sobota, 11 maja 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 27

Czy będzie kryzys w Chinach 27

Chiny od lat realizują państwową strategię wdrożenia Sztucznej Inteligencji AI. Na rozwój tej technologii przeznaczają olbrzymie pieniądze. Dostępne są fundusze państwowe ( planowane ponad 30 mld dolarów ) i fundusze wielkich miast. Pekin przeznaczył 2 mld dolarów na budowę parku technologicznego dedykowanego głównie do AI. Tiencin planuje przeznaczyć 16 mld dolarów na wsparcie firm z sektora AI działających w ramach położonej na jego terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Algorytmy z pogranicza sztucznej Inteligencji AI używane są do analizy ogromnej ilości danych.

WeChat (Wēixìn – „mikro-wiadomość”) rozwijana od 2010 roku przez chińską firmę Tencent Guangzhou Research jest uważana za najbardziej innowacyjną i wszechstronną aplikacje na świecie. Chińska „aplikacja do wszystkiego” obsługuje: komunikacje, płatności, zakupy i media społecznościowe. W 2017 roku był najpopularniejszym komunikatorem świata z ponad 950 mln aktywnych użytkowników.
Twórcy aplikacji dostali duże wsparcie od chińskiego rządu w ramach 12 pięcioletniego planu w latach 2011-2015. W 2017 roku ponad połowa użytkowników portalu spędzała co dzień najmniej 90 minut w aplikacji
WeChat zbiera dużo więcej danych niż Facebook. Chińczycy mając ponad 2,5 razy więcej smartfonów niż Amerykanie wykonują na nich 50 razy więcej płatności mobilnych !
Chińskie firmy sektora AI mają otwarty dostęp do danych medycznych ! Oczywiście danych tych nie wolno pod groźbą kary nikomu udostępniać. Używa się ich do analizy i uczenia sieci neuronowych. Konkurencyjne firmy z USA nie mają takiego dostępu co utrudnia im badania i rozwój.

Tymczasem w Europie "rozwojem" AI zajmują się biurokraci. Kilkadziesiąt krajów ( w tym Polska ) podpisało niedawno umowę o współpracy w kwestii AI. Przysłowiowe „Przelewanie z pustego w próżne”.
Prezydent francuzów Emmanuel Macron kwiecistym językiem zaprezentował niedawno założenia francuskiej „strategii” AI ( ponad miliard Euro wsparcia dla firm ) obiecując "stworzenie ekosystemu karmiącego się AI w imię dobrobytu i łatwiejszego życia obywateli".
Pewnie miliard Euro będzie pożyczonych od Niemców. Zadłużone państwo francuskie traci powagę występując w roli przybocznego Niemiec.

Gospodarka jest fundamentem siły politycznej i militarnej państwa. W Polsce wszystko co jest nowoczesne i rentowne jest własnością zagranicy.
Minister a obecny premier Mateusz Morawiecki 19.10.2017 powiedział- „Jesteśmy w sytuacji w pewnym sensie nie do odwrócenia, ponieważ jesteśmy „krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy”.
Wyjaśnia się zatem lekceważenie polskich polityków, którzy chcą napinać cudze muskuły.
Polskie państwo teoretyczne z dykty z atrapami instytucji jest państwem pasożytniczym działającym na szkodę obywateli. Przykładem szkodnictwa jest przystąpienie do europejskiej (=niemieckiej) polityki klimatycznej, niewynegocjowanie wystarczających limitów emisji CO2 i całkowita bezczynność w związku z koniecznymi inwestycjami gospodarki niskoemisyjnej. W rezultacie będziemy mieć drogą energie elektryczną.
Są już ofiary szkodnictwa. Koncern ArcelorMittal Poland poinformował o "czasowym" unieruchomieniu części surowcowej, wygaszeniu wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie. Przyczyną jest osłabienie popytu na stal oraz rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla i energii elektrycznej. W związku z tym utrzymywanie pieca w pracy stało się deficytowe bowiem bardzo wysokie były koszta produkcji. "Ceny energii w Polsce są prawie o połowę wyższe niż np. w Niemczech. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę, co stanowi wzrost o około 230 proc. względem początku 2018 roku. " 1200 pracowników zostało na razie zawieszonych. Edward Nowak, były wiceminister gospodarki, wieloletni pracownik huty : – Nawet w czasie strajków wielkie piece działały na minimum mocy, bo ich wygaszenie i ponowne włączenie wiązało się z ogromnymi kosztami, było czasochłonne i kompletnie nieopłacalne. Jeśli więc dziś zapada decyzja o wygaszeniu, to trudno spodziewać się, że ten ogień znów zapłonie.
Opadła światowa koniunktura i trzeba najgorsze firmy zlikwidować. Czy będzie efekt kuli śnieżnej w polskim przemyśle energochłonnym ?

Polskie nierządy miały 30 lat czasu na budowę energetyki jądrowej i wysokosprawnej energetyki gazowej a ostatnio na budowę wiatraków. Wolały uspokajać publicznym groszem chciwych górników awanturujących się w Warszawie. Teraz kelner przyniósł rachunek i wyłączono muzykę. Każdy się ogląda jak uciec bez płacenia potężnego rachunku.

Moc zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych, 2017 rok, MW
China: 175,018
Japan: 55,500
US: 49,692
Germany: 45,930
India: 26,869
Italy: 20,120
UK: 13,108
Australia: 9,763
France: 9,483
S Korea: 7,862
Turkey: 5,063
Spain: 4,744
Canada: 3,113
S Africa: 2,559
Mexico: 2,541
Brazil: 2,296
Pakistan: 1,568
(IRENA)

Chińskie firmy mając na horyzoncie nadchodzące problemy z siłą roboczą (polityka jednego dziecka i starzenie się populacji ) powoli wycofują się z produkcji niskomarżowej i ostro wzięły się za automatyzacje i robotyzacje. Chiny instalują obecnie tyle robotów ile cała reszta świata. Już w 2017 roku mieli na 10 tysięcy pracowników prawie tyle robotów co Europa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz