piątek, 14 sierpnia 2015

Automatyzacja i szok przyszlosci 13

Automatyzacja i szok przyszlosci 13

Systematyczna automatyzacja procesow projektowo - produkcyjnych i biznesowych trwa od conajmniej 30 lat a w malej pionierskiej skali od blisko 50-60 lat.

"Peryferyzjny kapitalizm zalezny" :
"Doradca prezydentów USA, Noblista Robert Solow (z MIT) wraz z Brytyjczykiem Rowthornem dokonali analizy danych z 59 głównych gałęzi gospodarki USA i Wielkiej Brytanii za okres lat 1987-2000. Neoklasyczny model Solowa nie jest bynajmniej doskonały ale i tak jest koniem roboczym makroekonomii...
Solow i Rowthorn ustalili ze rzeczywisty wzrost produkcyjności nastąpił zaledwie w 6 gałęziach.
Oto one:
-sprzedaz hurtowa
-sprzedaz detaliczna
-giełdy towarowe
Gałęzie te miały trzykrotnie większy wkład we wzrost niz trzy następne gałęzie:
-produkcja urządzeń elektronicznych
-produkcja informatycznych urządzeń elektronicznych w tym komputerów
-telekomunikacja
Co spowodowało tak fantastyczne wyniki w branzy handlu który poprawił wskaźniki produktywności ?. Odpowiedź - Potencjał zintegrowanej komputerowo techniki logistycznej i handlowej. Zastosowanie komputerów do automatyzacji przepływu i nadzoru towarów, centralizacja magazynów lub ich pomijanie oraz lepsze zarządzanie. W uproszczeniu mozna to nazwać fenomenem Wall Mart. Komputery stosowano w branzy handlu od lat. Poszczególne kasy pracowały on-line i centralny komputer w duzym markecie miał na bieząco wszelkie dane o sprzedazy i stanie magazynu. Dopiero jednak przekroczenie masy krytycznej komputeryzacji oraz upowszechnienie Internetu zastosowanego do integracji całości systemu oraz zastosowanie zintegrowanych narzędzi do zarządzania, dało spektakularny wynik."

Samo automatyczne zamawianie towarow ktorych przy przewidywanym tempie sprzedazy moze braknac jest dosc proste. Jesli jest to towar przynoszacy duzy obrot zdecydowanie zapobiegamy chwilowym przerwom w sprzedazy towaru. Zautomatyzowac mozna tez czesciowo odbior dostarczonego towaru do magazynu. W najprostszym razie osoba odbierajaca towar po prostu kwituje zgodnosc calej elektronicznej faktury lub podaje rozbieznosci w poszczegolnych pozycjach. W magazynie zautomatyzowanym mozna kontrolowac wage i rozmiar poszczegolnych skanowanych i automatycznie transportowanych kartonow czy palet.
Natomiast znacznie trudniejsza jest optymalizacja tego co i w jakiej ilosci alternatywnie zamawiac zwlaszcza jesli chodzi o nowe "promocyjne" towary oraz tego jakie towary wycofac z oferty. Zadanie to wykona "inteligentny" algorytm nasladujacy sprawnego kupca. Jesli wszystko sie zgadza i nie bedzie reklamacji to platnosc rowniez bedzie automatyczna.
Proces biznesowy zaczyna sie troche komplikowac przy niezgodnosciach dostarczonego towaru i reklamacjach. Niemniej zawod ksiegowego jest zawodem schylkowym.
Automatyzacja procesow biznesowych nie sprowadza sie tylko do transakcji handlowych i handlu. Podobnie zaopatruje sie magazyn firmy produkcyjnej.
Agent podrozy moze optymalnie zaplanowac cala podroz delegowanego pracownika czy biznesmena i kupic bilety oraz zarezerwowac hotel. Polecenie mozna bedzie wydac ustnie asystentce Siri.
Automatyzacja procesow biznesowych laczy sie z ryzykiem i dlatego wpierw procesy biznesowe modelujemy aby wszystko odbylo sie sprawnie.
Automatyzacja procesow płacowych, kadrowych i innych jest juz zaawansowana i bedzie dalej postepowac. Tak wiec centra takich uslug chetnie lokalizowane w krajach taniej sily roboczej sa nieprzyszlosciowe.
Optymalizuje sie takze zadania i procesy projektowe i produkcyjne i to od dawna.

Metoda ścieżki krytycznej ( Critical Path Method - CPM ) jest stosowana w zarządzaniu projektami i produkcja. Zastosowana została w roku 1958 (!) w amerykańskiej firmie chemicznej DuPont, w celu usprawnienia procesów produkcji. Metoda pozwala na optymalizacje gdy znane są czasy trwania operacji oraz zależności logiczne między poszczegolnymi operacjami.
PERT ( Program Evaluation and Review Technique) to metoda planowania i kontroli projektu, wykorzystująca programowanie sieciowe, stosowana w zarządzaniu projektami. Została opracowana przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w latach 1956-1957 (!)
Metody sa proste ale maja sporo wad. Powstaly wiec znacznie doskonalsze algorytmy.
Ogromnie zlozone projekty realizowane w programie Apollo, lotu czlowieka na ksiezyc, byly juz obficie wspomagane algorytmami.

Mowienie o inteligencji algorytmow wbudowanych w te programy jest przedwczesne. Słowo "inteligencja" jest chetnie naduzywane w reklamach i marketingu.

2 komentarze:

  1. Systemy do zarzadzania zasobami w przedsiebiorstwach produkcyjnych i handlowych zwa sie z angielska ERP (enterprise resource planning). Automatyzacja polega na optymalnym zamawianiu towarow by minimalizowac stany magazynowe a co za tym idzie kapital ktory nie pracuje przy jednoczesnym zintegrowaniu calosci z ksiegowoscia. Oczywiscie calosc ksiegowania odbywa sie automatycznie. Regulowanie platnosci dla dostawcow i ponaglenia dla zalegajacych odbiorcow tez mozna w systemie dalece zautomatyzowac. Podobnie jak proces produkcyjny (produkcja pod konkretne zamowienie sprzedazy), zamowniea produkcyjne lacznie z harmonorgamami pracy poszczegolnych stanowisk produkcyjnych. Ale jest to nadal tylko automatyzacja nie ma w tym zadnej "inteligencji" system bazuje na danych i parametrach wprowadzonych przez uzytkownika.
    Malo tego wszyscy wiodacy producenci takich rozwiazan jak Microsoft z rodzina produktow Dynamics czy niemiecki SAP wypuszczaja produkty pelne bledow i niedorobek. Dlatego spora czesc srodkow zaoszczedzona na ilosci pracownikow potrzebnych do prawidlowego przeplywu procesow biznesowych jest pochlaniana przez IT. Produkty ERP staja sie coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane by ogarnac jak najwieksza czesc zastosowan (ostatnimi laty trend jest by wlaczyc wszelkie rodzaje organizacje rzadowe np do automatyzacji naliczania podatkow bo wiadomo ze nikt tak nie szasta pieniedzmi jak sektor publiczny)i przez swoja "mase" staja sie coraz mniej wydajne i coraz kosztowniejsze w serwisowaniu.
    Wiem cos o tym jako ze pracuje w tym fachu od 10lat od strony technicznej i merytorycznej i z niepokojem obserwuje ten trend. Ma to dodatkowe negatywne skutki, mianowicie uzytkownicy systemu staja sie coraz mniej kreatywni, zamiast wykorzystywac bogactwo narzedzi z systemu, sami staja sie narzedziami systemu. Mysla schematami i nawet drobne odchylenie od codziennie wykonywanych czynnosci staje sie bariera nie do przejscia i wymaga pomocy. Mozna to okreslic mianem powolnej "debilizacji"..

    OdpowiedzUsuń
  2. Oprogramowanie do automatyzacji procesów jest bardzo cenione w dużych firmach, ale te mniejsze też mogą wykorzystać wiele ich funkcji. W moim korpo ostatnio wdrożyli system TETA AIR i początkowo byłem sceptyczny, ale jak poczytałem o tym systemie na https://www.teta-air.pl/ i później miałem okazję na nim popracować to bardzo się przekonałem do jego funkcjonalności

    OdpowiedzUsuń