środa, 6 stycznia 2016

Automatyzacja i szok przyszlosci 28

Automatyzacja i szok przyszlosci 28

 Modernizacja systemu gospodarczego jest procesem ciaglym. Moze jednak przebiegac szybciej lub wolniej z zaleznosci od intensywnosci i sensownosci procesu inwestycji.
Od wielkosci Polskich inwestycji ( nie mylic z inwestycjami na terytorium Polski ) zalezy jak nowoczesny, zautomatyzowany i wydajny bedzie aparat wytworczy pracujacy na Polakow.
GUS opublikował dane o środkach trwałych w Polskiej gospodarce na koniec 2014 roku.
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/srodki-trwale/srodki-trwale-w-gospodarce-narodowej-w-2014-roku,1,12.html

Wartosc srodkow trwalych w sektorze prywatnym wyniosła 1964 mld a w sektorze publicznym 1294 mld złotych. Dwie trzecie srodkow ogolem w gospodarce to budynki.
W 2014 inwestycje wyniosły 251 mld złotych i były o 9.5% wyższe niż w 2013 roku.
Środki trwałe są w połowie zuzyte i umorzone (45,4%), w rolnictwie, górnictwie i przemyśle przetwórczym, stopień umorzenia przekracza 50%, a w rolnictwie wynosi 74%.
Wartosc wszystkich srodkow trwalych w przemysle prywatnym wynosi 729 mld, w tym w przetworstwie przemyslowym 537 mld
złotych.
Miejsca pracy w nowoczesnym, zautomatyzowanym przemysle sa bardzo drogie. Z wartosci srodkow w prywatnym przmysle ( ledwie 537 mld złotych ) wynika ze w Polsce raczej nowoczesnych i wydajnych miejsc pracy jest niewiele. Zachodnie firmy w Polsce zatrudniaja Polska sile robocza tam gdzie duzy jest w produkcji wymagany naklad pracy recznej.

Miedzynarodowa ujemna pozycja inwestycyjna Polski zalezy od kursu złotowki i obecnie wynosi okolo -2150 mld złotych. Kwota jest potezna ( wrecz szalona ale to podsumowanie 25 lat szalenstw nadwislanskiego neoliberalizmu ) na tle srodkow trwalych w przemysle.

Taki kraj jak Polska ( to znaczy Polskie firmy ) moze bez trudu i ograniczen kupic przemyslowe technologie 8-10 letnie. Nowsze technologie mozna kupic tylko w duzej kompletnej inwestycji zamowionej u zachodniego czy japonskiego koncernu. Przykladowo gdyby PKN Orlen chcial w Mitsubishi Heavy Industry zamowic kompletna instalacje petrochemiczna "pod klucz" za miliard dolarow to otrzyma duzo nowoczesnych rzeczy, ktore nie sa sprzedawane osobno.
Tak wiec z punktu widzenia modernizacji krajow peryferyjnych nie wyglada to optymistycznie. Wazna jest wielkosc zamowienia. Chiny przy poteznym zamowieniu nie tylko dostana najnowsza technologie ale tez moga po preferencyjnej cenie kupic licencje na jej produkcje i otrzymac pomoc technologiczna.

"Inteligentne" programy komputerowe uzywane sa do spekulacji walutami. Fluktuujące bez powodu ( niesztywny rynkowy kurs waluty jest dla gospodarki dobrym rozwiazaniem ) wartości walut zaburzaja procesy gospodarcze i sa bardzo szkodliwe. Spekulanci odnoszac konkretne korzysci ( takze kosztem drobnych spekulantow - leszczykow ) wyrzadzaja duzo wieksze szkody gospodarce. Sztuki wyprawiane z walutami naleza do największych barier wzrostu gospodarczego w III Swiecie. Szalejace kursy walut sa źródłem politycznej i ekonomicznej niepewnosci oraz korupcji. Kosztowne dla polskich firm okazaly sie opcje walutowe. Kosztowne sa dla naiwnych kredyty frankowe wziete gdy zlotowka stala bardzo wysoko.
Typowym przedstawieniem korupcyjnym byla sztuka wystawiona na poczatku lat dziewiecdziesiatych przez dr Mengele - Balcerowicza. Wystarczylo miliard dolarow zamienic na zlotowki i zaniesc je do banku na 100% lokate by po roku przy stalym kursie dolarow podwojone zlotowki zamienic na 2 mld dolarow.
Skoro spekulanci posilkuja sie programami komputerowymi do spekulacji to moze warto by w Polsce zainwestowac w zrobienie programu komputerowego do wspomagania decyzji NBP w przedmiocie kursu zlotego by byl on rownorzednym partnerem do atakujacych Polske wamiprow z Goldman Sachs. "Szokiem przyszlosci " byloby automatyczne oskubanie wampirow z GS przy probach spekulacji walutami.
Gracze na rynku Forex, wykorzystując dźwignię finansową, szybko traca "zainwestowany" kapitał. Widac z tego ze algorytm - program wampira GS, grajacy przeciw nim jest od nich sporo inteligentniejszy.

Prezydent Richard Nixon zniosł wymienialnosc dolara na złoto w 1971 roku. Wkrotce po tym konczy sie "złoty okres kapitalizmu". Czas duzych i stabilnych wzrostow PKB, malego rozwarstwienia i jednoczesnie duzych zyskow. Obecnie duze zyski ma wylacznie wampir - sektor finansowy.
Od czego czasu mamy wielka spekulacje i wielka ilosc rozmaitych kryzysow. Złoto wcale nie bylo takim barbarzyńskim reliktem jak to wyobrazal sobie Keynes.

Koncerny czuja ze nadchodza zmiany i przyszlosc ale nie zawsze wiedza jak je wykorzystac.
Samsung oferuje lodowke z 21,5" ekranem Full HD wbudowanym w jedną część drzwi. Wyświetla on obraz z wewnętrznej kamery i pracuje z komputerem dolaczonym do Internetu. Smartfonem mozna obejrzec co jest na polkach lodowki Ekran pokazuje np. aktualną prognozę pogody i kalendarz. Mozna uruchomic przegladarke internetowa, posłuchać internetowego radia, zrobić notatki.
Co w tym ma byc rewelacyjnego i uzytecznego to trudno powiedziec ? Moze o atrakcyjnosci zadecyduje dopiero "inteligentne" oprogramowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz