piątek, 21 sierpnia 2015

Are American Manufacturers Reshoring?

Are American Manufacturers Reshoring?

 Na stronie Forbesa znajduje sie ciekawa wypowiedz profesora z Whartona, Morrisa Cohena "Are American Manufacturers Reshoring?"
http://www.forbes.com/sites/billconerly/2015/05/13/are-american-manufacturers-reshoring/

Krotko:
- Reshoring to raczej mit niż faktyczne zdarzenia i trend
- Firmy podejmujac decyzje o offshoringu czy reshoringu biora pod uwage wszelkie istotne czynniki. A wiec dostęp do wykwalifikowanej kadry i koszt siły roboczej, jakosc wspolpracy i elastycznosc wspolpracujacych firm, poziom technologi, komplikacje prawa lub z drugiej strony udogodnienia dla firm , jakosc systemu transportowego i koszt transportu, wielkosc miejscowego rynku, podatki i korupcje. Firmy ida do Chin takze po to aby produkowac na ogromny chinski rynek.
- Nie ma zadnego schematu postepowania dla wszystkich firm, produktow i struktury kosztow. Optymalna lokacja dla produktow pracochlonnych moze byc inna niz dla produktow kapitalochlonnych.
- Chinskie firmy nastawione sa na wspolprace i dla nich nie ma przeszkod nie do pokonania.
- Firmy jednoczesnie podejmuja decyzje o offshoringu i reshoringu w roznych kierunkach. Reshoring do Stanow Zjednoczonych nie jest wielki
- Sytuacja ksztaltuje sie dynamicznie. Niektore zagraniczne rynki rosna, zagraniczna sila robocza ma coraz lepsze umiejetnosci ale jest tez coraz drozsza.

Po raz kolejny przypomniec trzeba ze calkowite koszty pracy w Polsce sa skandalicznie niskie. Kompradorskie "polskie" rzady nie sa w stanie pojac ze koszt sily roboczej to jest tylko jeden z wielu i to wcale nie najwazniejszych czynnikow dla zagranicznych inwestorow.

Według definicji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), całkowity koszt pracy poniesiony przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracownika obejmuje wszystko: wynagrodzenie za wykonaną pracę, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, premie i gratyfikacje, koszt posiłków, napojów, płatności w naturze, koszt mieszkań pracowników ponoszonych przez pracodawcę, wydatki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, koszty szkolenia ponoszone przez pracodawcę, świadczenia społeczne i inne, takie jak koszty transportu pracowników, odzież robocza, koszty rekrutacji oraz podatki traktowane jako koszty pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz