czwartek, 27 sierpnia 2015

Lasy Panstwowe

Lasy Panstwowe

 Majątek publicznych lasów, które stanowią powierzchnie około 25 procent kraju, szacuje się na blisko 400 miliardów złotych.
Skladaja sie na to same lasy i gigantyczna infrastruktura, budynki, drogi i sprzęt. Lasy Panstwowe nie przekraczają corocznie wyrębu na poziome powyżej 50 procent przyrostu masy drzewnej, co gwarantuje stały wzrost wartości zasobów lesnych. W razie potrzeby moga zwiekszyc pozyskiwanie drewna.
LP zaopatruja przemysl dla zwiększającej się produkcji polskich okien, mebli, jak również dla przeniesienia produkcji zachodnich firm do Polski - dobrym przykładem jest szwedzka Ikea.

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika ze Lasy Państwowe mimo spadku przychodów w latach 2011-13 podniosły wynagrodzenia swoim pracownikom - od 2010 r. średnio o ponad 26%.

"Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe wzrosło o ponad 24 proc. - do 6980 zł (w Dyrekcji Generalnej o blisko 29 proc. - do kwoty 11133 zł), niemal dwukrotnie przewyższając wzrost wynagrodzeń w administracji publicznej i gospodarce narodowej oraz w sektorze prywatnym"
W 2014 r. płace w Gospodarstwie Leśnym wzrosły o kolejne 3,5 proc., co oznacza, że od 2010 r. pensje urosły o 29,2 proc. W efekcie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w LP w minionym roku wyniosło 7229 zł.

Jak na warunki Polskie to wynagrodzenia w LP sa bardzo wysokie. Nadlesniczy zarabia blisko 18 tysiecy zlotych. Chetnych do pracy w LP nie brakuje. Wynika z tego ze wynagrodzenia nalezy zmniejszyc po prostu nakladajac wyzsze swiadczenia do budzetu na LP. Lasy sa wlasnoscia spoleczenstwa i powinny mocniej zasilac budzet. To dobro ogólnonarodowe, dostępne zarówno dla biednych, jak i bogatych.
Z drugiej strony to lepiej ze zarabiaja Polacy nizby zachodnie firmy mialy zysk z lasow ewakuowac na zachod podle placac polskim pracownikom.
W Niemczech pracownicy lesnictw oczywiscie zarabiaja znacznie wiecej niz w Polsce - wykonujac taka sama prace.

"Środki przeznaczane przez Lasy Państwowe na ochronę i hodowlę lasów, a więc nakłady kluczowe dla zachowania i ochrony lasów oraz ekosystemów leśnych, a także na utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych, stanowiły w badanym okresie zaledwie 13 proc. kosztów ogółem i były ponad trzykrotnie niższe od kosztów ogólnego zarządu"

Stan biologiczny Polskich lasow nie jest dobry i lepiej by było aby LP zamiast plawic sie w luksusach wziela sie do pracy i zamiast na wynagrodzenia wiecej srodkow skierowala na ochronę i hodowlę lasów.

"Jednak Lasy powinny rozwiązać wskazywane przez NIK problemy, chcąc zrealizować w dłuższej perspektywie czasowej podstawowe cele, jakimi są zachowanie i ochrona lasów oraz ekosystemów leśnych, a także utrzymanie i powiększanie zasobów i upraw leśnych"

Wszystko to jednak w zaden sposb nie przemawia za tym aby lasy panstwowe sprzedac zachodnim inwestorom a juz zwlaszcza za 5% ich wartosci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz