wtorek, 13 sierpnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 111

Czy będzie kryzys w Chinach 111
 
Czy „projekt szaleńca Trump” został wymyślony przez amerykańskich strategów, specjalistów od teorii gier, aby dać USA zwycięstwo w grze z Chinami ?
Za wikipedia:
"Gra w cykora (w literaturze występuje również jako gra w tchórza, jastrząb-gołąb lub dylemat kurczaków) – model niekooperacyjnej gry o sumie niezerowej, w której najwięcej można zyskać lub stracić, wybierając strategię konfrontacyjną. Strategia pokojowa natomiast chroni wprawdzie przed największą stratą, ale nie przynosi też żadnej nagrody.

Klasyczną postać tej gry opisuje przykład:
Dwie osoby wsiadają do samochodów i z dużą prędkością jadą naprzeciwko siebie – ten, kto pierwszy zahamuje lub zjedzie z trasy, jest "cykorem" i przegrywa. Ten, który skręci, ratuje życie, ale traci prestiż, jadący do końca prosto wygrywa prestiżowo, jeśli jednak obydwaj zdecydują się jechać do końca – zginą.
W przeciwieństwie do dylematu więźnia najgorsza jest nie sytuacja asymetryczna (jeden jedzie, drugi ucieka), lecz symetryczna (obaj jadą na siebie) – jeśli koszty honorowe byłyby większe od kosztów wypadku, gra zmienia się w zwykły dylemat więźnia.

Gra ma dwie równowagi Nasha w strategiach czystych: pierwszy gracz jedzie, drugi ucieka oraz drugi gracz jedzie, pierwszy ucieka. Gra ma także równowagę Nasha w strategiach mieszanych, w których obaj gracze randomizują. Prawdopodobieństwo w randomizacji zależy od wartości różnych sytuacji dla obu graczy.

W sytuacjach rzeczywistych, które modeluje gra w cykora, najbardziej opłacalna jest "strategia szaleńca" – trzeba przekonać przeciwnika, że nie myśli się racjonalnie i zamierza jechać bez względu na okoliczności. Właśnie taka jest interpretacja antropologiczna pewnych pozornie irracjonalnych zachowań społecznych. Do tego służy okno Overtona. "

Postęp przynoszą światu głównie naukowcy, inżynierowie i przedsiębiorcy. Przez ostatnie 70 lat skumulowany nakład pracy ( czyli przy uwzględnieniu wydatku pracy na stworzenie używanych w procesie produkcji maszyn i urządzeń ) na wyprodukowanie sprzętu gospodarstwa domowego spadł aż o 85%, ubrań o 75% a samochodów o połowę. "Niewielki " spadek w przypadku samochodu wynika z tego że nowe samochody są coraz bardziej skomplikowane. Oczywiście komplikacja i jakość sprzętu AGT wzrosła ogromnie ale automatyzacja poczyniła tam kroki milowe. Dostępność tych towarów wzrosła ogromnie zwłaszcza gdy firmy z Chin zaczęły zalewać świat swoją produkcją przemysłową.
Chiny dokonały imitacyjnego skoku cywilizacyjnego stosując zachodnią technologie i ją ulepszając.
Natomiast nakład pracy nauczycieli na usługę nauczania pozostał niezmienny. Koszty nauczania w Polsce radykalnie powiększają przywileje nauczycieli i faktyczne 14 godzinne tygodniowe pensum nauczania. Gdyby zracjonalizować zatrudnienie nauczycieli w szkołach to spadłby polski PKB zanim nauczyciele nie znaleźliby sobie użytecznej pracy!
Na koszt usług systemu ochrony zdrowia składa się głównie koszt drogiej pracy lekarza i w mniejszym stopniu pielęgniarek. Na szalony koszt pracy lekarzy w USA składa się głównie „medycyna defensywna” czyli rozbudowany system obrony lekarzy i szpitali przed sądowymi roszczeniami niezadowolonych pacjentów na który składają się szalenie drogie ubezpieczenia od odpowiedzialności lekarzy i koszty spraw sądowych i wielomilionowych odszkodowań. Jeśli chodzi o statystyczne efekty działania amerykańskiego systemu ochrony zdrowia to są one marne ale system „wypracowuje” 18% napompowanego PKB USA. Ale miliarderów stać na wielokrotne przeszczepy i transfuzje.
Leki są w USA strasznie drogie. Kanadyjskie organizacje rynku farmaceutycznego, pacjentów i lekarzy coraz bardziej niepokoją się planami USA w sprawie importu tańszych leków z Kanady. Przekonują rząd w Ottawie do wprowadzenia zakazu eksportu leków. Jak podkreślały kanadyjskie media, dotychczas rządy USA starały się zapewnić amerykańskim firmom farmaceutycznym bardzo wysokie dochody ale ceny leków osiągnęły poziom absurdalny.
Media często opisywały wycieczki amerykańskich pacjentów po tanie leki do Kanady. Pod koniec lipca były pretendent na urząd prezydenta USA Bernie Sanders udał się z grupą 15 osób chorych na cukrzycę do Windsor w Kanadzie. Fiolka insuliny kosztuje tam równowartość 30 USD, gdy w USA taka sama fiolka kosztuje 340 USD. Według obecnych regulacji amerykańscy pacjenci mogą kupić w Kanadzie porcję insuliny na 90 dni.

Jak już powiedziano zadłużenie we własnym pieniądzu jest względnie "bezpieczne" jako że we własnym pieniądzu rząd nie może zbankrutować. Natomiast kryzys zadłużenia zagranicznego jest najgorszym rodzajem kryzysu gospodarczego. Argentyna jest krajem bardzo zadłużonym zagranicznie i dość regularnie zalicza kolejne bankructwa. Inflacja utrzymuje się obecnie na poziomie 55% ! W poniedziałek 12.08.2019 roku argentyńskie peso względem dolara maksymalnie straciło 29.3% swojej wartości. Inwestorów - spekulantów negatywnie zaskoczyły wyniki prawyborów, które wskazują, że obecny neoliberalny prezydent może utracić władzę. Argentyńczycy nie chcą już polityki cięć, oszczędności i recesji.
Inwestorzy zagraniczni i MFW popierają obecnego prezydenta Macriego, mimo że jego polityka wywołała głęboką recesję i wielką inflację. Macri twierdzi, że jego polityka reform wolnorynkowych w końcu "znormalizuje" gospodarkę. Macri to taki szkodnik jak nasz Balcerowicz.

W przeszłości europejscy imigranci zbudowali potęgę USA. Ale obecnie biedni imigranci rujnują ten kraj. Grupa Hispanic praktycznie nic nie wnosi do rozwoju gospodarczego USA a prawdopodobnie mu szkodzi.
Za prezydentury Baracka Obamy z USA deportowano rekordowe wówczas 2,5 mln imigrantów.
Prezydent Trump zapowiedział usunięcie z USA milionów nielegalnych imigrantów, których może być około 12 milionów. „Jeśli nielegalni imigranci są niezadowoleni z warunków w zbudowanych naprędce, lub przystosowanych ośrodkach przetrzymywania, to po prostu powiedzcie im, żeby nie przybywali. Wszystkie problemy rozwiązane!” – napisał Trump w lipcu na Twitterze. Wcześniej napisał: "W przyszłym tygodniu ICE (Agencja ds. Imigracji i Ceł) rozpocznie proces usuwania milionów nielegalnych obcych, którzy bezprawnie przedostali się do Stanów Zjednoczonych. Będą usunięci tak szybko jak przybyli"
USA ograniczą prawo stałego pobytu dla niesamodzielnych ekonomicznie imigrantów. Administracja USA wydała 12.08.2019 roku obszerne kilkuset stronicowe rozporządzenie wykonawcze, zgodnie z którym osobom korzystającym z pomocy publicznej w USA trudno będzie uzyskać prawo stałego pobytu w tym kraju. Będzie ustalane, jakie dochody mają imigranci przebywający już legalnie w USA i ci, którzy starają się o zieloną kartę. Będzie sprawdzane także ich wykształcenie oraz dostęp do publicznej pomocy, np. ubezpieczeń Medicaid dla ubogich, bezpłatnych kuponów na artykuły żywnościowe lub dotowanych przez władze mieszkań.
Nowe zasady zmierzają do zahamowania napływu biednych i niewykształconych imigrantów i usunięcia ich z kraju. Władze oczekują aby imigranci byli wysokiej jakości, samowystarczalni i nie drenowali budżetów.
USA tak jak każde suwerenne państwo mają prawo do kształtowania swojej polityki imigracyjnej. Wtargnięcie na obszar państwa jest przestępstwem podobnie jak nieopuszczenie go po wyznaczonym czasie. Imigranci nielegalnie przebywający na terenie USA nawet kilkadziesiąt lat mogą być natychmiast legalnie usunięci z USA. Polityka Trumpa ma przeciwników i zwolenników.
Wydarzenia w USA mają spory wpływ na stosunki w świecie. Problemy budżetów mogą skłonić państwa europejskie do usuwania nielegalnych ale także legalnych ale niesamodzielnych ekonomicznie imigrantów.

2 komentarze:

  1. Mam wrazenie, ze niedocenia Pan mozliwosci bankrutstwa panstwa zadluzonego wewnetrznie. Oczywiscie, jezeli rzad kontroluje polityke emisyjna banku centranego to moze wymusic na nim dodruk banknotow. Ale takie posuniecie wywola dewaluacja waluty narodowej a wiec konsekwencje dlugu wewnetrznego spadna na obywateli . Ci zostana zmuszeni do splacenia dlugu wewnetrznego droga podatku liniowego nalozonego automatycznie na ich oszczednosci. Mielismy tego przyklady za czasow PRLu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zbankrutować nie może ale zdestabilizować system, wywołać inflacje i kryzys oczywiście może. Ale taki kryzys to jest małe piwo przy kryzysie zadłużenia zagranicznego.

    OdpowiedzUsuń