środa, 15 maja 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 33

Czy będzie kryzys w Chinach 33

  Zgromadzenie Ogólne oraz Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych Rezolucją mogą nałożyć różne sankcje na państwo podejmujące niepożądane działania. Na Radzie Bezpieczeństwa ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Uchwalona jednomyślnie Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1718 z 2006 roku potępiła Koreę Północną w związku z przeprowadzeniem pięć dni wcześniej próby nuklearnej. W Rezolucji Rada Bezpieczeństwa wezwała Koreę do rezygnacji z programu nuklearnego, a także nałożyła na nią szereg sankcji. Postępowanie Korei Północnej, w tym podziemną próbę nuklearną uznano tym samym za zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Rezolucję nie dopuszczała jednak możliwości użycia siły zbrojnej wobec Korei Północnej bez odrębnej, dodatkowej rezolucji Rady podjętej na mocy art. 42 Karty NZ.
Zakazano dostarczania do Korei Północnej ciężkiego uzbrojenia wojskowego i części zamiennych do niego, a także wyłączono możliwość eksportowania uzbrojenia przez Koreę. Zakazano także szkoleń, doradztwa i innych form pomocy, które mogłyby zostać wykorzystane przez Koreę do rozwoju uzbrojenia. Ponadto zdecydowano o zamrożeniu wszelkich środków finansowych, które mogłyby wspierać rozwój programu nuklearnego Korei, a także zabroniono wpuszczania na swe terytorium osób (i ich rodzin), które są zaangażowane w program nuklearny. Jako dodatkową sankcję o charakterze psychologicznym zakazano eksportu dóbr luksusowych do Korei.
W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę.
Adresatami rezolucji ONZ są wszyscy członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rosja jest stałym członkiem RB ONZ z prawem weta. Nałożenie na nią sankcji ONZ jest teoretycznie możliwe ale trudne.
USA oraz Unia Europejska nałożyły na Rosję sankcje w związku z aneksją Krymu i agresją na wschodnią Ukrainę w 2014 roku. Sankcje zaszkodziły gospodarce Rosji ale mniej niż się spodziewano. Kraje UE różnie stosują się do sankcji bacząc przede wszystkim na swoje interesy. W USA dyskutowano na podjęciem sankcji wobec zachodnich koncernów realizujących podmorski gazociąg Nord Stream 2 jednak działań nie podjęto i jest on budowany.
Donald Trump o budowie Nord Stream 2:
Niemcy podłączają się rurociągiem do rosyjskiego gazu i pompują miliardy dolarów do Rosji. To nie jest słuszne”
Punktów spornych w relacjach między Ameryką a Niemcami czyli Unią Europejską jest całkiem sporo. Unia raczej nie jest sojusznikiem USA w wojnie gospodarczej z Chinami.

Inspirowane przez USA sankcje wobec Iranu i Wenezueli szkodzą tym krajom.
Radzie Praw Człowieka ONZ w sierpniu 2018 roku przedstawiono kompetentny „ Report of the Independent Expert on the promotion of a democratic and equitable international order on his mission to the Bolivarian Republic of Venezuela and Ecuador ” autorstwa Alfred de Zaya.
https://chicagoalbasolidarity.files.wordpress.com/2018/08/un-report-on-venezuela-and-ecuador-alfred-de-zayas.pdf

Raport na stronach 13-15 omawia sankcje ekonomiczne zastosowane wobec Wenezueli i ich skutki
W przypadku rządu w Wenezueli, za dużą rolę odgrywają ideolodzy. Brakuje natomiast specjalistów, którzy byliby zdolni poprawić poziom zarządzania krajem. Efektem jest m.in. korupcja, która dotyczy zarówno przedstawicieli rządu, międzynarodowych korporacji, jak i przedsiębiorców...
Na przestrzeni ostatnich 60 lat, niekonwencjonalna wojna ekonomiczna była prowadzona przeciwko Kubie, Chile, Nikaragui, Syrii oraz Wenezueli. Działania miały na celu doprowadzenie gospodarek do upadku, co z kolei umożliwiałoby zmianę rządu i wprowadzenie nowego modelu państwa. Aby zdyskredytować poszczególne rządy, zdecydowano się nagłaśniać ich niepowodzenia w zakresie ochrony praw człowieka. W ten sposób „prawa człowieka” stały się bronią w konflikcie, co nie powinno mieć miejsca...
Zapis o nieingerowaniu w sytuację niezależnych państw, jest częścią prawa międzynarodowego i został zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ...
Sankcje nałożone przez Obamę i Trumpa (a także działania Kanady i UE) były pośrednią i bezpośrednią przyczyną braku leków takich jak insulina czy antyretrowirusów. Wynikające z sankcji opóźnienie w dystrybucji leków doprowadziły do wielu zgonów. Wspomniane sankcje są sprzeczne z obowiązkami państw w zakresie ochrony praw człowieka. Mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości i powinny być rozpatrzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Dochodzenie byłoby tutaj zasadne, ale geopolityczna pozycja sądu może uniemożliwić jakiekolwiek działania...
Współczesne sankcje ekonomiczne oraz blokady można porównać do średniowiecznych oblężeń miast, co zmuszało zaatakowanych do poddania się. Sankcje stosowane obecnie działają jednak na większą skalę i próbują powalić na kolana nie miasta, ale całe suwerenne kraje. Dodatkowo, współczesnym działaniom towarzyszą „fake newsy” i agresywne kampanie PR-owe, które sprawiają, że napadanie na inny kraj wydaje się światu uzasadnione...
W związku z tym, że społeczeństwo w Wenezueli jest podzielone, naszym celem powinno być wspieranie dialogu między rządem a opozycją. Jednocześnie przywódcy opozycji Antonio Ledezma i Julio Borges w niedawnej podróży po Europie wzywali do nakładania dalszych sankcji oraz wojskowej „humanitarnej interwencji”...
W Wenezueli nie mamy jeszcze kryzysu humanitarnego, natomiast panuje głód, pogarszają się nastroje, ludzie uciekają z kraju. Ważne jest by dostrzegać przyczyny kryzysu, łącznie z elementami pomijanymi (sankcje, sabotaże)...
Kryzys w Wenezueli ma inną specyfikę niż humanitarne kryzysy w Gazie, Jemenie, Syrii, Iraku, Mali czy Somalii. Wystarczy zwrócić uwagę, że kiedy Wenezuela w 2017 roku poprosiła o pomoc medyczną Globalny Fundusz na rzecz walki z AIDS i Malarią, prośba została odrzucona gdyż „państwo wciąż jest uznawane za kraj ze stosunkowo wysokimi dochodami, co nie kwalifikuje Wenezueli do otrzymania wsparcia”

Obecnie USA mogą w interesie Izraela rozważać wojnę z Iranem lub podjąć inwazje na Wenezuelę celem eksploatacji największych na świecie złóż ropy naftowej. USA wciągają w akcje przeciw Wenezueli jej sąsiadów.
USA mają problemy z Chinami, Rosją, Turcją, Iranem, Syrią, Irakiem, Afganistanem, Koreą, Wenezuelą no i coraz większe trudności we współpracy z niemiecką Unią Europejską.
Konflikt w Jemenie został przez USA scedowany na Arabie Saudyjską co świadczy o niechęci USA do bezpośredniego angażowania się tam. Jest to klasyczna wojna proxy przez pośredników. Faktycznie to wojna zastępcza USA z Iranem. W 2018 ONZ podał że 13 milionów Jemeńczyków (ponad 40% populacji) cierpi z powodu głodu a około 50 tysięcy ludzi zmarło z powodu skrajnego niedożywienia. Szaleją epidemie. Miliony ludzi opuściły swoje domy.

Elementarną zasadą każdej wojny jest rozmiękczenie przeciwnika i wciągnięcie w nią jak najwięcej sojuszników po swojej stronie. Wygląda na to że agresja na Iran może pociągnąć setki tysięcy ofiar i trudno będzie Stanom Zjednoczonym wciągnąć w kolejną zbrodnie wiele poważnych krajów.
Dotychczasowe awantury wojenne USA w „zmiany rezimów” i zaprowadzanie demokracji dały zniszczenia państw, ogrom zabitych i rannych oraz niewyobrażalne cierpienia i nędzę ludzi. W wyniku konfliktów uchodźcami stało się 5-7 mln ludzi.

UE zrobiła wiele aby gospodarczo wspomóc Iran. Pod koniec stycznia 2019 Francja, Niemcy i Wielka Brytania założyły spółkę INSTEX, która ma zarządzać kanałem płatności obsługującym transakcje finansowe z Iranem, aby w ten sposób obejść amerykańskie sankcje i uratować porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 roku.
Analitycy piszą ze wojna nie leży w interesie USA i Iranu ale podżegana jest przez Izrael.

Prezydent Donald Trump bezskutecznie w ostrych słowach apeluje do Berlina o zwiększenie zaangażowania na rzecz NATO. Niemcy na cele militarne wydają około 1 % PKB. Czują się bezpieczni i nie chcą przeznaczać więcej środków na obronę. Społeczeństwo jest jednoznacznie przeciwne zwiększaniu wydatków na Bundeswehrę.
Pieniądze formalnie przeznaczane na niemieckie wojsko w dużej części idą na pensje i emerytury dla żołnierzy a nie na sprzęt i ćwiczenia. Sprzęt militarny jest często w opłakanym stanie. Niemcy nie dają Europie bezpieczeństwa w razie agresji Rosji. Niemcy zresztą z Rosja wola obecnie się dogadywać niż walczyć. Nie chcą więc stwarzać Rosji powodów do zbrojeń.

Niemcy nauczone doświadczeniem z I i II Wojen Światowych od dawna prowadzą wojny ekonomiczne. Temat ten podjęto w rozdziale XXIX. „Kryzys i wojna. Nowoczesne wojny ekonomiczne i informacyjne” w „Fault Tolerant”. Niewiele się zmieniło i rozdział jest aktualny.
Niemcy ( oczywiście zachodnie ) są supermocarstwem gospodarczym. Projektują i produkują najlepsze i drogie samochody świata: Porsche, BMW, Mercedes. Uczestniczą w naukowo – technologicznym zimnowojennym wysiłku USA. Niemcy mając ogromne nadwyżki eksportowe prowadzą teraz wojnę gospodarczą.
Na niemieckich plakatach z czasów II Wojny Światowej mowa jest o zjednoczonej przez Niemcy Europie ! Nie o podbitej ale o zjednoczonej. Francja mając potężną armie w zasadzie bez walki poddała się Niemcom. Wojnę przedstawiano jako krucjatę cywilizacji europejskiej przeciw zagrażającemu światu barbarzyńskiemu komunizmowi. Paryż w czasie wojny bawił się i kwitł. W bitnych dywizjach Waffen-SS służyło łącznie ponad milion ochotników z Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Ukrainy, Łotwy, Estonii, byłej Jugosławii... Elitarne dywizje Waffen-SS: Leibstandarte SS Adolf Hitler, Totenkopf, Wiking, Das Reich, Hohenstaufen, Hitlerjugend, Nederland, były najlepszymi oddziałami armii niemieckiej. Miały najlepsze wyposażenie i fanatyczną wolę walki. Pod sztandarem dywizji SS Galizien Ukraińcy mordowali na wschodzie Polaków. Waffen-SS zostało uznane przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą.
Dwa tygodnie po niemieckiej inwazji, fabryki koncernu Renault produkowały części do niemieckich czołgów a niedługo kompletne czołgi. Anglia jednakowo bombardowała przemysł Francji i Niemiec. Cały przemysł zachodniej Europy produkował na potrzeby wojny ze Związkiem Radzieckim i aliantami. To była wojna Zachodniej Europy przeciwko ZSRR i Aliantom. Słowianie byli podludźmi których można było zabić i zabrać ich ziemie lub zamienić w niewolników tak jak Murzynów w Afryce. Zachodnie metropolie kolonialne były skrajnie rasistowskie. Nawet bardziej niż III Rzesza.
Na mocy traktatów rzymskich 1 stycznia 1958 powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza EWG. EWG jest głównie wehikułem interesów dominujących w niej Niemiec Zachodnich....
Zadłużanie zagraniczne jest ze strony wierzyciela elementem wojny gospodarczej. Nadwyżki do pożyczenia biorą się pierwotnie z nadwyżek eksportowych towarów i usług. Eksport towaru oznacza że kraj importujący nie rozwija tej niszy rynkowej. Nadmierny eksport jest formą agresji a import przejawem głupoty i bezradności ofiary.
Niemniej rozsądny, zrównoważony handel światowy jest korzystny dla wszystkich.

Wydaje się że przypadek Niemiec Zachodnich i Japonii, a więc agresorów w II Wojnie Światowej, które mają wielkie nadwyżki eksportowe, winien zwrócić uwagę agend ONZ a zwłaszcza Rady Bezpieczeństwa i samych Stanów Zjednoczonych.
Prowadzona przez Japonię ofensywa przemysłowa już wywołała irytacje elit USA i z pewnością odpowiednie środki dla przyhamowania Japonii zostaną zastosowane. O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja sojuszniczych Niemiec tak bardzo potrzebnych Ameryce w Europie. „

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz