednym z głównych architektów radzieckiego systemu obozów niewolniczej pracy i zagłady Gułag.
Stwierdził że ludzi trzeba szybko zaharować na śmierć: „Z więźnia musimy wycisnąć wszystko w ciągu pierwszych trzech miesięcy – potem nic nam po nim”.  

Stalinowski Związek Radziecki stracił w czasie II Wojny Światowej 27.5 mln ludzi. W wielu rocznikach praktycznie nie było męższczyzn co na replikującej się piramidzie demograficznej widać do dzisiaj. Skutkiem utraty takiej ilości młodych aktywnych męższczyzn zwycięstwo w II Wojnie było iście pyrrusowe. 

„Ludiej u nas mnogo" - to reakcja dyktatora generalissimusa Józefa Stalina na monstrualne, apokaliptyczne straty w ludziach Armii Czerwonej, w dużej mierze spowodowane jego oczywistymi błędami w strategii i dowodzeniu.
"Jest człowiek, jest problem. Nie ma człowieka, nie ma problemu" , to inspiracja Stalina do masowego terroru.

Autorzy z amerykańskich uniwersytetów - Paul Castañeda Dower, Andrei Markevich, Shlomo Weber - dość dokładnie oszacowali ile było warte życie ludzie w ZSRR w czasie przedwojennego wielkiego terroru - The Value of a Statistical Life in a Dictatorship: Evidence from Stalin.
 Statystyczna wartość sowieckiego - ludzkiego życia wynosiła około 43 tysięcy dolarów co stanowiło 6% wartości ludzkiego życia w 1940 roku w USA. To stanowi 29% wartości statystycznego życia ludzkiego w obecnych Indiach

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3144676

5 komentarzy:

 1. "Naftali Aronowicz Frenkel był jednym z głównych architektów radzieckiego systemu obozów niewolniczej pracy i zagłady Gułag. "
  Sovieci nic nie wymyslili ani nie zaprojektowali. Calosc byla juz dawno opracowana i przetestowana przez Brytyjczykow. Obozy pracy - gulagi przy workhouseach to "kolonie letnie". Obozy koncentracyjne - wojny Burskie i wreszcie glodzenie ludzi na masowa skale w celach polityczno eknonomicznych - Wielki glod w Iranie w latach "Wielkiej Rewolucji".
  Obozy pracy, glod na Ukrainie, wojna itd to wszystko projekty wdrozone przez anglosaskich(Citi i nju jork) "eskimosow"(narodowsci pana Aronowicza) to za ich pieniadze rozkrecano te wszystkie piekielka i zyski tez poszly do nich..
  Zadna z tych okropnosci nie byla motywowana zadna "nienawiscia" badz innymi trywialnymi pobudkami. To byly projekty iznesowe wszystkie udane..

  OdpowiedzUsuń
 2. @ dragonball
  Czyli sowieci wzorowali się na Brytyjczykach a Niemcy na sowietach

  OdpowiedzUsuń
 3. Sovieci to byl projekt Brytyjski.. zorac carska Rosje i rabunkowo ja eskloatowac jak za Ivana Grozniego.

  3 Rzesza natomiast byla projektem w 100% sfinansowanym, nadzorowanym i zakonczonym przez "eskimosow z nowszego jorku". Przypominam kazdemu ze Republika Wiemarska zbankrutowala w 1924r.. do tego nadal miala do splacenia reparacje z I WS.. A USA nie dosc ze nafutrowalo Niemcy dolarami jak indyka swiatecznego to jeszcze zamrozili reparacje dla Francji i GB (ktore ich musialy sluchac bo im wisialy kase za I WS).
  Dla porownania 2 RP, ktora niby zawdzieczac ma istnienie USA nie dostala ani $ na "wieczne nieoddanie"..
  I to bylo w czasach zupelnie innych niz teraz wtedy te $ trzeba bylo ukrasc swoim obywatelom bo nie drukowalo sie waluty..
  Zwykli obywatele USA zaplacili za zbudowanie 3 Rzeszy zrujnowaniem rolnictwa, dekade kryzysu i masowym rabunkiem zlota..

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktem jest że ogromne fale amerykańskiego kapitału krążyły po świecie od czasu gdy Ameryka stała się największa gospodarką świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktem jest ze do 1917 to Rosja byla najwieksza gospodarka swiata..
   Jak ja obrocili o 180 stopni to na chwile mala wyspa u wybrzezy Francji dostala malego kopa w gore ale niestety z oczyistych przyczyn demograficznych i rabunkowej gospodarki ludzkiej (w zadnym innym kraju 1swiata nie bylo obozow pracy dla biedakow-nowoczesnego niewolnictwa tak jak w UK - "workhouse'ow").
   USA mimo duze kopa w gore po 1WS daleko bylo do roli hegemona.. zreszta splaty pozyczek od UK i Francji splywaly pomalu. A inwestycje byly planowane na niespotykana dotad skale(oczywiscie wylaczajac UK - z ich projektem Wojna Rosyjsko-Japonska gdzie dziadek bylego premire D. Camerona "pozyczyl" bieda wysepce kase na wojne z najwiekszym krajem na swiecie).
   Przytocze prosty wykres wzrostu gospodarczego w Niemczech w latach 20-30.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Nazi_Germany#/media/File:Bruttosozialprodukt_im_dt._Reich_1925-1939.svg
   I teraz dwie daty sa tu wazne 1929.. krach na gieldzie i wstrzymanie "inwestycji" w Niemczech i rok 1933 wielka juma zlota w US okupiona stracona dekade w prawie najwiekszej gospodarce na swiecie ale jak ladnie to zloto zostalo "zainwestowane"...
   I prosze mi nie tlumaczyc ze Niemcy to pracowity narod i w trudnych latach 30tych (gdzie nawet UK dostalo po dupie i funt sie zejsral - odeszli od wymiany na kruszec) Niemcy pod wodza socjalistow - tak NSDAP bylo partia narodowych socjalistuw a jak wydajny jest socjalizm to nie trzeba tlumaczyc..

   Usuń