czwartek, 15 sierpnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 114

Czy będzie kryzys w Chinach 114

United States Trade Representative poinformowało 13.08.2019 roku, że na niektóre towary wprowadzenie ogłoszonych przez prezydenta Trumpa ceł, które miały być pierwotnie wprowadzone 1 września, zostanie opóźnione do 15 grudnia czyli o 3,5 miesiąca. Na liście tej znalazły się m.in. telefony komórkowe, laptopy, zabawki, konsole i ubrania. Natomiast produkty związane z bezpieczeństwem i zdrowiem w ogóle mają zniknąć z listy taryfowej. Chodzi o to aby amerykanom nie psuć podwyższonymi cenami świątecznego nastroju. Wywołana decyzją poprawa nastroju na rynkach spowodowała umocnienie dolara oraz odpływ kapitału z bezpiecznych aktywów do bardziej ryzykownych.

W pierwszym półroczu przychody koncernu Huawei zwiększyły się o 23,2 % rok do roku. Sprzedaż smartfonów, również pod marką Honor, wzrosła o 24 % do 118 mln sztuk. Za wzrosty odpowiadał przede wszystkim rynek chiński. Natomiast udział Huawei w europejskim rynku zmniejszył się do 18,8 % z 22,4 % rok wcześniej - prawdopodobnie skutkiem wprowadzonych przez USA sankcji. Aż 17% spadek sprzedaży w Europie odnotował Apple. Na europejskim rynku smartfonów króluje Samsung, który po wzroście sprzedaży o 20 % ma około 41 % udział w rynku. Chińskie Xiaomi na pozycji czwartej, zwiększyło sprzedaż na europejskim rynku aż o 48 % ! Chińczycy na europejskim rynku mają się więc całkiem dobrze. To co stracił Huawei odwojował Xiaomi. Natomiast niewyróżniające się funkcjonalnością wyroby Apple są po prostu za drogie.

Koreański Samsung prowadzi ambitne prace badawcze i poszukiwawcze w dużej skali o czym świadczy ilość jego patentów. Także potęgą w D&R staje się LG.

Ilość patentów uzyskanych w USA, 2018
IBM: 9088
Samsung: 5836
Canon: 3206
GE: 2769
Intel: 2728
Alphabet: 2597
LG: 2473
Microsoft: 2385
Qualcomm: 2300
Apple: 2147
Dell: 2136
(Intellectual Property Owners Association)

Polska podobnie jak Korea i Chiny jest beneficjentem być może kończącej się fali globalizacji. Korea i Chiny chcąc wykorzystać historyczne okienko szans rozwojowych stawiają na naukę oraz D&R.
Natomiast skorumpowana, szemrana polska „nauka” pogrążą się coraz bardziej przepalając miliardy na „badania”.
Poniżej fragment spisu treści doktoratu Jacka Kochanowskiego (Instytut Socjologii UW): „Przemiany tożsamości gejów. Analiza genealogiczno-dekonstrukcyjna”. Jednym z recenzentów był prof. Ireneusz Krzemiński.
Polska pokomunistyczna „nauka” i edukacja są zgangrenowane. Są kamieniem u szyi Polski. Nauczycielskie pensum w Polsce ( około 470 godzin rocznie ! ) jest najniższe w grupie krajów OECD i prawdopodobnie jest najniższe w świecie. Jest o 33% niższe niż średnia w OECD.
Jeszcze słowo o "potędze" amerykańskiej cyfrowej ekonomi co to głównie przepala -przejada miliardy dolarów.
Wikipedia: "Tumblr – platforma mikroblogowa. Pozwala użytkownikom tworzyć wpisy w kategoriach: tekst, obrazek, klip wideo, plik dźwiękowy, link, cytat, dialog."
W maju 2013 roku Yahoo z nieznanego powodu drogo kupiło Tumblr płacąc 1.1 mld dolarów. Z nieznanych powodów Verizon kupił Yahoo za 4.5 mld dolarów w 2017 roku. W poniedziałek 12.08.2019 podano ze Tumblr został sprzedany firmie Automattic Inc za poniżej 10 mln. Okazało się że taniej niż za 3 mln dolarów. W ciągu 6 lat inwestycja straciła ponad 99.7% wartości. Za 3 mln dolarów można obecnie kupić dom jednorodzinny w Nowym Jorku lub San Francisco.

W Hongkongu trwa kryzys polityczny o podłożu gospodarczym. Chiny grożą i zapowiadają "przywrócenie porządku" siłą. Zduszenie protestów w Hong Kongu oznacza jednak pożegnanie się z szansą na pokojowe odzyskanie Tajwanu. Widok krwawej masakry zniechęci też innych do budowy "jedwabnego szlaku"
Problem Chin z potężnymi demonstracjami w Hong Kongu robi się coraz większy. Chiński rząd bezwarunkowo poparł szefową administracji Carrie Lam, gdy ta nie wyrażała gotowości spełnienia któregokolwiek postulatów demonstrujących. Praktycznie codziennie odbywały się demonstracje, na które zwoływano się z małym wyprzedzeniem przez rożne aplikacje. 9 sierpnia protesty zaczęły się także w hali lotniska Chek Lap Kok, skutkiem czego wyłączono je z użytku.
Naprzeciw demonstrantów stają oddziały policji oraz bojówki. Nie wiadomo kto bojówki organizuje. Równie dobrze może to być wielki biznes jak i władze z Pekinu.
Problem Hong Kongu jest poważny jako że władze Chin konsekwentnie stawiają na rozwój przyległej chińskiej metropolii Shenzen. W 2018 roku Shenzhen po raz pierwszy przerosło postkolonialnego sąsiada pod względem ekonomicznym. Gospodarka Hongkongu warta jest 363 mld dolarów a Shenzhen już ponad 365 mld. Zmiana lidera gospodarczego regionu tak naprawde jest powodem protestów dodatkowo podżeganych przez USA. Chińskie firmy nie potrzebują już pośredników handlowych z Hong Kongu bowiem same zdobyły rozeznanie na zachodnich rynkach. Potrzebnej wiedzy i wsparcia dostarcza chińskim koncernom sam rząd Chin i jego agendy.

Chińczykom Hongkong kojarzy się ze „stuleciem hańby”. W 1842 podpisano w Nankinie upokarzający Chiny kolonialny traktat kończący pierwszą wojnę opiumową. Jednym z jego postanowień było przejęcie przez Brytyjczyków Hongkongu. Później Hongkong powiększył swój obszar o "Nowe Terytoria" W 1898 podpisano umowę 99 letniej dzierżawy tych terytoriów przez Wielką Brytanię. W XX wieku Hongkong był pomostem gospodarczym między zachodem a komunistycznymi Chinami. Teraz pomost staje się zbędny.
Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy w 1997 roku. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz