niedziela, 26 maja 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 43

Czy będzie kryzys w Chinach 43
  W opracowaniu McKinsey Consulting stwierdza się że: „Cyfryzacja zmienia w fundamentalny sposób krajobraz konkurencyjności w wielu sektorach. Dzięki niej wielu nowych graczy pojawia się w miejscach, gdzie nikt ich nie oczekiwał. Dlatego też każda firma może spodziewać się nagłego wyrośnięcia zupełnie nowych konkurentów, a tradycyjny podział na branże zaczyna się zacierać”

Ekonomiści IMF wskazują, że produkty i usługi cyfrowe są trudne do ujęcia w statystykach gospodarczych, co prowadzi do niedoszacowania PKB i zawyżania poziomu inflacji w wielu krajach.

Jak silna jest chińska gospodarka ( rodzaj gospodarki zdeterminowanej intensywnym rozwojem nowoczesnych technologii IT ) cyfrowa ? Wskaźnikami mogą być ilość użytkowników internetu i ich aktywność, szybkość działania internetu ( zwłaszcza mobilnego ) oraz ilość i wielkość firm technologicznych i internetowych.

Średnia prędkość mobilnego internetu w Mbps za SpeedTest:
1. Iceland: 72.5
2. Norway: 67.8
3. Qatar: 60.3
4. Canada: 59.6
6. Australia: 55.7
28. France: 38.7
33. Turkey: 34.7
41. US: 31.2
49. China: 28.9
52. UK: 28.3
54. Saudi: 27.1
70. Brazil: 20.5
77. Russia: 18.4
111. India: 9.9
(SpeedTest)
Zauważmy ze wysoką pozycje mają bogate kraje w całości importujące technologie telekomunikacyjną. Chiny w rankingu szybkości internetu mobilnego mają pozycje między USA a Wielką Brytanią. Jest to dobry a nawet bardzo dobry wynik.

Wielkie koncerny technologiczne i internetowe Chin:
- Alibaba
- Baidu
- Didi
- Hisense
- Huawei
- JD
- Lenovo
- Meituan-Dianping
- NetEase
- Oppo
- Sina Weibo
- Tencent
- Vivo
- Xiaomi
- ZTE
Prawdopodobnie porównywalną lub silniejszą pozycje w tej dziedzinie koncernów mają tylko USA. Zatem we wschodzącej „gospodarce cyfrowej” Chiny są gigantem !
Podobnymi określeniami do „gospodarka cyfrowa” są „gospodarka informacyjna” i „gospodarka oparta na wiedzy”
Autorem różnie rozumianego pojęcia „gospodarka cyfrowa” jest Don Tapscott. W 1996 roku wydał on obszerną książkę pod takim właśnie tytułem.
Deloitte Gospodarkę Cyfrową określa jako działalność gospodarczą będącą rezultatem miliardów codziennych połączeń pomiędzy ludźmi, organizacjami, urządzeniami, danymi i procesami. Podstawą GC jest łączność cyfrowa oznaczająca rosnącą współzależność wymienionych wyżej elementów, będącą wynikiem wykorzystania Internetu, technologii mobilnych i Internet of Things

Przewidywanie przyszłości poza przypadkami zupełnie oczywistymi i trywialnymi jest zajęciem karkołomnym. USA w spektakularnej wojnie gospodarczej narzuconej Chinom mają wiele atutów ale mają też wiele słabości. Wynik konfrontacji zależeć będzie także od decyzji „generałów” obu stron.
Frédéric Joliot-Curie, francuski fizyk i noblista stwierdził o wojnie przyszłości: „Przyszła wojna będzie wojną niewidzialną. Dopiero, gdy dany kraj zauważy, że jego plony uległy zniszczeniu, jego przemysł jest sparaliżowany, a jego siły zbrojne są niezdolne do działania, zrozumie nagle, że brał udział w wojnie i tę wojnę przegrywa”.

Stuxnet to działający w systemie Windows dywersyjny robak komputerowy używany do szpiegowania i przeprogramowywania instalacji przemysłowych działających z systemami PLC Siemensa SIMATIC S7-300 oraz S7-400. W 2011 roku pojawiły się informacje o opracowaniu wirusa przez specjalistów izraelskich i amerykańskich, co w czerwcu 2012 roku potwierdzili współpracownicy prezydenta Obamy, ujawniając szczegółowe dane. Wirus wykonawczy wykorzystuje działające na zainfekowanym komputerze oprogramowanie Siemens SIMATIC WinCC/Step 7. Stuxnet atakował głównie sterowane przez PLC konwertery częstotliwości zasilające silniki elektryczne zwiększając częstotliwość prądu, jaki one wysyłały, co doprowadzało do przyspieszenia pracy wirówek gazowych używanych w Iranie do wzbogacania uranu i ich awarii. Robak zainfekował m.in. komputery irańskiej elektrowni atomowej w Buszehr. Według informacji chińskiego producenta oprogramowania antywirusowego, Rising International, robak zaatakował kilka tysięcy zakładów przemysłowych w Chinach. Zainfekowanych zostało w świecie ponad 100 tysięcy instalacji przemysłowych z Siemensowskimi PLC.
Programiści zainspirowani Stuxnetem skonstruowali kolejne trojany, który celują w instalacje przemysłowe. Nie tylko wykradają dane ( dane dostępowe do banków, portali społecznościowych, skrzynek E-mail i kont IM ), ale także mają lub mogą mieć wpływ na proces produkcyjny za pośrednictwem kontrolerów PLC.
Według publikacji Wikileaks "CIA's Information Operations Unit" szeroko prowadzi od lat operacje szpiegowskie i dywersyjne z użyciem wirusów i robaków komputerowych. Ponieważ do przenoszenia robaka Stuxnet używano pamięci z USB infekowane komputery nie musiały być dołączone do sieci Internet.
Za pewnik można uznać ze konstruowane są coraz to lepsze robaki i wirusy.

W ewentualnej gorącej wojnie wirusy zaatakować mogą elektrownie, energetyczne systemy przesyłowe i dystrybucyjne energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy naftowej, rafinerie, systemy telekomunikacyjne, kontrolery sterujące ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym, systemy wodociągów i kanalizacji oraz wszelkie zakłady przemysłowe no i oczywiście wszelkie systemy militarne. Nawet połowiczne lub marginalne przejęcie kontroli nad Bronią Masowego Rażenia przeciwnika jest ogromnym atutem.

Potężne koncerny elektroniczno- informatyczne jak Huawei mają unikane kompetencje i zasoby do tworzenia ekstremalnie niebezpiecznych wirusów - spiochów do użycia w wojnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz