sobota, 2 stycznia 2016

Wojna USA - Chiny ?

Wojna USA - Chiny ?

  Obecnosc w arsenalach supermocarstw wielkiej ilosci broni jadrowej o poteznej mocy razenia ze srodkami jej przenoszenia, sprawila ze Zimna Wojna nie przerodzila sie w goraca wojne.
Natomiast USA i ZSRR toczyly ze soba peryferyjne wojny przez posrednikow czyli proxy war. Jako wojne przez posrednikow nalezy tez widziec wojne domowa na Ukrainie zainscenizowana przez USA. Walcza tam przez posrednikow USA z Rosja do ostatniego Ukrainca.

Zimnowojenna doktryna strategii wojskowej, Mutual Assured Destruction (MAD) czyli Wzajemne Zagwarantowane Zniszczenie, przewiduje ze w przypadku wywiązania się konfliktu nuklearnego między dwiema stronami, dojdzie do calkowitej zagłady obu przeciwników. MAD opiera się ona na teorii odstraszania i na strachu obu stron.
Plany wojenne przewidywaly uzycie broni jadrowej przeciwko jednostkom wojskowym zwlaszcza operatorom wyrzutni rakiet balistycznych, skladom broni i amunicji, wezlom komunikacyjnym no i oczywiscie uderzenia terrorystyczne przeciw duzym miastom.
Dosc pozno podjeto symulacje skutkow uderzen jadowych duzej mocy przeciwko duzym miastom. Nawet pojedyncze nieintencjonalne, przypadkowe uderzenie oprocz ogromu ofiar smiertelnych i ciezko rannych , ktorym nie mozna udzielic pomocy, spowodowaloby potezny kryzys gospodarczy i spoleczny. W lepszej sytuacji sa mieszkancy malych miast czy terenow wiejskich.
Intencjonalne uderzenie musialoby odbyc sie z uzyciem wszystkich srodkow bowiem strony podejrzewaly ze przeciwnicy maja antyrakiety zdolne obronic sie przez niemasowych atakiem.

Czasy gdy dotychczasowemu hegenomowi wyrasta nowy kandydat do tronu sa bardzo niebezpieczne dla swiatowego pokoju. Hegemon jest okopany i utwardzony na swoich pozycjach i gleboko swiadomy wielkiego rozmiaru pasozytniczych korzysci jakie czerpie ze swojej uprzywilejowanej roli.
Stany Zjednoczone wyrosly na gospodarczego kolosa, znacznie wiekszego niz europejscy konkurenci juz okolo 1885 roku. Potrzebna byla jednak I i II Wojny Swiatowe aby brytyjski funt przestal byc swiatowa waluta rezerwowa. Juz I Wojna uczynila z Brytani dluznika USA. II Wojna pozbawila Brytyjczykow Imperium i dodatkowo ich zadluzyla. Nie brak argumentow za tym ze USA tak prowadzily wojne aby pograzyc Albion.
Miedzy 1885 rokiem a I Wojna minelo duzo czasu i USA raczej nie byly sklonne wywolywac swiatowej wojny o swiatowa hegemonie dlatego ze skupione byly na sobie. W przededniu I Wojny Niemcy byly najwieksza i szybko rosnaca gospodarka Europy. Mimo czynionych prob przypisywania Niemcom sprawczej roli I Wojny jest raczej jasne ze Niemcy wojny celowo nie wywolali ale Brytania w kazdej chwili mogła zapobiec wybuchowi tej okropnej wojny ale zdecydowanie nie chciala. W interesie Brytyjczykow bylo zniszczenie Europy Wojna.

Profesorowie Graham Allison i Douglas Dillon rozwazajac sprawe rosnacych poteg stworzyli ciekawa tabele.
http://belfercenter.ksg.harvard.edu/publication/25783/thucydides_trap.html
http://www.theatlantic.com/international/archive/2015/09/united-states-china-war-thucydides-trap/406756/


Jak widac nie zawsze w minionych  latach dochodzilo do konfliktu miedzy rzadzacym mocarstwem ( lub ich grupą ) a rosnacym w sile kandydatem do objecia rzadow.
Autorzy podaja zestawienie az 20 dziedzin - kluczowych wskaznikow gdzie Chiny juz goruja nad USA
"Manufacturer:
Exporter:
Trading nation:
Saver:
Holder of U.S. debt:
Foreign-direct-investment destination:
Energy consumer:
Oil importer:
Carbon emitter:
Steel producer:
Auto market:
Smartphone market:
E-commerce market:
Luxury-goods market:
Internet user:
Fastest supercomputer:
Holder of foreign reserves:
Source of initial public offerings:
Primary engine of global growth:
Economy:"

Dalszy wzrost Chin w dotychczasowym tempie sprawi ze Chiny beda mogly pozwolic sobie na skierowanie poteznych srodkow na prace badawczo - rozwojowe w dziedzinie obronnosci. Skutkiem tego beda niedlugo posiadaly w duzej ilosci bron zdolna w pewny sposob zneutralizowac sily morskie USA. Juz teraz powaznie mowi sie ze Chiny posiadaja rakiety zdolne przelamac zlozony system obrony lotniskowcow.
Przywódcy panstw w Azji zauwaza wypieranie USA jako dominującej siły z ich obszaru. Zajdzie pytanie czy w takiej sytuacji Chiny beda dalej pokojowym kolosem czy tez przyjma za swoja retoryke III Rzeszy i Cesarstwa Japonskiego. Chiny w calej swojej dotychczasowej histori nigdy nie byly wojownicze. Zatem USA moga sie tylko obawiac spadku swoje uprzywilejowanej roli w kazdej dziedzinie. Sasiedzi Chin beda musieli brac ich interes pod uwage. I to wszystko.
Nawet jesli blyskawiczny wzrost Chin oslabnie to i tak bedzie znacznie szybszy niz wzrost USA i w niczym nie zmienia to opisanej powyzej sytuacji.

W dziedzinie budowy rakiet przeciwlotniczych i przecirakietowych poczyniono spore postepy. Nadal jednak zestrzelenie rakiety jest bardzo trudne. Rakieta ktora z prawdopodobienstwem rzedu 0.99 zestrzeli samolot F-16, zniszczy rakiete z prawdopodobienstwem zaledwie 0.05-0.4 zaleznie od rodzaju przechwytywanej rakiety.
Tak wiec lotniskowiec z cala chmara towarzyszacych mu okretow nie jest sie w stanie obronic przez strona dysponujaca duza iloscia nowoczesnej broni. Rzecz zatem dotyczy w istocie sily ekonomi scierajacych sie stron.

W czasie Wojny o Falklandy-Malwiny użyto w 1982 roku nienowoczesnych wowczas francuskich pocisków Exocet (fr. latająca ryba). Argentyna użyła tych pocisków przeciwko okrętom brytyjskim. Wszystkie pociski trafily ale rakiety byly wadliwe i mniej wiecej glowica bojowa dzialala tylko w co drugiej, trzeciej rakiecie. Ale nawet niedopalone paliwo rakietowe spowodowało pozary atakowanych okretow. 165 kilogramowa glowica bojowa jest w stanie uszkodzic i wylaczyc z walki nawet duza jednostke.
W czasie wojny iracko-irańskiej w 1987 roku pilot irackiego samolotu Mirage F1 ostrzelał przez pomyłkę amerykańską fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry USS "Stark". Oba wystrzelone pociski trafiły w cel, ale tylko jeden eksplodował, powodując śmierć 37 marynarzy. Okręt amerykański został poważnie uszkodzony. Okret USS "Stark" miał w czasie ataku sprawne i aktywne wszystkie systemy obronne.
Pociski Exocet byly wystrzeliwane z okrętów nawodnych, podwodnych, samolotów, śmigłowców i wyrzutni brzegowych. Poddzwiekowe (0.93 Macha ) pociski lecialy na wysokosci 1-10 metrow nad morzem zaleznie od stanu fal. Pociski modernizowano aby zmninimalizowac mozliwosc wykrycia przez aktywne systemy radarowe ofiary. Radar pocisku pozniej aktywowano aby zaskoczona ofiara nie miala czasu na podjecie reakcji obronnej.

Od tych czasow udoskonalono rakiety ale takze systemy obrone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz