Innowacje czyli Dziewice w burdelu 9
Na koszty leczenia pacjentow skladaja sie glownie koszty lekarstw i sprzetu medycznego oraz wynagrodzenie personelu medycznego.
Nowoczesny i drogi sprzet medyczny czesto jest klasyfikowany w grupie towarow wysokiej technologi. Czesc zas lekarstw jest innowacyjna.
Wiele instytucji i organizacji ma wlasne definicje innowacji i innowacyjnosci. Definicja innowacji według OECD:
"Innowacja jest to wdrożenie w praktyce gospodarczej nowego albo znacząco udoskonalonego produktu, usługi lub procesu, w tym także wdrożenie nowej metody marketingowej lub organizacyjnej redefiniującej sposób pracy lub relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem.
Nowe rozwiązanie nie jest innowacją, dopóki nie ma ono praktycznego zastosowania. Innowacja może mieć charakter techniczny, marketingowy, organizacyjny lub procesowy"
PRL posiadal własne fabryki lekarstw. Technologie i fabryki kupowalismy przez zaprzyjaznione z blokiem wschodnim koncerny, z ktorymi wczesniej interesy robił ZSRR. Sprawy tez trzymano w scisłej tajemnicy i objete byly one calkowitym zakazem cenzury. Niemniej w dziedzinie farmacji mielismy tez wlasne niebanalne osiagniecia.
III RP postanowila polska farme za lapowki sprzedac za bezdurno, zachodnim koncernom, ktore w czesci fabryki zamienily w magazyny i w dzialy konfekcjonowania gotowych juz lekarstw.
Produkcja lekarstw w swiecie jest bardzo wysoko rentowna zas Big Pharma jest przemyslem innowacyjnym a przynajmniej za taki jest uwazana.
Opracowanie nowego lekarstwa trwa ponad 10 lat. Prototyp leku jest nastepnie badany na malej grupie ochotnikow a w razie dobrych rezultatow na wiekszej grupie ludzi. Opracowane wyniki badan wskazujace na wysoka skutecznosc terapeutyczna i malo szkodliwe szkutki uboczne przedstawia sie rzadowym agencjom do spraw lekow i zywnosci. Agencje studiuja dokumentacje starajac sie znalezsc punkty mogace podwazac wiarygodnosc badan na ludziach. Niektore badania i procedury musza byc powtorzone lub uzpelnione. W koncu agencje dopuszczaja lub nie, lek do sprzedazy. Ale badania leku trwaja nadal aby ewentualnie moc go szybko wycofac z obrotu gdyby ujawnione w skali masowej skutki uboczne byly zbyt duze. Badanie lekow przez siec placowek na calym swiecie sa poteznym i skomplikowanych przedsiewzieciem organizacyjnym w ktorym uzywa sie najnowszyych narzedzi , takze informatycznych.
Dlaczego badania lekow sa tak trudne i kosztowne.
Autorzy raportu opublikowanego w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie medycznym “Journal of the American Medical Association” przeanalizowali skutki działania 548 specyfików zatwierdzonych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w latach 1975-2000. Okazało się, że aż 56 preparatów było niebezpiecznych dla życia lub zdrowia, 16 wycofano z rynku, 45 opatrzono ostrzeżeniami dla lekarzy, wskazującymi, iż w pewnych warunkach te środki mogą być toksyczne.
Niedawno smiercią jednej osoby i hospitalizacją pięciu innych zakończył się we Francji kliniczny test eksperymentalnego leku przeciwbólowego. W testach, w prywatnym laboratorium klinicznym Biotrail w Rennes, wzięło udział 90 osób.
Dziesięć lat temu do wypadku doszło w Wielkiej Brytanii. Sześciu zdrowych mężczyzn trafiło do szpitala z niewydolnością wielonarządową, po tym jak poddali się badaniom pierwszej fazy prototypu leku.
W 2004 roku wycofamo lek Vioxx, który miał leczyć zapalenie kości i stawów. Okazało się, że powaznie zwiększa on ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu u pacjentów.
Z obrotu po dwoch latach sprzedazy wycofano tez Ceriwastatyne, majacą obniżac stężenie cholesterolu we krwi. Skutkiem jej stosowania zmarło ponad sto osób w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej.
Wycofano tez preparat na otyłość Izolipan. Likwidował on wprawdzie uczucie głodu, ale u części pacjentów wywoływał depresję. Lek uszkadzał też serce doprowadzajac do nieustalonej ilosci zgonow.
Wycofano lek przeciwalergiczny Histamal, ktory miał likwidować alergie. W połączeniu z innymi lekami wywoływał liczne działania niepożądane. Uszkadzał serce i cały układ krążenia.
Tufts Center z Bostonu podaje że koszt opracowania i wprowadzenia na rynek nowego leku wynosi przeciętnie 2,87 mld dolarow. Deloitte Centre w Wielkiej Brytanii szacuje koszty na 1,4 mld dolarów, ale uzywa innej metody do wyliczen kosztow.
Ceny nowych lekarstw sa czesto szokujaco wysokie. Zachodnie rzady daja swoim firmom farmaceutycznym potezne ulgi podatkowe majace je wspomagac w opracowaniu nowych lekow. Za zachodzie Big Pharma jest widziana jako doskonaly biznes, takze eksportowy, dajacy wysokie wynagrodzenia pracownikom i pchajacy gospodarke technologicznie do przodu.
Panstwa rozwijajace sie do problemu bardzo wysokich cen lekow maja dwa podejscia.
Indie i Brazylia maja duzy wlasny przemysl farmaceutyczny produkujacy w duzych ilosciach tanie leki generyczne czyli odtworcze. Bywa i tak ze nie gorszy ( bywa ze jest czystszy i lepszy ! ) generyk jest STO razy tanszy niz oryginalny lek oferowany przez koncerny zachodnie. Reakcją zachodnich koncernow w III swiecie jest korumpowanie urzednikow rzadowych i faktyczne uniemozliwianie zakupow generykow. Rzady szkodza swoim obywatelom ktorych nie stac na lekarstwa za kilkadziesiat tysiecy dolarow mimo iz mogliby sie wyleczyc lekarstwami STO razy tanszymi , ktore nie sa jednak wprowadzane na rynek droga blokady korupcyjnej.
www.ft.com/cms/s/0/ce7f059a-d86c-11e4-8a68-00144feab7de.html
"Under fire over the high price of its Hepatitis C treatment Sovaldi, Gilead decided last year to make the drug available in 91 developing countries for $300 per bottle, or $900 per 12-week course – just 1 per cent of the medicine’s $1,000 per pill US sticker price.
According to the US-based biotech company, its decision – which permits a clutch of selected Indian drugmakers to produce and sell generic versions of Sovaldi in those markets – will give affordable access to the potentially life-saving treatment to patients in the world’s poorest countries."
Chiny z kolei ostro kontrolują koncerny farmaceutyczne pod katem rzeczywistych kosztow. Wytaczają zachodnim koncernom procesy antykorupcyjne. Trwa sprawa przeciwko GlaxoSmithKline.
Tymczaem w Polsce absolwenci biotechnologi moga robic kariery ... na zachodzie jako ze tam koncerny preznie dzialaja w laboratoriach a Polskich brak. A biotechnologia i przemysly biotechnologiczne to przyszlosciowe obszary innowacyjne.
Gro kosztow lekow dotyczy leczenia osob starszych. Im starsze spoleczenstwo tym wiekszy koszt lekow i problem.
Bardzo oplacalne jest posrednictwo w handlu lekami i posrednictwo finansowe. Widoczne na kazdej ulicy apteki i banki zerują na spoleczenstwie.
Tak wiec sytuacja budzetu Polski bylaby koszystniejsza i mniejsze bylyby dlugi krajowe i zagraniczne gdybysmy nawet na wlasne potrzeby dalej mieli "innowacyjne" firmy farmaceutyczne.
Padaja propozycje powolania Sejmowych Komisji Sledczych do roznych spraw. Sprawa prywatyzacji PZU odslonila nam doslownie morze korupcyjnej zbrodni. Moze by tak powolac Komisje Sledcza i Specjalnego Prokuratora ( plus tysiac jego zastepcow ) do hurtowego zbadania spraw prywatyzacji Polski ?
Zgodnie z Konstytucja sprawy korupcji prywatyzacyjnej sie nie przedawniaja bowiem zbrodniarze byli chronieni politycznie i nie mozna ich bylo wczesniej oskarzyc i sądzic.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz