czwartek, 22 sierpnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 122

Czy będzie kryzys w Chinach 122

  Czy wojna o ziemie państw dotkniętych kryzysem demograficznym ma obecnie jakiś sens ? Czy Chiny mogą chcieć siłą zająć rosyjską Syberię ?
Celem polityki nazistowskiej w czasie II Wojny było utworzenie "Wielkiej Rzeszy Niemieckiej" ( Großdeutschland ) jednolitej narodowo i zamieszkanej tylko przez czystych rasowo Niemców. Problemem był brak Niemców do osiedlenia na podbitych terenach. W okresie 1939-1941 Niemcy przesiedlili z Łotwy i Estonii około 69-77 tysięcy Niemców bałtyckich a z Litwy 51-54 tysięcy Niemców z czego większość osób trafiło na tereny Kraju Warty czyli Wielkopolski oraz Pomorza.
"Kiedy otworzyliśmy drzwi, paliło się tam światło. Na stole stało jedzenie i szklanki z wystygłą herbatą, a w łóżeczkach dziecięcych była rozrzucona pościel. Domyśliliśmy się, że wysiedlenie musiało być bardzo gwałtowne, odbyć się wieczorem, kiedy dzieci już spały, a dorośli jedli kolację. Najchętniej byśmy stamtąd uciekli, ale dokąd?" - wspominał przesiedlony Niemiec bałtycki.
Z badania przeprowadzonego przez TNS Emnid na zlecenie Fundacji Bertelsmanna w 2016 roku wynika że dwie trzecie Niemców nie ma nic przeciwko osiedlaniu się Rosjan w ich kraju, mieszkaniu w tej samej okolicy i wspólnej pracy. Osadnicy na pustoszejących terenach byłego NRD są mile widziani.
Prowadzenie wojny jest bardzo kosztowne a jej wynik jest zawsze niepewny. Lepiej jest po prostu kupić surowce wydobywane na danym terenie ( potencjalnie do podboju) niż toczyć o nie wojnę.

Chiny są największym światowym producentem i eksporterem metali ziem rzadkich ( REM ). Dominują też w nowoczesnej technologi produkcji REM. Dodać jednak należy że są to technologie brudne a więc uciążliwe środowiskowo i zachodnie koncerny chętnie lokują zakłady produkcyjne w III Świecie
Tabele ( za http://www.metall.com.cn/facts.htm ) pokazują zastosowania REM.
Jak widać z tabeli REM znajdują liczne zastosowania cywilne i militarne. Przeciętny smartfon zawiera 0.3-0.4 grama REM i ich koszt jest mało istotny. Szczególnie dużo REM zawierają nowoczesne militaria.
-Myśliwiec F-35 ma około 417 kg REM
-Niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke DDG-51 zawiera około 2.3 tony REM.
-Wielozadaniowy okręt podwodny SSN-774 klasy Virginia zawiera około 4.2 tony REM.
Na rysunku ( za https://newtimes.pl ) pokazano zastosowania REM w samochodzie hybrydowym Toyota Prius.
 Przewidywane światowe zapotrzebowanie ( za https://web.mit.edu/ ) na REM będzie rosło.
Oczywiście Chiny w ramach wojny handlowej mogą ograniczać eksport REM dla firm amerykańskich. Z tego względu zachodnie firm już dekady prowadza różne badania i inwestycje wydobywcze i produkcyjne.

4 komentarze:

  1. Dzień Dobry,

    W "Czy będzie kryzys w Chinach 122" skorzystał pan z grafik z mojego artykułu o metalach ziem rzadkich, bez podania źródła. Mogę to rozpoznać bo odpowiednio je przeedytowałem dla swoich potrzeb. Proszę o usunięcie albo podpisanie każdej linkiem do mojego artykułu: https://www.bogaty.men/metale-ziem-rzadkich-czyli-budulec-wojenny-high-tech/

    Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień Dobry

      Przykładowo zdjęcie Toyoty Prius w Pana artykule ma rozmiar 246.03 kb i jest plikiem PNG identycznym ze zdjęciem w artykule w https://newtimes.pl Niczego Pan nie zmienił.
      Natomiast narzędzie Google zmieniło mi oryginalny obraz z artykułu i ma on rozmiar 256,28 kb i zupełnie inny rozmiar w pixelach.

      Tabela z metalami REM jest wzięta wprost ze strony producenta.
      Nie sprawdzałem czy Pana ja edytował bo nie widzę po temu potrzeby.
      Uważam ze zawsze należy podać pierwotne zródło informacji.

      Pozdrawiam

      Usuń
    2. W temacie ilustracji wystarczy drobna zmiana jednego odcienia w pasmie RGB celem stworzenia sygnaturki i odpowiednia kompresja. Autor udowodni bez problemu, a nikt inny nie zauważy jeśli nie wie czego szukać.

      Widzę tu jednak jeszcze jeden problem. Przytacza pan dane wolumenowe i przykłady zastosowań, które pochodzą ze źródeł anglojęzycznych i w języku polskim pojawiły się po raz pierwszy właśnie dzięki mojej publikacji.

      Nie podając linka, przypisuje pan sobie zasługę za moją ciężką pracę.

      Czy tu także uważa pan że sprawa jest jak najbardziej w porządku?

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń