czwartek, 15 sierpnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 115

Czy będzie kryzys w Chinach 115

  Ład międzynarodowy okazuje się kruchy.
Korea Południowa postanowiła usunąć Japonię z listy krajów uprzywilejowanych handlowo, w odpowiedzi na taki sam ruch Japończyków. Nastąpił definitywny koniec wolnego przepływu dóbr między tymi krajami.
Prezydent Trump: "Jeśli będzie trzeba, USA wyjdą z WTO. Wiemy, że oszukują nas od lat”
Trwają przepychanki. Dziś nie wiadomo kto wygra. Jeden drugiego chce wypchnąć za burtę.

Koncern Huawei musi być bardzo silny technologicznie skoro globalna propaganda Imperium Dobra atakuje go prawie codziennie.
"Zatrudnieni przez Huawei fachowcy współpracujący ze służbami bezpieczeństwa w Ugandzie i Zambii przechwytywali szyfrowane wiadomości i śledzili ruchy przeciwników politycznych tamtejszych władz" - podał w środę 14.08.2019 "Wall Street Journal". To niemal klasyczny fake news. "WSJ" zastrzegł jednak, że w trakcie prowadzonego przez gazetę dochodzenia NIE wyszły na jaw jakiekolwiek dowody świadczące, że władze Chin szpiegowały w Afryce lub że działalność taka była prowadzona na ich polecenie, ani też że kierownictwo Huawei w Chinach wiedziało o niej, zlecało ją lub wyrażało na nią zgodę.

USA mieszają w Hongkongu ze wszystkich sił. W środę 14.08.2019 rzeczniczka Departamentu Stanu oświadczyła że USA są "głęboko zaniepokojone" ruchami chińskich sił paramilitarnych wzdłuż granicy z Hongkongiem. Zaapelowała do wszystkich stron konfliktu w Hongkongu o spokój. Zdaniem Departamentu Stanu antyrządowe demonstracje w Hongkongu odzwierciedlają "rozległe i uzasadnione obawy o erozję hongkońskiej autonomii".
Przeprowadzenie na Ukrainie zamachu stanu kosztowało USA 5 mld dolarów. Ciekawe ile płaca w Hongkongu ?

Stopa obciążenia demograficznego to ilość osób w wieku emerytalnym 65+ podzielona przez ilość osób w wieku 25-65 lat czyli potencjalnie (!) pracujących. Według prognozy ONZ niektóre kraje czeka koszmar. Drapieżna walka pokolenia pracującego z emerytami o podział produktu. Chiny obecnie mają komfortowe, niewielkie obciążenie demograficzne. Jeszcze niewielkie obciążenie ma też Polska. Koszmar rozpoczyna się w Japonii czy Włoszech.
Obecnie trudno wyobrazić sobie sytuacje gdy 100 osobowa grupa potencjalnie pracujących ( realnie będzie pracować w tej grupie 85 osób ) ma utrzymać 85 emerytów. Jeden pracownik będzie musiał utrzymać siebie, swoje dzieci i jednego emeryta. To jest niewykonalne.
Japonia, Chiny, Korea upatrują ratunku w głębokiej automatyzacji a w tym robotyzacji i Sztucznej Inteligencji oraz akumulacji ogromnych środków w infrastrukturę i w inwestycjach w BIZ i obce długi aby obcy pracowali w przyszłości na emerytów.
Oczywiście nie sposób sobie wyobrazić nadchodzącego koszmaru. Rozwiązaniem będzie mocne wydłużenie wieku emerytalnego, limitowanie staruszkom opieki zdrowotnej, niskie emerytury skracające wraz z opieką zdrowotną życie i szybka eutanazja emerytów nie posiadających dzieci.

Ludzki mózg jest w stanie poprawnie zintegrować w całościowy obraz sytuacji dane z docierających z ciała sensorów tylko jeśli mózg wcześniej miał do czynienia z taką samą sytuacją lub chociaż podobną.
Jedna z matek – Japonek która przeżyła 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki nuklearny atak przez chwilę pomyślała że mocno oślepiło ją Słońce i szybko poczuła miłe ogarniające ją ciepło aż zobaczyła gwałtownie płonące na huśtawce jej dziecko po małej chwili zgaszone potężnym niszczycielskim podmuchem.
Dotychczas w historii ludzkości nie żyło się długo i osób starych było mało. Stąd trudno sobie wyobrazić jakie rozwiązania będą najlepsze.

Kryzys demograficzny resetuje wszelkie lokalne aktywa.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/domy-w-japonii-traca-na-wartosci/1jbqxyb
"W tym kraju domy całkowicie tracą swoją wartość.
Domy w Japonii pustoszeją. Obecnie może być ich nawet aż 8 mln (13 proc. wszystkich domów na rynku). Żeby je wyburzyć, trzeba mieć środki na sprowadzenie odpowiedniego sprzętu, a bardziej opłaca się inwestować w nowe. Rynek wtórny praktycznie nie istnieje, bo w cenie są tylko te największe i najlepiej wykonane nieruchomości.
W Japonii domy przestają być zabezpieczeniem i lokatą kapitału. Z wyliczeń analityków nieruchomości wynika, że przeciętnie dom staje się bezwartościowy w tym kraju po 22 latach od wybudowania. Wyliczenia dziennika "Nikkei" z początku 2016 roku wskazują, że od 1969 roku, momentu sporządzania pierwszych raportów o stanie rynku nieruchomości w Japonii, mieszkańcy kraju stracili na nieruchomościach 500 bln jenów (ponad 4,6 bln dolarów)...
Dom nie jest lokatą kapitału, dlatego oszczędza się dosłownie w skarpetach. W japońskim wymiarze mogą być to materace czy specjalne szafki, ale i tak pieniądze trzyma się w domach. Państwo w postaci emerytury nie zapewni godziwego poziomu życia, inwestowanie w fundusze może okazać się bezproduktywne, domu się i tak nie sprzeda, dlatego nic w Japonii nie było w stanie zastąpić prawdziwej gotówki. Co również tworzy kolejny problem, bo oszczędności upychane w szafkach nie pracują i nie nakręcają koniunktury. "

Najgorszym kryzysem jest kryzys zadłużenia zagranicznego. Dyktatura lub demokratycznie wybrany rząd chcąc utrzymać się przy korycie i czerpać z korupcji frukta władzy zapożycza się zagranicznie. Z uzyskanych środków wypłaca nienależne wysokie emerytury, nienależne wysokie pensje sektorowi publicznemu, jawnie dotuje wybrane firmy i sektory a niejawnie wysokim kursem śmieciowego pieniądza dotuje całą gospodarkę, finansuje import ( w tym import firm z BIZ )buduje potrzebną i niepotrzebną infrastrukturę, pozwala na zagraniczne zadłużanie się obywateli choćby hipoteczne we frankach szwajcarskich.
Spekulanci liczą na odsetki od długu i przyrost wartości – kursu śmieciowego pieniądza. Ci którzy pierwszy uciekną z ogarniętego paniką rynku dłużnika dużo zarabiają.
Kryzys zadłużenia objął nie tylko PRL epoki edwardiańskiej ale też m.in. kraje Ameryki łacińskiej. W 1982 roku długi ( w dolarach ) miała Brazylia (92,2 mld ), Meksyk (86,6 mld ), Argentyna (32,1 mld ), Wenezuela (32,1 mld ), Chile (17.3 mld ). Mimo iż wierzyciele odpuścili później część długów żaden z tych krajów nie jest obecnie zdrów ekonomicznie mimo pozorów.

Równie niebezpieczne jak państwowe długi zagraniczne mogą być niektóre Bezpośrednie Inwestycje Zagraniczne. Państwa poważne a w tym Chiny byle jakich inwestycji zagranicznych w ogóle do siebie nie wpuszczają. Sprawa ta w Polsce jest nierozumiana i brak jest publikacji na ten temat.
Rozbierzmy więc sprawę na detale pierwsze.

Zachodnia firma matka zakłada w Polsce spółkę córkę na przykład spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością obejmując 100% kapitału. Mata udziela córce pożyczki, z reguły na wysoki procent. Córka z pożyczki finansuje zakupy do swojej firmy. Po mocno zawyżonych cenach transakcyjnych córka może kupować od podmiotów zależnych matki. Celem tego działania jest niepłacenie w przyszłości podatku CIT w Polsce.

Córka musi spłacić matce zaciągnięte długi i na bieżąco wypłacać „zysk” z operacji w twardej walucie a nie śmieciowej złotówce.
-Sytuacja jest bardzo zła jeśli córka importuje zaopatrzenie a towar sprzedaje w Polsce. Spółka córka zarobione złotówki zamienia na walutę w banku centralnym aby zapłacić za import zaopatrzeniowy i płacić matce w walucie ! Powstają PAŃSTWOWE długi zagraniczne ! Polska musi się zagranicznie zadłużać aby wymieniać złotówki na twardą walutę, której żąda córka z BIZ.
-Lepsza jest sytuacja gdy córka tylko wykorzystuje polską tanią siłę roboczą w montowni. Od matki prowadzącej zaopatrzenie i sprzedaż eksportową córka dostaje walutę na wypłaty dla pracowników którą zamienia na złotówki i płaci pracownikom. Bank Centralny z uzyskanej waluty może finansować import i spłacać rekami rządu zadłużenie zagraniczne.

-Pożądana jest inwestycja produkcyjna która z miejscowych surowców i siły roboczej zrobi drogi, technologiczny towar eksportowy.

Byle jakich inwestycji zagranicznych, które narobią kłopotów, nie wolno do siebie wpuszczać ! Byle jakie są inwestycje w bankowość i ubezpieczenia gdzie taniutkie jest miejsce pracy generujące zagraniczne zadłużenie. Byle jakie są inwestycje świadczące lokalne usługi na przykład telekomunikacyjne, również generujące zagraniczne zadłużenie.

BIZ mogą generować długotrwały wypływ pieniędzy z gospodarczego krwiobiegu czyli zadłużenie zagraniczne i bankructwo. Kapitał w BIZ jest makabrycznie drogi. Według szacunku każe on sobie w Polsce płacić ponad 18% rocznie !

Dynamika kryzysu zadłużenia zagranicznego spowodowanego przez zadłużenie państwowe i przez BIZ jest tylko pozornie inna. Tak czy owak zadłuża się państwo. Szkodliwe, pasożytnicze BIZ powoli wykrwawiają lokalną gospodarkę i zagraniczny dług PAŃSTWA narasta i narasta.
Obrót zdarzeń w sytuacji gdy wycofa się pierwszy duży zagraniczny pożyczkodawca - spekulant jest szybki jak to widać na ostatnim przykładzie Argentyny.
Spekulanci wiedzą że gospodarcze bajki głoszone są przez propagandzistów na użytek wewnętrzny. Iluzji nie da się generować w nieskończoność. Bajki są weryfikowane przez chłodną rzeczywistość rzucającą dłużnika na kolana.
Słaba gospodarka ma mieć słaby pieniądz a umacnianie go pożyczoną twardą walutą jest głupotą.

Chiny rozsądnie filtrowały BIZ nie wpuszczając byle czego do siebie. BIZ w Chinach stanowią około 1100 mld dolarów a więc niewiele jak na wielkość PKB. Generalnie nie generują one zadłużenia zagranicznego i niebezpieczeństwa destabilizacji chińskiego pieniądza i systemu gospodarczego.

Obecnie w Szanghaju przeciętne wynagrodzenie wynosi około 1400 USD, czyli 260% tego co 10 lat temu. Amazon przywykły do okradania pracowników uważa że w Chinach jest „za drogo”
N.B. Amazon w całym świecie płaci marnie i cieszy się zasłużenie złą opinią

1 komentarz: