piątek, 24 maja 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 42

Czy będzie kryzys w Chinach 42

Potężny koncern telekomunikacyjny Huawei współpracuje z wieloma firmami ze świata i gdy te firmy po wpływem zabronionej przez prawo międzynarodowe presji USA się wycofają koncern będzie miał potężne problemy.
Sekretarz stanu USA Mike’a Pompeo, działa w stylu Trumpa i gołosłownie zarzuca koncernowi Huawei ukrywanie związków z komunistycznym rządem w Pekinie. Pompeo znany jest z zeznania w których podał że w CIA kłamali, oszukiwali oraz kradli. Ministerstwo handlu USA wpisało koncern Huawei na "czarną listę" sugerując że szpieguje on na rzecz Pekinu. Huawei konsekwentnie temu zaprzecza. Prywatna firma kategorycznie twierdzi nie jest kontrolowana przez partie komunistyczną, chiński rząd, wojsko ani wywiad i nigdy nie przekazywała i nie będzie przekazywała władzom poufnych danych użytkowników.
Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang potępił w piątek władze Stanów Zjednoczonych za "ciągłe wymyślanie plotek... Ostatnio niektórzy amerykańscy politycy ciągle wymyślają plotki o Huawei, ale nigdy nie pokazali czytelnych dowodów, o jakie prosiły inne kraje...Szczerze mówiąc, nie jestem pewny, co konkretnie miał na myśli przywódca USA i strona amerykańska ".

Jeśli rzeczywiście Huawei dopuścił się masywnego szpiegostwa na rzecz chińskiego rządu to USA powinny wnieść sprawę do Rady Bezpieczeństwa ONZ albo podnieść ją na Zgromadzeniu Ogólnym forum ONZ. RB może na koncern a nawet na Chiny nałożyć sankcje.
Na razie USA prowadzą podobną narracje jak przed agresją na Irak, który miał mieć rzekomo duże arsenały Broni Masowego Rażenia i zagrażać światowemu pokojowi.

W dawnych Chinach powstało wiele wynalazków ale skutkiem wadliwości systemu społeczno – gospodarczego nie podejmowano produkcji na ich podstawie.
Wdrażana technologia powstawała w Europie i USA a później Japonii i Korei a obecnie dołączają do kreatywnej elity Chiny. Stalinowski Związek Radziecki kupował w USA całe fabryki. W sowieckich komisjach negocjujących zakupy z amerykańskimi bankami często działali Żydzi co pozwalało osiągnąć porozumienie. Następnie sowieci kopiowali wszystko co potrafili skopiować. Polska Nowa Huta otrzymała przestarzałe wyposażenie z fabryki maszyn ana Uralu gdzie skopiowano maszyny dostarczone do kompleksu Leninowskie Zakłady Metalurgiczne w Magnitogorsku będącego kopią US Steel Gary Steel Works z 1929 roku. Blokada technologiczna zarządzona przez USA spowodowała ogromne problemy w gospodarce ZSRR i bloku wschodniego. Nierzadko z braku pojedynczej maszyny nie uruchamiano nowej fabryki. W dacie upadku NRD maszyny i urządzenia przemysłowe były tam około 3 razy starsze niż w RFN a przecież NRD w bloku wschodnim stała technologicznie wysoko !
Szczególnie szkodliwe dla bloku wschodniego było embargo na mikroelektronikę i technologię do jej produkcji. Tak jak mikroelektronika była piętą achillesową ZSRR i bloku wschodniego to teraz mikroelektronika jest piętą achillesową Chin i USA doskonale o tym wiedzą.
Firma ARM projektuje udane mikroprocesory oraz mikrokontrolery i niedrogo sprzedaje na swoje projekty licencje. ARM-y zdominowały światowy rynek. ARM poinformowała o zawieszeniu współpracy z Huawei, co jest skutkiem wojny handlowej między USA a Chinami. Huawei kupione licencje ARM wykorzystywał w produkcji swoich udanych procesorów HiSilicon [spółka-córka Huawei, odpowiedzialna za projektowanie procesorów] Kirin używanych w smartfonach Huawei jak również submarki Honor. Jak dotąd jest to najbardziej dotkliwy cios dla Huawei, która planuje uruchomić produkcje w oparciu o własny projekt co może się nie udać. Huawei oferuje także superkomputery, serwery i sprzęt infrastruktury IT, a przede wszystkim infrastrukturę telekomunikacyjną, na której opierają się operatorzy telefoniczni. Za problemy Huawei zapłacą wszyscy Ziemianie bowiem sprzęt przełomowego systemu komunikacji 5G konkurencyjnych firm jest bardzo drogi.
Największy w świecie kontraktowy producent chipów, tajwański TSMC, ogłosił, że będzie w dalszym ciągu dostarczał Huawei kluczowe podzespoły. Zdaniem firmy po konsultacji z prawnikami, nie podlegają one pod zakaz wprowadzony przez władze USA.
Japońska Toshiba wznowiła wszystkie dostawy dla Huawei, uważając, że nie narusza to amerykańskich przepisów. Japoński Panasonic poinformował, że będzie w dalszym ciągu sprzedawał mu produkty, a chińskie Lenovo, że kontynuuje współpracę z Huawei.
Prezydent Donald Trump oświadczył że Sprawa Huawei może zostać uwzględniona w porozumieniu handlowym pomiędzy USA a Chinami, określając jednocześnie chiński koncern telekomunikacyjny jako "bardzo niebezpieczny". Skoro nadgryzione Jabłko przegrywa z konkurencją to jest ona „niebezpieczna” Samsung ma 19 % udziału w całym globalnym rynku smartfonów, Huawei 14 %, Apple 12 %, chińskie marki Xiaomi i Oppo po 9 %, Vivo 8 %.
A pamiętać należy że Huawei ma bogatą ofertę „profesjonalną” czyniącą go jeszcze bardziej „niebezpiecznym”.

Pośmiejmy się jeszcze z „mądrości etapu” podziwiając mądrość Chin lekceważących udzielane im przez Zachód „rady”. Charakterystyczna dla III RP jest biegunka legislacyjna podczas której ustawodawca wydala z siebie cuchnące oszustwem półpłynne „prawo” Kodeks Pracy z 1974 roku psuto wielokrotnie zawsze w duchu szamaństwa neoliberalnego, zawsze na szkodę pracowników. Jedna z mądrości głosiła że "tymczasowe umowy o pracę pomogą młodym pracownikom o niskich kwalifikacjach". Mój kolega ( przedsiębiorca ) lata temu określił to jako brednie.
Teraz mamy naukowy dowód z Hiszpanii. Tymczasowe umowy o pracę w Hiszpanii zaszkodziły młodym pracownikom o niskich kwalifikacjach. Zmniejszyły ich zatrudnienie i zarobki w dłuższym okresie. Polska wzorem Hiszpanii upowszechniła tymczasowe umowy o pracę i teraz oba kraje muszą żałować swojej głupoty.
https://academic.oup.com/ej/article-abstract/129/620/1693/5447332

Angielskie przysłowie mówi: If it works do not fix it – Jeśli to pracuje to nie naprawiaj tego. Przeciętny Kowalski nie wzywa mechanika do sprawnej lodówki i telewizora. Tym się różni od polskiego „ustawodawcy”.

Skandalicznie traktowani i eksploatowani młodzi ludzie nie chcą mieć w Polsce dzieci mimo iż emigranci w Wielkiej Brytanii je mają. W rezultacie w Polsce wystąpią największe w UE międzypokoleniowe różnice w wysokości świadczeń emerytalnych. Przeciętna stopa zastąpienia spadnie z obecnych circa 60% obecnie do 25% w 2060 roku. O ile więc w Chinach kryzys możę będzie to w Polsce będzie na pewno.
http://ibs.org.pl/publications/czy-polski-system-emerytalny-zbankrutuje/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz