Innowacje czyli Dziewice w burdelu 7
Pierwsze ( w 1967 roku ) kontrollery elektronicznych ( ECU - Engine Control Unit ) systemow wtrysku paliwa do silnikow spalinowych wykonywano na tranzystorach. Kolejne wykonywano na ukladach scalonych ogolnego zastosowania. Potem na specjalizowanych ukladach analogowych a potem cyfrowych. Potem na coraz bardziej rozbudowanych mikrokontrollerach 8,16 i 32 bitowych, obudowanych wyspecjalizowanymi ukladami interfacow.
Wielkim producentem elektroniki pracujacym na potrzeby niemieckich i europejskich producentow samochodow jest Bosch. Niemiecki Bosch stosowal oczywiscie mikrokontrollery produkowane przez niemiecki Siemens a pozniej przez Infineon czyli usamodzielniony dzial polprzewodnikow wydzielony z gigantycznego Siemensa.
Bosch stosowal kolejno mikrokontrollery 8049, 8052, 80515 i 80C515, 80517 i 80C517 a nastepnie z lini C165 i C167. Mikrokontrollery produkowane dla koncernu Bosch byly tylko oznaczane mylaca nazwa kodowa. Natomiast szczegolow produkowanych przez Siemensa dla Boscha specjalizowanych ukladow peryferyjnych nigdy do konca nie ujawniono. Nie sa to jednak zadne cuda.
Skandal czy tez afera z samochodami VW dotyczy programu w kontrolerze ( komputerku sterujacym ECU ) silnika produkowanym przez Boscha.
Pod wzgledem elektroniki bardzo skomplikowane i rozbudowane sa samochody hybrydowe i elektryczne gdzie elektronika stanowi istotna czesc kosztu calego samochodu.
Rzecz jasna gdyby Polska miala fabryke samochodow to Polska firma moglaby opracowac i produkowac wlasny udany modul ECU ( i kolejne jego generacje ) montowany w polskich samochodach. Poniewa niczego nie produkujemy to pozorowane badania naukowe sa zbedne a w istocie sa przejadaniem budzetowych srodkow.
Produkcja komputerkow sterujacych rozne urzadzenia jest bardzo oplacalna ! Koszt wszystkich elementow elektronicznych systemu wbudowanego czesto nie przekracza 15-20% kosztu "komputerka" ( zdarza sie ponizej 10% ) bowiem najwiekszy jest koszt wbudowanego programu. To nic ze Polska nie produkuje polprzewodnikow. Ma za to znakomitych programistow i gdyby Polska miala nowoczesny przemysl to ich prace moglibysmy bardzo ale to bardzo drogo sprzedawac.
Programy mikrokontrollerow to przelozone na konkrety wyniki roznych badan , poszukiwan i doswiadczen.
Za wikipedia
"Przykłady obszarów i urządzeń technicznych, w których stosuje się systemy wbudowane:
układy sterujące pracą silnika samochodowego i ABS, komputery pokładowe;
sprzęt sterujący samolotami, rakietami, pociskami rakietowymi, inteligentnymi bombami;
sprzęt medyczny, w tym m.in. monitory holterowskie;
sprzęt pomiarowy, w tym m.in. oscyloskopy, analizatory widma;
bankomaty i podobne urządzenia ATM;
termostaty, klimatyzatory;
kuchenki mikrofalowe, zmywarki;
sterowniki PLC stosowane w przemyśle do sterowania, kontroli procesów i maszyn produkcyjnych;
sterowniki do wszelkiego rodzaju robotów mechanicznych;
systemy alarmowe służące do ochrony osób i mienia np. antywłamaniowe, przeciwpożarowe i inne;
telefony komórkowe i centrale telefoniczne;
drukarki, kserokopiarki;
kalkulatory;
sprzęt komputerowy, w tym między innymi: dyski twarde, napędy optyczne, routery, serwery czasu i firewalle;
systemy rozrywki multimedialnej i interaktywnej:
konsole do gier, stacjonarne i mobilne;
automaty do gier oraz o innym zastosowaniu;
telewizory, odtwarzacze DVD, kamery cyfrowe, magnetowidy."
Ojcowie zalozyciele III RP pod dyktando neoliberalow i Niemiec wciskali Polakom kit o tym, ze Polska bedzie miala nowoczesna gospodarke oparta o uslugi a stary przemysl trzeba skasowac. Nigdzie w swiecie nie ma takiej gospodarki. Bez nowoczesnego przemyslu uslugi generuja tylko zagraniczne długi az w koncu jest ... Grecja. Bez nowoczesnego przemyslu nie ma innowacji !.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz