GUS: przecietne wynagrodzenie w drugim kwartale spadlo o 200 zl 1 gr
Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2015 r. wyniosło 3854,88 zł wobec 4054,89 zł w pierwszym kwartale tego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Zgodnie z informacją urzędu statystycznego, wysokość przeciętnego wynagrodzenia służy do celów określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W ciagu minionych 14 lat ( 2000-2014 ) PKB Polski wzrosł o 64%. Ale spadł udzial wynagrodzen w PKB to znaczy wlasciciele kapitalu (głownie zachodniego) maja sie coraz lepiej a pracownicy coraz gorzej. Wzrosly nominalne wynagrodzenia ale istniala tez inflacja sprawiajaca ze wzrost realnych wynagrodzen byl mizerny.
W tym okresie siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia wzrosła (lub spadła) dla poszczególnych grup wydatków gospodarstw domowych podawanych przez GUS o:
-Żywność i napoje bezalkoholowe +29%.
-Użytkowanie mieszkania i nośniki energii - 3%.
-Transport + 43%.
-Towary nieżywnościowe i usługi +17%.
Na wykresie przecietna struktura wydatkow gospodarstw domowych w 2013 roku.
Przy podawanej przez GUS strukturze wydatkow w poszczegolnych grupach dochodowych siła nabywcza przeciętego wynagrodzenia wzrasta w okresie lat 2000-2014 o ca 17 - 25%. Niepokojacy jest spadek sily nabywczej wynagrodzen w grupie "Użytkowanie mieszkania i nośniki energii".
Czyli dobrobyt nam rosnie ale powolutku.
Na wykresie całkowite godzinowe koszty pracy w euro w 2014 roku - http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Hourly_labour_costs
Trzeba to powtarzac - całkowite ( dla pracodawcy ) godzinowe koszty pracy sa w Polsce nedzne. Jestesmy wykorzystywana i eksploatowana tania sila robocza.
Jeszcze nizsze koszty pracy sa tylko w liberalnych panstwach pokomunistycznego dziadostwa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz