poniedziałek, 10 sierpnia 2015

O potrzebie sukcesu AIIB

O potrzebie sukcesu AIIB

 W swiatowym systemie finansowym funkcjonuje niewyobrazalna ilosc pieniadza szukajacego zarobku.
Przykladowo norweski panstwowy fundusz akumulujacy zyski z eksportu glownie ropy naftowej i gazu zimnego ma blisko 900 mld dolarow zainwestowanych oszczednosci. W przyszlosci beda to emerytury Norwegow. Kazdy Norweg jest juz milionerem. Ogromne kwoty zakumulowaly fundusze panstwowe krajow zatoki perskiej z eksportu ropy. Ogromnymi kwotami dysponuja fundusze emerytalne z calego swiata.
Ogromne oszczednosi maja koncerny, instytucje ubezpieczeniowe i prywatni inwestorzy.
Szef FED Ben Bernanke miał racje kiedy mówił o duzym i kłopotliwym nadmiarze oszczędności na świecie.

Jednoczesnie nie mozna znalezsc uczciwego długoterminowego finansowania do wielu uzytecznych gospodarczo i spolecznie projektów inwestycyjnych w krajach rozwijających się. Projektow obdarzonych dosc malym ryzykiem. Wydaje sie to wprost niemozliwe ze z jednej strony sa kredytodawcy dlugoterminowego kredytu ( fundusze emerytalne i suwerenne czyli panstwowe ) szukajacy zarobku ale przede wszystkim unikajacy ryzyka a z drugiej sa kredytobiorcy i nie dochodzi do ich skojarzenia.
Tymczasem dokonywane sa wielkie i szybkie pasozytnicze spekulacje falszywie i błednie nazywane inwestycjami z nadzieja zarobku ktora czesto materializuje sie jako potezna strata. Swiatowy kryzys powaznie przystrzygl oszczednosci emerytalne calego swiata.
Dla postronnego obserwatora jest oczywiste ze obecny system finansowy swiata jest mocno wadliwy. Nie sluzy on dobrze ani podmiotom generujacym oszczednosci ani potencjalnym kredytobiorcom. Natomiast doskonale sluzy on oligarchi finansowej ktora stala sie rakowaciejaca narosla na swiatowym systemie finansowym i sila rzeczy gospodarczym.
Zostawmy juz tutaj kryminalne czyny wstretnego banku Goldman Sachs ktory swiadomie i z rozmyslem uparcie dzialal na szkode swoich klientow. Ten troll przeprowadzil atak spekulacyjny na polską walutę w latach 2008-2009 drenujac nas z miliardow i destabilizujac nam gospodarke. Troll Goldman Sachs przyznał się do spekulacji na polskiej walucie, w wyniku której złoty załamal sie i bardzo stracił na wartości.
Tu chodzi o swiatowy system finansowy jako taki skladajacy sie z takich trolli.. Jest on mocno dysfunkcjonalny i szkodliwy.

Najwieksze globalnie oszczednosci z nadwyzek eksportowych zakumulowaly Chiny, ktore chca te oszczednosci sensownie uruchomic w swiatowej gospodarce. Od dluzszego czasu wystepuja one o reforme dysfunkcjonalnego Miedzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Swiatowego i swiatowej architektury finansowej. MFW i BS calkowicie zdominowane przez USA i zachod sa w tej chwili tworem anachronicznym.
Chiny produkujac ponad 16% światowego PKB, mają siłę głosu w Banku Światowym na poziomie 4,8%. a w MFW 3,8%
W swiecie MFW i BS widziane sa jako ekspozytura ciasnego interesu finansowego USA i zachodu. Dzialania MFW i BS zamiast byc pomoca i podpora zwiastuja nadchodzace potezne problemy. W ubieglym roku Wegry poprosily o likwidacje biura MFW u siebie.

W koncu Chiny zaproponowaly utworzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych prawdopodobnie jako pierwszej miedzynarodowej instytucji nowego ladu finansowego swiata. Bialy Dom trwale sie skompromitowal usilujac za wszelka cene nie dopuscic do utworzenia ABII Mozna zaryzykowac twierdzenie ze administracja USA nie dzialala nawet w interesie USA ale chodzi na pasku pasozytniczej oligarchi finansowej. W nowej raczkujacej architekturze Chiny jak najwiekszy wierzyciel beda mialy dominujacy glos.

Nie ze wszystkim co mowi laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph E. Stiglitz nalezy sie zgadzac. Stiglitz mowi ze USA w sprawie AIIB poniosl porazke i stalo sie widoczne ze USA robi co w ich mocy aby przeszkodzac w rozwoju krajom rozwijającym się.

Akces do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) zgłosiło około 40 państw a w tym Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Korea, Australia i Dania. Waszyngton uważa, że AIIB jest „niepotrzebny i szkodliwy politycznie”
Azjatycki Bank Rozwoju szacuje, że w regionie Azji i Pacyfiku tylko do 2020 r. będzie potrzeba 8 bln dol. na inwestycje w infrastrukturę a niewykluczone ze wiecej.

Chiny twierdza ze w modelu win-win inwestycje AIIB przyniosa „ogromne możliwości biznesowe na świecie” Dzialanie banku ma byc uczciwe, przejrzyste i przede wszystkim odpowiedzialne.
Zrozumiale jest ze Niemcy (rowniez wypracowujace potezne nadwyzki) chca dzialac na rynku azjatyckim a zwlaszcza lokowac tam sensownie wypracowane nadwyzki. Robia dobre interesy z Chinami i moga na AIIB patrzec z optymizmem.

Kraje, które przystąpiły do AIIB:
Państwa regionu Azji: Arabia Saudyjska, Bangladesz, Brunei, Kambodża, Chiny, Gruzja, Hongkong, Indie, Indonezja, Jordania, Kazachstan, Kuwejt, Laos, Malezja, Malediwy, Mongolia, Mjanmar (Birma), Nepal, Oman, Pakistan, Filipiny, Katar, Rosja, Singapur, Korea Płd, Sri Lanka, Tadżykistan, Tajlandia, Turcja, Uzbekistan, Wietnam.

Pozostałe panstwa: Australia, Austria, Brazylia, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania.
Zastanawiają się:Argentyna, Belgia, Kanada, Meksyk, RPA, Ukraina, Norwegia

2 komentarze:

  1. Polska akurat wyrazila chec przystapienia w kwietniu. Wiec nalezy do panst zastanawiajacych sie jako ze nie zostalo to ratyfikowane przez rzad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwazam ze przede wszystkim w banku powinni sie znalezsc dawcy kapitalu z calego swiata i biorcy z Azji celem ich skojarzenia.
    Polska nie odegra tam roli .

    OdpowiedzUsuń