czwartek, 14 stycznia 2016

Innowacje czyli Dziewice w burdelu 3

Innowacje czyli Dziewice w burdelu 3

 Na kartonach, opakowaniach roznych podzespolow bywa umieszczona lista uzytych w projektowaniu i produkcji patentow.
Na internetowej stronie United States Patent and Trademark Office, www.uspto.gov, mozna patenty wyszukiwac i zapoznawac sie gratis z cala ich trescia. Sa tez linki do powolanych w tresci patentow i inne uzyteczne informacje.

Im bardziej przetworzony produkt i mniejsza konkurencja tym wyzsza jest marza producenta. Oczywiscie lepiej jest wyeksportowac produkty z rafineri niz sama wydobyta rope. W 2009 roku rosyjskie rafinerie przerobiły 250 milionów ton ropy naftowej. Przerob ten zwiekszyl sie i w 2014 roku było to 295 mln ton. Towarzyszył temu znaczny wzrost eksportu produktów i to w sytuacji gdy europejskie rafinerie maja nadmiar mocy przerobowych i sa zamykane.

John Davison Rockefeller obecnie uważany jest za najbogatszego człowieka w historii swiata. Jego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663 mld dolarów o wartosci z 2007 roku.
W stworzonym przez niego Standard Oil prowadzono rozne prace badawcze i bardzo oszczędne wykorzystanie surowców. Wszelkie odpady, w tym również benzynę (!), wykorzystywano. Koszt rafinacji galonu ropy z obnizono z owczesnych 3 centów w 1869 do 0,3-0,5 centa w 1885. W tym samym czasie ceny nafty oswietleniowej spadły z ponad 30 centów do 8 centów. Poprzez porozumienia z koleją na przewóz ropy i uzyskanie upustów do 70% wartości ceny przewozu możliwe było dalsze obniżanie cen rynkowych.
Skutkiem wszystkich innowacji w 1880 Rockefeller przerabiał juz 95% ropy naftowej produkowanej w Stanach Zjednoczonych. W 1911 roku jego gigantyczny monopolistyczny trust został podzielony na trzydzieści cztery niezależne firmy na mocy wyroku Sądu Najwyższego w sprawie demonopolizacji przetwarzania ropy naftowej.

Wspolczesnie z ropy naftowej i gazu ziemnego wytwarza sie kilkanascie tysiecy wyrobow. Na rysunkach wazniejsze (pol)produkty bazujace na propylenie i benzenie i uzyte procesy w produkcji.


W opracowaniach rodzaju "Chemistry of Petrochemical Processes" mozna zapoznac sie z szczegolowym opisem procesow chemicznych oraz schematami lini technologicznych do roznych produktow. Zwraca uwage to ze konkretna metoda produkcyjna ma z reguly nazwe ukuta z nazwy koncernu ktory ja opracowal, wdrozyl a bywa ze i opatentowal. Uzywane sa tez nazwiska badaczy ktorzy proces opracowali. Oprocz urzadzen produkcyjnych patentowane sa tez katalizatory oraz metody ich produkcji i regeneracji.

Przykladowo Nylon 6 czyli polycaprolactam to polimer opracowany przez Paula Schlack-a w IG Farben celem uzyskania tworzywa o wlasnosci tworzywa Nylon 6,6 bez naruszenia patentu na jego produkcje. Nylon 6 jest sprzedawany w swiecie pod nazwami Perlon, Nylatron, Capron, Ultramid, Akulon, Kapron i Durethan. Tworzywo ma bardzo dobre wlasnosci i jest nadal chetnie stosowane, zwlaszcza w samochodach. Szkielet pistoletu Glock wykonany jest wlasnie z niego. Nylon to nazwa rodziny tworzyw sztucznych.
Nylon 66 wyprodukowala w 1935, Wallace Carothers w firmie DuPont's w obiekcie badawczym DuPont Experimental Station.

Instalacja nowoczesnej lini petrochemicznej jest zlozona, podobnie jak jej system automatycznego sterowania, monitoringu i alarmu. Uzyte sa setki a bywa ze tysiace roznych sensorow i analizatorow oraz organow wykonawczych. Im bardziej zlozona jest instalacja tym trudniej jest ja uruchomic.
Czolowe koncerny chemiczne maja niezwykle zlozone i polaczone instalacje gdzie rownolegle wspolprodukuje sie rozne substancje. Zaleta tego rozwiazania jest ekonomia produkcji. Zarazem uruchomienie takiego skomplikowanego giganta musza wspomagac systemy sztucznej inteligencji !
Czesc procesow jest bardzo trudna do regulacji i tam stosuje sie innowacyjne algorytmy opracowane w koncernie wylacznie na wlasne potrzeby.
Chemia caly czas sie rozwija. Oczywiscie im mniej firm potrafi cos poszukiwanego produkowac tym wyzsza jest marza producenta.
Ciemna strona badan jest uprawiane przez wszystkich szpiegostwo przemyslowe. Naglasniane sa glownie wypadki nie dotyczace naduzyc zachodnich koncernow ale to przeciez one sa mistrzami w podgladaniu sie nawzajem.

Polimery uzywane obecnie w "druku" przestrzennym w drukarkach 3-D nie sa bynajmniej tanie !
Polska petrochemia i chemia produkuje niestety tylko wyroby niskomarzowe. Nawet w dziedzinie tradycyjnych tworzyw sztucznych jestesmy przy Niemcach karłem.
Przy PKN Orlen istnieje Ośrodek Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego S.A. w Płocku ale nie jest znany zaden nowy, unikalny proces tam opracowany !
Poniewaz stanowiska w szejkancie PKN Orlen z milionowymi poborami obsadzane sa przygłupami polityczno-bezpeiczniacko, to sila rzeczy niezdrowa musi byc sytuacja w calej firmie opanowanej przez cwaniactwo. "Jaki pan taki kram"
A przeciez za stracone na Mozejkach 4 mld dolarow mozna było probowac zrobic z PKN Orlen cos podobnego do niemieckiego koncernu Basf.

Wielka farma to wielki a raczej gigantyczny pieniadz. Nota bene - Bayer i Basf oraz inne firmy powstaly z podzialu wspomnianego juz koncernu IG Farben. Od lat nie wynaleziono zadnych przelomowych lekow. Sa produkty udajace lekarstwa innowacyjne - me too ! Uwaga badaczy jest tez skoncentrowana na obchodzeniu zastrzezen patentowych, podobnie jak to bylo z Nylonem 6 i 6,6.
Tymczas Polska sprzedala za łapowki za bezdurno swoje firmy farmaceutyczne wraz z rynkiem a wiec sila rzeczy zadnych innowacji w tej branzy nie bedzie - Path dependancy. Wysokorentowna jest takze produkcja urzadzen dla farmacji bazujaca na innowacjach. Ta produkcja rownierz w Polsce nie zaistnieje.

Wiekszosc biznesow w swiecie ( bussines as usual ) ma niewiele wspolnego z innowacjami ale inwestycje firm peryferyjnych to juz czysta rozpacz ocierajaca sie o glupote. Przykladowo KGHM zbuduje kopalnie miedzi w Kanadzie. Wstępnie oszacował wydatki inwestycyjne związane z projektem Ajax, na 1,307 mld dolarow. Inwestycja bedzie w ogole rentowna tylko przy dosc wysokich cenach miedzi. Gdy Kanadyjczycy zaostrzą przepisy srodowiskowe ( zloza rud sa niskiej jakosci i produkcja obciaza srodowisko ) to powstanie potezna strata zamiast zysku.
Dziwna to jest sytuacja gdy duze złoza miedzi / strebra / zlota pod Nowa Sola nie sa eksploatowane a pchamy sie w ryzykowny biznes do Kanady. To moze sie okazac takim samym biznesem jak zakup przez PKN Orlen kupy zlomu nazwanego rafineria Mozejku, ktory Polske kosztował juz ponad 4 mld dolarow. Z drugiej strony zadluzona Polska zagranicznym inwestorom z kilunastoma milionami udziela zwolnien podatkowych i dotacji a tu miliarady dolarow wyjezdzaja sobie z kraju.
Na inwestycji KGHM to zarobia koncerny ktore dostarcza wyposazenie do kopalni ! W czesci beda to wyroby innowacyjne.

Prace badawcze prowadzi sie w koncernach caly czas. Sprzyja temu stabilna pozycja firmy i jej zapas kapitalu. Mala firma nie ma ani stabilnej pozycji ani kapitalu.

1 komentarz: